Informacje

07.06.2018 12:06 zatrzymani przez CBA

Płatna protekcja i pranie brudnych pieniędzy. Cztery osoby z zarzutami

SERWISY:

Prokuratura Regionalna w Warszawie postawiła zarzuty osobom zatrzymanym przez Centralne Biuro Antykorupcyjne w prowadzonym od blisko dwóch lat śledztwie. Wśród pięciu zatrzymanych w tej sprawie osób jest Katarzyna I., szefowa fundacji "Moja Dominikana”.

Piotr Kaczorek z Wydziału Komunikacji Społecznej Biura poinformował, że agenci CBA z delegatury w Lublinie zatrzymali założycielkę i prezes polskiej fundacji działającej na Karaibach, biznesmena, prezes spółki księgowej i dwie inne osoby.

Cztery osoby z zarzutami

Rzeczniczka prasowa Prokuratury Regionalnej w Warszawie Agnieszka Zabłocka-Konopka powiedziała, że w śledztwie badane były czyny zabronione popełnione w Warszawie od kwietnia 2015 roku, do co najmniej 22 marca 2018 roku. Czwórce zatrzymanych postawiono już formalnie zarzuty, piąta osoba - szefowa fundacji - ma usłyszeć je jeszcze w czwartek.

Osobom tym zarzuca się m.in. przestępstwo płatnej protekcji, prania pieniędzy, wystawienia poświadczających nieprawdę faktur VAT o znacznej wartości należności oraz wystawiania nierzetelnych faktur.

- Ze zgromadzonych w sprawie dowodów wynika, że jedna z podejrzanych powołując się na wpływy w Ministerstwie Spraw Zagranicznych podjęła się pośrednictwa w uzyskaniu zgody na wydanie wiz umożliwiających wjazd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej obywateli ustalonego państwa, w zamian za obietnicę korzyści majątkowej w postaci wpłaty określonej kwoty pieniędzy na rzecz prowadzonej przez nią fundacji - podała rzeczniczka prokuratury.

Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej CBA powiedział, że chodzi o jeden z bliskowschodnich krajów.

Pranie brudnych pieniędzy

- W ramach śledztwa ustalono, że pranie pieniędzy dokonywano poprzez niezasadne wypłaty środków z tytułu umowy na usługi przedstawicielskie zawarte z jednym z podejrzanych - powiedziała Zabłocka-Konopka.

- Wypłat dokonywano na podstawie faktur VAT, których łączna wartość przekraczała cztery miliony złotych. Dla ukrycia i transferu środków pieniężnych wykorzystywano między innymi rachunki bankowe fundacji, reprezentowanej przez jedną z zatrzymanych kobiet - mówiła rzeczniczka.

Za przestępstwa zarzucane podejrzanym grozi kara pozbawienia wolności do lat 10, kara grzywny, przepadek przedmiotów i korzyści pochodzących z przestępstw lub ich równowartość.

Prokurator podejmie decyzje czy skierować wnioski do sądu o areszt dla zatrzymanych.

Sprawa jest rozwojowa

Zabłocka-Konopka podkreśliła, że w sprawie nadal gromadzone są liczne dowody, które pozwalają na ustalenie roli innych osób i podmiotów gospodarczych mających związek z badanymi przestępstwami.

Kaczorek powiedział wcześniej, że agenci CBA przeszukali miejsca pracy, miejsca zamieszkania i inne pomieszczenia należące do zatrzymanych, warszawską siedzibę fundacji, siedziby biur rachunkowych i firm współpracujących.

Zaznaczył, że śledztwo jest rozwojowe i nie wykluczył kolejnych zatrzymań, lub rozszerzenia zarzutów w tej sprawie.

PAP/kw/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »