Informacje

23.01.2017 19:39 Rafał Trzaskowski i Małgorzata Kidawa-Błońska

Platforma szuka kandydatów.
W Warszawie dwa nazwiska

SERWISY:

PO przyspiesza przygotowania do wyborów samorządowych. Trwają przymiarki do obsady list wyborczych. pojawiają się wstępne propozycje kandydatów na prezydentów miast. W stolicy mówi się o Rafale Trzaskowskim i Małgorzacie Kidawie-Błońskiej.

Zgodnie z politycznym kalendarzem, wybory samorządowe powinny się odbyć dopiero w 2018 roku (poprzednie były w 2014). Skąd zatem ten pośpiech? Jak informuje PAP, Platforma Obywatelska chce być gotowa na nieoczekiwane plany Prawa i Sprawiedliwości, w tym wariant, w którym obecna kadencja samorządu zostanie skrócona o rok. Wówczas wybory odbyłyby się... już tej jesieni.

Od polityków PO można usłyszeć, że mają wstępną koncepcję w 12 z 16 miastach wojewódzkich, w tym w Warszawie.

Giełda nazwisk

Hanna Gronkiewicz-Waltz już na początku kadencji zapowiedziała, że nie zamierza startować w kolejnych wyborach. Zresztą jeśli Prawo i Sprawiedliwość wprowadzi zapowiadają dwukadencyjność w samorządzie obecna prezydent, nawet gdyby chciała kontynuować swoje rządy, nie mogłaby tego robić.

W kontekście przyszłego prezydenta stolicy, w Platformie najczęściej padają nazwiska Rafała Trzaskowskiego i Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Rzadziej politycy PO wskazują na byłego ministra administracji i cyfryzacji Andrzeja Halickiego i byłego wicepremiera, szefa MON Tomasza Siemoniaka.

O potencjalnej kandydaturze Trzaskowskiego mówi się od tygodni. Sama Gronkiewicz-Waltz miała przyznać w jednym z wywiadów, że jest "jej faworytem". To przedstawiciel młodszego pokolenia Platformy. Obecnie posłem (startował z list w Krakowie), wcześniej europosłem, Ministrem Administracji i Cyfryzacji i wiceszefem resortu spraw zagranicznych.

Małgorzata Kidawa-Błońska od początku była związana z Warszawą. Jest wieloletnią posłanką Do Sejmu weszła w 2005 roku, a wcześniej doświadczenie zdobywała jako warszawska radna. Była Marszałkiem Sejmu, a także rzeczniczką rządu Donalda Tuska i Ewy Kopacz.

PO myśli o koalicji

Sprawom samorządu mają być poświęcone wtorkowe posiedzenia gabinetu cieni PO i zarządu krajowego.

- Przyspieszamy przygotowania do wyborów samorządowych. One już trwają od kilku miesięcy, ale być może będziemy musieli zmodyfikować kalendarz, bo PiS może mieć chęć zrobienia wyborów jesienią. Dlatego musimy się przygotować - podkreślił w rozmowie z PAP szef klubu PO Sławomir Neumann.

- Mamy pomysł na kandydatów w 12 miastach wojewódzkich, nad kolejnymi czterema pracujemy. Z częścią z tej dwunastki były już rozmowy, ale musimy jeszcze zamówić badania, tak aby rzeczywiście wskazać tych z największymi szansami - podkreślił w kontekście kandydatów na prezydentów jeden z członków zarządu PO.

Platforma nie wyklucza przy tym, że w wyborach samorządowych wystartuje wspólnie z PSL. Wstępne rozmowy już na ten temat odbyły się w ubiegłym tygodniu.

Oficjalnie żadne deklaracje jednak nie padają. - Mówienie dzisiaj o koalicjach jest przedwczesne, bo nie wiemy jaka będzie ordynacja wyborcza. Najpierw zobaczymy, co PiS przegłosuje, a potem przyjdzie czas na decyzje. Jeśli ordynacja będzie dawała większe fory koalicjom, to będziemy te koalicje budować - powiedział Neumann.

Zadeklarował, że Platforma jest otwarta też na ewentualne rozmowy z Nowoczesną. - Chodzi o to, by obronić jak najwięcej samorządów przed PiS - zaznaczył szef klubu PO.

Wiosną tego roku miałaby się odbyć konwencja samorządowa Platformy, po niej - stopniowa prezentacja kandydatów w najważniejszych miastach w Polsce.

PiS chce dwóch kadencji

Kilka dni temu prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział zmiany w ordynacji wyborczej. Miałyby ograniczyć do dwóch kadencji możliwość sprowadzania funkcji przez wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Lider Prawa i Sprawiedliwości mówił w weekend, że ograniczenia te miałoby wejść w życie "od razu". Oznacza to, że według nowych przepisów przeprowadzone byłyby już najbliższe wybory samorządowe, które powinny odbyć się jesienią 2018 roku.

Zobacz materiał o planach PiS w sprawie zmian w ordynacji wyborczej:

Zobacz przemówienie Hanny Gronkiewicz-Waltz po wygranej II turze w 2014 roku:

kw/PAP

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • veto

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.01.2017 19:38 ~veto

  Żaden się nie nadaje. Wszyscy byli informowani o złodziejskiej reprywatyzacji i prywatyzacji. Nikt nie zadziałał. To ich skreśla już na starcie. Każdy miał obowiązek działać. Przez tyle lat wygodnie żyją za nasze pieniądze. Chcą szkodzić nadal i my mamy ich do tego upoważnić? Nonsens!

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.01.2017 11:40 ~warszawiak

  właśnie ze Kidawa -Błońska byłaby świetnym gospodarzem miasta. Jest urodzoną warszawianką, zna miasto

 • Krall2

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.01.2017 11:12 ~Krall2

  Dlaczego nie zamieszcza się tu postów krytykujących obecną władzę???

 • Krall2

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.01.2017 11:01 ~Krall2

  Patryk Jaki Królem Polski

 • Ron

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.01.2017 10:00 ~Ron

  Błagam tylko nie Błońska !!!

 • kania

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.01.2017 09:27 ~kania

  Trzaskowski? Ten co dyktował obcym mocarstwom rezolucję przeciwko Polsce? Noooo to "super kandydat"

 • Rurex

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.01.2017 08:18 ~Rurex

  Ani Kidawa, ani Trzaskowski. Komuś innemu buduje PO poparcie. Rozejrzyjcie się.

 • mivinka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.01.2017 08:00 ~mivinka

  Nie chcę PO niech będzie ktokolwiek byle nie oni.

 • Michał

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.01.2017 07:59 ~Michał

  Dla mnie PO jest ohydna w każdej postaci. Ile afer przez te lat rządów, to się w głowie nie mieści, wszędzie jakieś układy i układziki, wiecznie niejasności tam gdzie są pieniądze. Nowoczesna niech się wykaże, a PO na margines.

 • BBQ

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.01.2017 07:50 ~BBQ

  Za uporczywe i bezrozumne malowanie ścieżek rowerowych gdzie się tylko da (bo dopłaty z UE ?), za ignorowanie wyroków samorządowego Kolegium Odwoławczego i inne ciekawostki mojego głosu już nie dostaną. Ktokolwiek by z PO nie kandydował, fora ze dwora, podziękujcie Hance !

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »