Informacje

25.03.2019 12:24 grozi mu do pięciu lat więzienia

Płonęły opony na placu Zawiszy.
Lider rolników z zarzutami po proteście

SERWISY:


Prezes AGROunii Michał Kołodziejczak usłyszał w poniedziałek zarzuty karne w związku z protestem rolników, który odbył się na placu Zawiszy w połowie marca. Ma odpowiedzieć między innymi za zniszczenie nawierzchni jezdni.

W poniedziałek rano przed komendą rejonową policji na warszawskiej Ochocie zebrali się rolnicy związani z AGROunią.

"Nikt z nas się nie cofnie"

- W Polsce gminnej, Polsce powiatowej my jesteśmy rozumiani, niestety schody zaczynają się tutaj w Warszawie, która oderwała się od polskiej rzeczywistości - mówił podczas pikiety Michał Kołodziejczak.

Dodał, że "nazywanie rolników, którzy stają w obronie miłości do polskiej ziemi chuliganami, bandytami, jest wysoko nieodpowiednie i nienormalne". - Jesteśmy ostatnim bastionem polskości. Nikt z nas się nie cofnie. Obrzydliwej nagonce na nas, na rolników, postawimy się - mówił.

O godz. 11 rozpoczęło się przesłuchanie Kołodziejczaka. Jak powiedział rzecznik komendanta stołecznego policji komisarz Sylwester Marczak, prezes AGROunii został wezwany na przesłuchanie w charakterze podejrzanego.

- Mężczyźnie przedstawiono zarzuty z artykułu 288 kodeksu karnego, czyli zniszczenia mienia w postaci nawierzchni jezdni oraz sygnalizatora przy ulicy Grójeckiej w Warszawie. Usłyszał także zarzut brania czynnego udziału z zbiegowisku - powiedział kom. Marczak.

Nie przyznał się

Po przesłuchaniu Kołodziejczak wyszedł przed komendę wraz ze swoim pełnomocnikiem. Podejrzany poinformował, że nie zgadza się ze stawianymi mu zarzutami i się do nich nie przyznał.

- Zażądaliśmy sporządzenia uzasadnienia zarzutów na piśmie, wtedy będziemy mogli się z tymi zarzutami zapoznać w stopniu szerszym - powiedział pełnomocnik lidera AGROunii mec. Tomasz Gabryelczyk. Dodał, że na tym etapie postępowania podejrzany nie miał możliwości zapoznania się ze zgromadzonym przez policję materiałem dowodowym. Adwokat powiedział, że "zachodzi szereg wątpliwości co do prawidłowości postępowania organów ścigania", dotyczących m.in. publikacji wizerunków osób, które 13 marca były uczestnikami protestu.

- Dla nas największą zniewagą i policzkiem jest to, że od tygodnia mówi się, że spłonął jakiś sygnalizator za 16 tysięcy złotych, kiedy ja mogę pokazać ludzi, którzy mają z powodu nieudolności prawa w Polsce straty liczone w setkach tysięcy złotych. Na to nikt nie zwraca uwagi. My ponosimy straty w milionach złotych, o tym nikt nie mówi - zauważył Kołodziejczak. - Nasza praca jest ważniejsza niż kawałek nawierzchni bitumicznej, który i tak był uszkodzony - dodał.

Za zniszczenie mienia grozi do pięciu lat więzienia. Udział w zbiegowisku opisany w art. 254 par. 1 kodeksu karnego zagrożony jest nawet trzyletnim pozbawieniem wolności.

Będzie legalna manifestacja?

Kołodziejczak zaapelował do rolników by "za dziewięć dni", czyli 3 kwietnia, ponownie stawili się na placu Zawiszy w Warszawie, gdzie 13 marca odbył się poprzedni protest. Tego dnia rolnicy związani z AGROunią wysypali na jezdnię jabłka, obornik, słomę, płonęły również opony. Wtedy zgromadzenie nie zostało zgłoszone w ratuszu.

- Dziś albo jutro będziemy kierować do ratusza dokumenty na legalną manifestację. Zapraszamy od godziny 7 rano - poinformował prezes AGROunii. Dodał, że rolnicy są "dumą tego kraju", dlatego będą "jasno protestować", a nie jak "niektóre grupy zawodowe" w kraju "chować się jak szczury w domach".

Na stronie Komendy Stołecznej Policji wciąż publikowane są wizerunki rolników, którzy brali udział w zgromadzeniu 13 marca. Jak podaje KSP, są to osoby, które "zakłóciły porządek publiczny, utrudniały ruch pojazdów i zanieczyściły drogę publiczną".

Marczak powiedział, że w stosunku do kilkudziesięciu osób zostały już skierowane wnioski do sądu o ukaranie w związku z popełnionymi wykroczeniami.

TAK WYGLĄDAŁ PROTEST NA PLACU ZAWISZY:

PAP/ran/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Ekim

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.03.2019 10:50 ~Ekim

  Mam tylko jedno pytanie. Czy można bezkarnie zanieczyszczać powietrze paląc opony w centrum miasta? Dotyczy to wszystkich tzw. manifestacji.

 • Agit

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.03.2019 10:42 ~Agit

  tomek~tomek

  tacy odważni to może niech idą palić opony pod sejm a nie utrudniają życie zwykłym szarym ludziom.

  Czekam na moment w którym np. taksówkarze wpadną na pomysł żeby nie blokować Warszawy, tylko pojadą strajkować na wieś i np. będą palić opony i blokować wjazdy do skupów w środku żniw. Może wtedy rolnicy zrozumieją że to nie mieszkańcy Warszawy są dla nich wrogiem w tym sporze.

 • tomek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.03.2019 09:22 ~tomek

  tacy odważni to może niech idą palić opony pod sejm a nie utrudniają życie zwykłym szarym ludziom.

 • tomek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.03.2019 09:21 ~tomek


  PRRRRRRR~PRRRRRRR

  zniszczenie bądź uszkodzenie mienia jest przestępstwem umyślnym. sprawcy musi zależeć na uszkodzeniu lub zniszczeniu tego mienia. czy było to celem protestujących, mam wielkie wątpliwości. Natomiast inna kwestia jest blokowanie bezprawne jezdni i uniemożliwienie korzystania z niej. wydaje mi się, że błędna kwalifikacja prawna. do wybronienia sprawa przez przeciętnego adwokata pod warunkiem obiektywnego skladu sądu.
  John~John


  Może celowo dali taki zarzut, żeby mógł się łatwo wybronić. Że niby coś robią gdyby opinia publiczna pytała, ale tak żeby mu nie zaszkodzić.


  jak palisz opony to nie bierzesz pod uwagę, że coś sie przez to zniszczy? gratuluje kolejne głąby które myślą, że są bezkarne

 • Nie rolnik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.03.2019 07:42 ~Nie rolnik

  Rolnicy głosowali na PiS to teraz mają tego efekty. Do kogo mają teraz pretensje?

 • cofik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.03.2019 22:39 ~cofik

  zzzzz~zzzzz

  Jak mi biznes nie idzie, to mój problem, ale na rolnika mają się wszyscy składać. Jak wam się nie opłaca to sprzedajcie gospodarstwa, zanajdą się tacy, którym się opłaci.

  Nikt nie prosi ciebie o jakiekolwiek grosze. Chodzi o mafie handowe...

 • chesterdb

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.03.2019 19:00 ~chesterdb

  witek~witek

  Gdy górnicy palą opony to jest ok?

  Nie to nie jest ok, tak samą jak nie jest ok jak robią to rolnicy. Paląc opony na pl. Zawiszy i paraliżując pół miasta komu ci rolnicy najbardziej dokuczyli? Politykom? Dokuczyli zwykłym szarym mieszkańcom Warszawy, którzy jechali do pracy lub do szkoły. Niech rolnicy robią takie protesty by dokuczyć politykom i wtedy być może jak najbardziej słuszne postulaty rolników, sadowników czy ogrodników zostaną spełnione i w końcu skończy się sytuacja, że najwięcej na ich ciężkiej pracy zarabia horda pośredników.

 • Janek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.03.2019 18:39 ~Janek

  witek~witek

  Gdy górnicy palą opony to jest ok?

  Święta prawda. I to pod KPRM.

 • zzzzz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.03.2019 18:38 ~zzzzz

  Jak mi biznes nie idzie, to mój problem, ale na rolnika mają się wszyscy składać. Jak wam się nie opłaca to sprzedajcie gospodarstwa, zanajdą się tacy, którym się opłaci.

 • ja POLAK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.03.2019 17:36 ~ja POLAK

  czytelnik~czytelnik

  trzeba wprowadzić ustawę, że blokowanie ulic to przestępstwo

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »