Informacje

26.05.2019 14:55 ma przekroczyć stan ostrzegawczy

Plaża pod wodą, promy zawieszone.
Fala kulminacyjna coraz bliżej

SERWISY:

Najpierw problemy na budowie mostu Południowego, a teraz też zawieszenie kursowania promów. To skutki fali wezbraniowej, która dociera do Warszawy. Według prognoz, w przyszłym tygodniu będzie bliska poziomu alarmowego.

Aktualne informacje o stanie wody w rzece podał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Wodowskaz na bulwarach wskazuje ponad 330 centymetrów.

- Pod wodą znalazła się już plaża przy moście Poniatowskiego. Woda oszczędziła na razie boisko do piłki plażowej, ale to już jest rozbierane - relacjonował około godziny 13 w niedzielę Mateusz Szmelter, reporter tvnwarszawa.pl.

Z prognoz IMGW wynika, że w poniedziałek poziom wody podniesie się do 470 centymetrów, a we wtorek osiągnie stan ostrzegawczy, czyli sześć metrów.

Prawie stan alarmowy

Na tym jednak ma się nie skończyć. IMGW przewiduje w środę kolejny wzrost - tym razem mniejszy: do 640 centymetrów. Oznacza to, że zbliży się do stanu alarmowego, który wynosi 6,5 metra.

O problemach z falą wezbraniową informuje Zarząd Transportu Miejskiego. "Ze względu na zwiększający się stan wody na Wiśle, spowodowany zbliżającą się falą wezbraniową, rejsy promów Warszawskich Linii Turystycznych zostały w dniu dzisiejszym odwołane" - podał w niedzielę ZTM.

Chodzi dokładnie o cztery, które łączą brzegi Wisły.

Już w piątek informowaliśmy z kolei o ewakuacji na budowie mostu Południowego łączącego Ursynów z Wawrem. Wykonawca zabezpiecza materiały, które mogłaby zabrać rzeka.

Ratusz już w piątek przekonywał, że jest przygotowany na falę - ma zabezpieczone 260 tysięcy worków oraz geowłókniny, a także dostawy piasku, gdyby okazały się potrzebne.

Najgorzej na południu Polski

Największe fale wezbraniowe wystąpią w południowej Polsce w województwach świętokrzyskim, małopolskim i podkarpackim - poinformował w piątek Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

W komunikacie IMGW poinformowano, że na Wiśle na pograniczu województw śląskiego i małopolskiego utworzyła się pierwsza fala wezbraniowa, która jest konsekwencją przemieszczania się wód opadowych ze zlewni Małej Wisły i Przemszy. Stany alarmowe zostały przekroczone na Małej Wiśle do wodowskazu Bieruń Nowy. W piątek rano nastąpiła tam kulminacja fali wezbraniowej. W kolejnych godzinach w dół rzeki przemieszczała się druga fala wezbraniowa.

ran,PAP/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »