Informacje

11.06.2017 07:24 po budowie metra

Płocka drugą Świętokrzyską? "Grozi nam betonowa pustynia"

SERWISY:


- Czy Woli grozi "Świętokrzyska bis"? - pyta dzielnicowa radna Aneta Skubida. Prezentuje też dokumenty zdobyte od Metra Warszawskiego i przekonuje, że po wycince drzew na Płockiej i Młynowie, wykonawca drugiej nitki podziemnej nie planuje nowych nasadzeń.

- Z dokumentów, do których dotarłam wynika, że nie przewiduje się żadnych nasadzeń zastępczych w rejonie budowy stacji metra Płocka, gdzie wycięto 85 drzew i Młynów, gdzie wycięto 19 drzew - twierdzi radna.

Podkreśla, że mieszkańcy są zbulwersowani. Po pierwsze – rozmiarami wycinki. Po drugie - brakiem planowanych nasadzeń. - Liczymy jednak, że uda się zmienić te plany i nie grozi nam betonowo-szklana pustynia - przyznaje Skubida.

Drzewa w innym miejscu

Według informacji radnej, wykonawca metra, którym jest firma Gulermark zaplanowała nasadzenia zastępcze, ale w innym miejscu. Zamiast w rejonie Płockiej miałyby się pojawić u zbiegu Okopowej i Anielewicza.

Nie ukrywa też obaw, że ulica Płocka powtórzy przypadek Świętokrzyskiej. Ta po zdjęciu barierek ogradzających budowę metra okazała się być betonową pustynią z drzewami niemal wyłącznie w donicach. Dziś na skutek sprzeciwu mieszkańców trwa przebudowa ulicy - krzewy i drzewa mają być zasadzone już bezpośrednio w ziemi. - Często słyszymy głosy: "nie można było tak od razu", "kto musiał na tym zarobić". Uczmy się na błędach innych, zamiast je powtarzać - apeluje radna.

I przestrzega dalej, że nasadzenia na skwerach i w parkach być może są łatwiejsze do wykonania, ale nie są adekwatnym zastępstwem za wycinki wzdłuż ruchliwych ulic i osiedli mieszkaniowych.

Dokument techniczny

Po wyjaśnienia skierowaliśmy się do firmy Gulermark odpowiadającej za budowę metra. Jej rzecznik Bartosz Sawicki informuje na wstępie, że nasadzenia zastępcze muszą być wykonane "jeden do jednego" - czyli tyle drzew musi zostać posadzone, ile wycięto. Takie są wymagania uzyskania decyzji środowiskowej.

- Dokument, który opublikowała radna Skubida jest czysto techniczny. Musieliśmy go złożyć do wydania decyzji administracyjnej pozwalającej na wycinkę, żeby móc ją w ogóle rozpocząć. Musieliśmy też zaproponować jakieś miejsca [na nasadzenia - red.] - wyjaśnia.

Dlaczego wybrano akurat rejon stacji Księcia Janusza, a nie Płocką? - W momencie składania tych wniosków, przed rozpoczęciem prac nie byliśmy w stanie stwierdzić, w których miejscach drzewa będą nasadzane - przekonuje.

Dopytywany wprost, czy w takim razie zapisy z dokumentacji nie obligują ich do nasadzeń w zadeklarowanych miejscach przyznaje: Nie, nie są wiążące.

Donic nie będzie

- Dokumentem wiążącym będzie dopiero projekt wykonawczy, nad którym prace właśnie trwają i który będzie uzgadniany z inwestorem [czyli z miastem - red.]. To on będzie opisywał miejsca nowych nasadzeń i rodzaje drzew, które będą sadzone - zapewnia.

Pytany bezpośrednio o rejon Płockiej i Młynowa informuje, że drzewa zostaną zasadzone, ale "jest za wcześnie, aby mówić, ile ich będzie". To ma zależeć od infrastruktury samej stacji: odległości, okablowania, rur. - Razem z inwestorem dołożymy wszelkich starań, żeby jak największa liczba drzew i krzewów zostały posadzone na terenie realizowanych obiektów, czyli w obrębie tych stacji - deklaruje miękko.

Zapytamy czy szykuje się powtórka ze Świętokrzyskiej? - Zapewniam, że drzew w donicach nie będzie. Będziemy sadzić bezpośrednio w ziemi - deklaruje.

kw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • maniak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.06.2017 09:00 ~maniak

  Scooby Doo już po raz kolejny obudziła się poniewczasie.Chyba zeby było o niej słychac w lokalnej gazecie.Dadzą to na I stronę,zaraz obok cen mięsa.

 • MackoWSz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.06.2017 18:49 MackoWSz

  Nasadzenia zastępcze będą w lesie za Piasecznem - niektórzy uważają, że miejsce drzew jest w lesie, a miejsce betonu w mieście.

 • Jan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.06.2017 17:49 ~Jan

  Już w tej chwili część ul. Płockiej w stronę ul. Kasprzaka jest teoretycznie uporządkowana. Nieszczęsna, wszędobylska kostka zastąpiła częściowo trawnik. Pozostała część trawników zrujnowana. Metro nieźle zdewastowało otoczenie. Liczę, że rzeczywiście je uporządkuje, a przynajmniej przywróci dawną zieleń. Liczę też, że nie zrobi z Górczewskiej wydumanej Świętokrzyskiej.

 • kubat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.06.2017 14:52 kubat

  warszawiak~warszawiak

  Niestety, koszmar wpływu parafialnych guścików na wygląd Warszawy jest porażający!

  Podstawa jest prosta; musi być śliczne bo to MY wybudujemy a nie jakaś tam "kumuna" tworząca środowisko przyjazne ludziom. Nie tylko Świętokrzyska czy Płocka, popatrzcie co się dzieje n. p. na Ursynowie czy Targówku.

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.06.2017 13:34 ~warszawiak

  Niestety, koszmar wpływu parafialnych guścików na wygląd Warszawy jest porażający!

 • ela

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.06.2017 09:39 ~ela

  Nasadzenia "miałyby się pojawić u zbiegu Okopowej i Anielewicza (przy stacji Księcia Janusza) i pobliskiej wentylatorni." Czyli gdzie? Stacja Księcia Janusza ma być u zbiegu ulic Górczewska i - jak sama nazwa wskazuje - Księcia Janusza. Okopowa i Anielewicza nie mają nic wspólnego z budową drugiej linii metra.

 • umowy HGW

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.06.2017 09:08 ~umowy HGW

  Jeśli podpisane dokumenty nie są wiążące, to rozumiem, że wykonawca nie oczekuje równie, że suma zapisana w kontrakcie zostanie mu zapłacona.

 • radna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.06.2017 08:25 ~radna

  "Dopytywany wprost, czy w takim razie zapisy z dokumentacji nie obligują ich do nasadzeń w zadeklarowanych miejscach przyznaje: Nie, nie są wiążące." - za taka wypowiedź powinien wylecieć z pracy, bo oznacza to, że firma wykonawcza ma prawo w...poważaniu (skoro decyzja administracyjna nie jest wiążąca). Może w Turcji tak jest ale to nie jest Turcja...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »