Informacje

22.11.2014 08:00 wybory samorządowe 2014

Platforma Obywatelska w Warszawie może rządzić samodzielnie

SERWISY:

Miejska Komisja Wyborcza podała, że wybory do Rady Warszawy wygrała Platforma Obywatelska. Drugie miejsce przypadło partii Prawo i Sprawiedliwość, trzecie SLD Lewica Razem, a czwarte Warszawskiej Wspólnocie Samorządowej.

Platforma zdobyła 33, PiS - 24, SLD - 2, a jeden mandat przypadł Warszawskiej Wspólnocie Samorządowej. Miejska Komisja Wyborcza podała wyniki w piątek wieczorem.

We wszystkich okręgach wyborczych oddano 591 tys. 184 głosy. Na PO oddano 226 tys. 585 głosów, PiS zebrało 173 tys. 646 głosów, SLD – 50 tys. 677, a Warszawska Wspólnota Samorządowa 37 tys. 572.

Najwięcej głosów zdobyli: Zofia Trębicka (PO) 13 160, Andrzej Melak (PiS) 13 042 oraz Ewa Masny (PO) 11 093.

Kto się dostał?

Z ramienia PO radnymi w 60-osobowej Radzie Miasta zostali m.in. piosenkarka Krystyna Prońko, dotychczasowa szefowa rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska, aktorka Anna Nehrebecka-Byczewska.

PiS w Radzie Miasta reprezentować będą m.in. lider warszawskiego Forum Młodych PiS Jarosław Krajewski, Andrzej Melak, brat tragicznie zmarłego w katastrofie smoleńskiej Stefana Melaka, wiceprzewodnicząca Rady Warszawy Olga Johan, Filip Frąckowiak - syn piosenkarki Haliny Frąckowiak, dyrektor Izby Pamięci płk. Ryszarda Kuklińskiego.

Jednego przedstawiciela będzie miała w radzie Warszawska Wspólnota Samorządowa - mandat zdobył Piotr Guział, który ubiegał się też o fotel prezydenta Warszawy.

Z list SLD do rady weszli: dotychczasowi radni Paulina Piechna-Więckiewicz i Waldemar Marszałek. Początkowo podano, że z ramienia SLD mandat zdobył również Andrzej Golimont.

W piątek późnym wieczorem Miejska Komisja Wyborcza ponownie ustaliła wynik wyborów w okręgu nr 5, gdzie startował Golimont. - Chodzi o błędnie przypisany tam mandat dla Sojuszu Lewicy Demokratycznej; powinno otrzymać go Prawo i Sprawiedliwość. Golimonta zastąpi kandydat z PiS - podała PAP.

SKŁAD RADY:

PO: Izabela Chmielewska, Michał Czaykowski, Marcin Hoffman, Mariusz Frankowski, Aleksandra Gajewska, Ewa Janczar, Piotr Jaworski, Paweł Lech, Dorota Lutomirska, Ewa Łuczyńska, Maria Łukaszewicz, Lech Jaworski, Agnieszka Jakowicka, Marta Jezierska, Ewa Malinowska-Grupińska, Ewa Masny, Piotr Mazurek, Anna Pabisiak, Krystyna Prońko, Aleksandra Sheybal-Rostek, Monika Suska, Piotr Kalbarczyk, Anna Nehrebecka, Jarosław Szostakowski, Maria Szreder, Zofia Trębicka, Tomasz Tretter, Joanna Wiśniewska-Najgebauer, Iwona Wujastyk, Maciej Wyszyński, Małgorzata Zakrzewska, Dorota Zbińkowska, Małgorzata Żuber-Zielicz.

PiS: Krzysztof Bosak, Zbigniew Cierpisz, Michał Grodzki, Olga Johann, Cezary Jurkiewicz, Tomasz Koziński, Filip Frąckowiak, Jarosław Krajewski, Andrzej Kropiwnicki, Paweł Lisiecki, Jacek Cieślikowski, Rafał Dorosiński, Dariusz Figura, Andrzej Melak, Anna Rożek, Ewa Samonek, Agnieszka Soin, Piotr Szyszko, Edmund Świderski, Paweł Terlecki, Stanisław Wielanek, Wojciech Zabłocki, Alicja Żebrowska, Michał Konrad.

SLD: Paulina Piechna-Więckiewicz, Waldemar Marszałek.

WWS: Piotr Guział.

Komu zabrakło głosów?

W tegorocznych wyborach niewiele do przekroczenia 5 proc. progu (który wynosił 29 tys. 560) zabrakło komitetowi wyborczemu Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikkego. Na listę nr 7 oddano 26 tys. 572 głosy.

Na Partię Zielonych głos oddało 15 tys. 048 osób; Inicjatywa Mieszkańców Warszawy zebrała 14 tys. 397 głosów, Demokracja Bezpośrednia - 10 tys. 424 głosy, a Warszawa dla Rodziny 10 tys. 078 głosów.

Wybory w województwie

W wyborach samorządowych na Mazowszu wybrani zostali radni sejmiku (51 osób) oraz członkowie 37 rad powiatów i pięciu rad miasta na prawach powiatu (Ostrołęka, Płock, Radom, Siedlce i Warszawa). Nowi radni zasiądą w radach gmin w każdym z powiatów oraz w radach 18 warszawskich dzielnic.

Z kolei w wyborach prezydenckich w Warszawie będzie II tura. Hanna Gronkiewicz-Waltz i Jacek Sasin spotkają się na debacie przed drugą turą wyborów prezydenckich w sobotę. Początek transmisji na antenie TVN24 już o godzinie 17.30.

Tak Hanna Gronkiewicz-Waltz zareagowała na sondażowe wyniki wyborów:


Jacek Sasin o sondażowych wynikach:


PAP/bf/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • moment rzeczywistości

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.11.2014 21:31 ~moment…

  W Polsce NIE MA NA KOGO GŁOSOWAĆ !! NIE MA. Bezrobocie niepisane jest ogromne (ludzie tylko na "projektach" i śmieciówkach), kultura wysoka rozwalona doszczętnie, tradycje polskie są bezczeszczone, teatry ledwo ciągną, służba zdrowia - system jest chory, niekompetencja urzednicza, dyrektorska, afery taśmowe zamiatane pod dywan. Te inwestycje drogowe co temu oszukańczemu PO niektórzy przypisują sa tylko dzieki środkom unijnym. Robi się w Polsce gorsza bryndza niz w amerykańskich miastach, ktore zbankrutowały. WSZYSTKIE NASTĘPNE MUSI PRZEGRAC Z KRETESEM!!

 • donek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.11.2014 17:05 ~donek

  Tylko p Sasin może powstrzymać tą oszustkę

 • darq

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.11.2014 15:24 ~darq

  jaro~jaro

  To tak jakby premier rządu nie miał poparcia sejmu. Dalej to już nie ma sensu.

  Według teorii ustroju Polski (teorii, nie praktyki) premier to władza wykonawcza, a sejm - ustawodawcza. Mają być od siebie niezależne i nawzajem się kontrolować. Jak najbardziej ma to olbrzymi sens. Tzn. miałoby, gdyby faktycznie istniał w naszym kraju trójpodział władz.

 • Halina

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.11.2014 15:21 ~Halina

  kidys bylo inaczej,ale teraz jestem przeciw sikorskiemu za opluwanie Pana Premiera Tuska.Z wielkim uznaniem glosuje za dotychczasowe osiagniecia na Pania Hanne Gronkiewicz-Waltz!!!!

 • Anty PiS

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.11.2014 15:04 Anty PiS

  PiSowcy nie zdobędą Warszawy.
  NIGDY!

 • Obserwator

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.11.2014 15:02 ~Obserwator


  Adek~Adek

  Nie jestem za PIS ale idę i głosuję na hamulec bezpieczeństwa Sasina.
  jaro~jaro  A co on tam niby zdziała bez Rady Miasta? Lepiej niech odda walkowera bo nawet gdyby wygrał z Hanką to będzie kompromitowała go Rada. To tak jakby premier rządu nie miał poparcia sejmu. Dalej to już nie ma sensu.

  Będzie im przynajmniej patrzył na brudne łapy i działał jako bufor bo jak władza będzie w jednych rekach to będą robić to co chcą

 • jaro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.11.2014 14:14 ~jaro

  Adek~Adek

  Nie jestem za PIS ale idę i głosuję na hamulec bezpieczeństwa Sasina.  A co on tam niby zdziała bez Rady Miasta? Lepiej niech odda walkowera bo nawet gdyby wygrał z Hanką to będzie kompromitowała go Rada. To tak jakby premier rządu nie miał poparcia sejmu. Dalej to już nie ma sensu.

 • sawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.11.2014 13:37 ~sawa

  Maria Szreder została radną Dzielnicy Mokotów. Macie nieaktualną listę.

 • Adek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.11.2014 12:10 ~Adek

  Nie jestem za PIS ale idę i głosuję na hamulec bezpieczeństwa Sasina.

 • Bell

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.11.2014 11:05 ~Bell

  Legia~Legia

  Łoł, kolejna klęska zielonych. Może by się tak rozwiązali bo tylko wstyd sobie przynoszą.


  PSL w porozumieniu z PO nie miał listy do Rady Miasta, a zieloni startowali z listy PO. I co? Nie wstyd Ci, że komentujesz a nie masz pojecia o sprawie?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »