Informacje

10.03.2016 19:52 Przeciągnęli trzech radnych

Platforma odbiła Białołękę.
Radni wybrali nową burmistrz

SERWISY:

Platforma Obywatelska odzyskała większość w radzie dzielnicy Białołęka. Na czele zarządu dzielnicy stanie Ilona Soja-Kozłowska, obecna wiceburmistrz Bielan.

Nieoczekiwany obrót spraw na Białołęce. PO przeciągnęła na swoją stronę trzech radnych niezależnych: Marcina Adamkiewicza, Piotra Basińskiego i Filip Pelca. Jak tłumaczył ten drugi, porozumienie z PO to "sojusz z rozsądku". - Nie było lepszej alternatywy, mieszkańcy oczekują skutecznych działań. Stwierdziliśmy, że przedłużanie chaosu nie ma sensu – wyjaśnił woltę Basiński.

Walka o krzesło

Dzięki pozyskaniu "trzech szabel", PO mogła wybrać swojego burmistrza. Została nim Ilona Soja-Kozłowska, wiceburmistrz Bielan, wcześniej radna Bielan, ekonomistka po Wyższej Szkole Handlu i Prawa.

Jej zastępcami zostali Jacek Podbędniak i Marcin Adamkiewicz (radny niezależny przeciągnięty na stronę PO).

Wybory poprzedziła walka o krzesło. Przed rozpoczęciem obrad radny Wiktor Klimiuk (PiS) zajął miejsce przewodniczącej Anny Majchrzak (PO) twierdząc, że to on stoi na czele rady dzielnicy. W rezultacie Majchrzak zdecydowała o przeniesieniu sesji do innego pomieszczenia, a Klimiuk stwierdził, że w związku z brakiem kworum sesja nie odbędzie się.

Radni przenieśli się do jednego z pokojów w urzędzie dzielnicy, by po chwili dojść do wniosku, że nie nadaje się on jednak do prowadzenia sesji, po czym wrócili do sali obrad.

Odwołany po raz trzeci

Wniosek o odwołanie burmistrza Piotra Jaworskiego uzasadniał radny Klimiuk (ten sam, który wcześniej uważał się za przewodniczącego i ogłosił koniec sesji). Jaworskiemu zarzucił autorytatywny styl zarządzania dzielnicą, zbyt duże wydatki na politykę medialną, uległość wobec deweloperów i brak metra.

– Już dwa razy odwołaliśmy pana burmistrza, ale wszystko jest w zawieszeniu przez Hannę Gronkiewicz-Waltz.  Chodzi pan na demonstrację KOD, a nie akceptuje woli radnych. Człowiek, który paraliżuje pracę urzędu przez pół roku, aby tylko nie dopuścić do swojego odwołania, nie zasługuje na to, aby pełnić funkcję publiczną – krytykował ustępującego burmistrza.

Pod koniec lutego burmistrz Jaworski sam podał się dymisji, dlatego jego odwołanie było tylko formalnością.  Wniosek poparło 21 z 23 radnych, dwóch wstrzymało się.

Wcześniej, nieuznawana prze PO rada dzielnicy złożona z radnych PiS i ich sojuszników, już dwa razy odwoływała burmistrza, ale najpierw prezydent stolicy uchyliła tę decyzję, a potem Rada Warszawy ostatecznie unieważniła.

Zobacz materiał programu "Czarno na białym" o konflikcie politycznym na Białołęce:

bako//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Smuteczek_pl

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.03.2016 00:14 ~Smuteczek_pl

  Mic24~Mic24

  I POwcy mają czelność pouczać innych o demokracji. Dlatego właśnie trzeba posprzątać te 8 letnie bagno.  oessu - ile oni wam płacą za pisanie tych propisowkich postów?

 • dno

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.03.2016 11:11 ~dno

  teraz na Białołęce będzie żyło się lepiej

 • seiko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.03.2016 18:43 ~seiko

  Radni niezalezni od PISu to masakra, poziom zula spod budki z piwem! Nie wolno im pozwolić rządzić!

 • alek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.03.2016 18:40 ~alek

  Pogonic partie!!!!!!!!!!!

 • Marek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.03.2016 17:16 ~Marek

  Paranoja, stołki, walki partii a gdzie dobro obywatela?!

 • Mirka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.03.2016 15:07 ~Mirka

  Masakra jak można wybrać takiego gościa na wice. Burmistrz Marcin Adamkiewicz bez wykształcenia. Nie ma pojęcia o niczym, nie potrafi się wysłowić i robi błędy ortograficzne w interpelacjach.To ja już wolę poprzednią ekipę. Wstyd! Nie było nikogo po studiach.

 • mol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.03.2016 14:21 ~mol

  Złodzieja oskarża złodziej, który kradnie na potęgę, bo może zabraknąć czasu.

 • Bl0to

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.03.2016 12:31 Bl0to

  Pis nie dostał 63% głosów, pis dostał na wyborach 18% głosów uprawnionych. Wygrał, ale to nie znaczy, że może i ma narzucać swoją wolę większości. Granda u władz. Wstyd. Prawo nie jest rychliwie ale sprawiedliwe i ten zamach stanu na Konstytucję nie ujdzie płazem. Trybunał Stanu pęknie w szwach.

 • johny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.03.2016 11:36 ~johny


  Z czego cię PO okradło. Podaj przykład.
  Koryto ci się skończyło

  ksmaclas~ksmaclas

  PO się łapie wszystkiego bo już nikt inteligentny im nie wierzy, ludzie po prostu zaczynają być mniej naiwni i otwierają oczy - to dobrze dla Polski! PO nas okradało!!!
  zcasax~zcasax  Okradło mnie z emerytur - mojej i moich rodziców. Moja babka po całym życiu pracy w szkole dostawała 2100 zł emerytury, moja matka ma szansę uzbierać 900 zł. To oznacza dla mnie 1200 zł miesięcznie dopłaty. A jak nie będzie w stanie samodzielnie żyć, to będę musiał dopłacać 2500 zł do prywatnego (a jak!) domu opieki. Z tego mnie platforma okradła. Nie wspomnę o własnej emeryturze, na którą płacę 2000 zł miesięcznie, a której pewnie na oczy nie zobaczę.

 • sdf

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.03.2016 11:16 ~sdf

  gdzie jest leśny dziadek z KOD? i alimeńciaż!!! to atak na demokrację hahaha

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »