Informacje

31.03.2019 12:12 wyniki konkursu

Pływające pomosty, wieża widokowa i nowa plaża. Tak zmieni się Park Żerański

SERWISY:

 

Ratusz ogłosił wyniki konkursu na koncepcję Parku Żerańskiego. Autorzy zwycięskiego projektu zaproponowali kilka nietypowych atrakcji. Pośród zieleni mają pojawić się wieża widokowa, nawodny deptak i pływające podesty do wypoczynku.

Do konkursu zgłosiły się 22 pracownie. Ich zadaniem było stworzenie projektu zagospodarowania 14-hektarowych terenów nad zachodnim brzegiem Kanału Żerańskiego. Podczas projektowania mieli oni uwzględnić sugestie mieszkańców i lokalnych aktywistów. Zdaniem sądu konkursowego najlepszą koncepcją zaproponowali architekci krajobrazu z pracowni topoScape.

Ich wizja łączy w sobie infrastrukturę przeznaczoną dla miłośników sportu z atrakcjami dla osób ceniących wypoczynek na łonie przyrody. Jak zaznaczają urzędnicy ratusza, poszczególne elementy zaprojektowano tak, by w pełni wykorzystać nawodną florę i betonowe pozostałości po dawnym przemyśle.

Nowe oblicze terenu nad Kanałem Żerańskim

W parku znajdą się ścieżki rowerowe, trasy spacerowe i przystanki do cumowania dla wioślarzy i kajakarzy. Na brzegu powstanie nowa plaża ze stanowiskami wędkarskimi. Na wodzie pojawią się pływające drewniane pomosty. Miejscem spotkań staną się piknikowa polana i cztery pawilony: aktywności lokalnej, gastronomiczny, przystani wodnej i treningu wioślarskiego. Przy brzegu wyrośnie też wieża widokowa.

Fani deskorolek i rolek będą mogli skorzystać ze skateparku na placu przy hali sportowej. Ratusz zapewnia, że skwer zostanie oddzielony od pobliskich domów i bloków, by nie zakłócać ciszy. Dla dzieci zaprojektowana została ścieżka linowa umieszczona nad piaszczystą wydmą. Pozostałości po halach żerańskich fabryk zostaną przemienione w strefę streetworkoutu.

Po parku będzie można swobodnie poruszać się z psami. Projektanci przewidzieli też dla nich specjalną strefę z poidełkami i torem przeszkód.

"Sąd konkursowy docenił w pracy wykorzystanie dotychczasowej roślinności i koncepcję aranżacji naturalnej strefy" - czytamy w komunikacie ratusza. W półdzikich częściach parku projektanci zaplanowali siedziska, altanki i szałasy z naturalnych materiałów (wikliny, trzciny, drewna). Pojawią się też kryjówki dla jeży, żab i owadów.

Więcej zieleni

"Ma być wypełniony sadzonkami drzew i krzewów, które w przyszłości zagęszczą zielenią Park Żerański" - zapewniają urzędnicy.

Ta deklaracja nabiera szczególnego znaczenia w związku z wycinką drzew, do której doszło pod koniec ubiegłego roku. Była ona związana z budową gazociągu, która rozpoczęła się w październiku. Wycięto pod nią około pięć tysięcy drzew. W zamian firma miała posadzić tyle samo. W grudniu "Gazeta Stołeczna" podała, że wojewoda mazowiecki zwolnił Gaz-System z obowiązku sadzenia drzew lub wnoszenia opłat w zamian.

40 tysięcy za zwycięski projekt

Zwycięska pracownia otrzyma 40 tysięcy złotych nagrody i zostanie zaproszona do przygotowania dokumentacji projektowej. W skład zespołu autorskiego weszli Magdalena Wnęk, Justyna Dziedziejko, Marcin Maraszek, Maciej Kaufman, Natalia Trochonowicz oraz Hubert Trammer.

"Nagrodę przyznano za wnikliwą analizę miejsca i zaproponowanie rozwiązań podkreślających jego unikalny charakter oraz za całościowe i wyczerpujące rozwiązanie koncepcji szaty roślinnej, wpisujące się w naturalne procesy związane z odzyskiwaniem tego miejsca przez przyrodę. W pracy doceniono również właściwe rozwiązania obsługi komunikacyjnej parku oraz zaproponowane formy obiektów architektonicznych jako otwartych struktur zintegrowanych z zielenią parku" - czytamy w uzasadnieniu werdyktu na stronie Akademii Sztuki Architektury Krajobrazu.

Zobacz archiwalne materiały o wycince nad Kanałem Żerańskim:

kk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »