Informacje

23.02.2017 19:22 1,2 TYSIĘCY INWESTYCJI

Plany na rok 2017: ogromne inwestycje
i jeszcze większe utrudnienia

SERWISY:

Największe utrudnienia czekają pasażerów kolei i tramwajów, bo na torach będzie się w tym roku działo naprawdę dużo. Swoje przedsięwzięcia zapowiedzieli też przedstawiciele metra oraz drogowcy. Przedstawiamy ich najważniejsze plany na ten rok.

Część z ponad 1,2 tys. inwestycji i remontów to kontynuacja z lat ubiegłych. Ale część to zupełnie nowe projekty.

Najważniejsze to m.in. o rozbudowa II linii metra, budowa Południowej Obwodnicy Warszawy, a także przebudowa i modernizacja linii tramwajowych i kolejowych. To pewne - będą utrudnienia w ruchu.

24 rejony inwestycyjne

Na 2017 rok do bazy danych Biura Koordynacji Inwestycji i Remontów w Pasie Drogowym zgłoszono dokładnie 1218 remontów i inwestycji.  330 inwestycji będzie wymagało koordynacji pomiędzy sobą, zostały one zgrupowane w 24 "rejony inwestycyjne".

Wiceprezydent stolicy Renata Kaznowska powiedziała na czwartkowej konferencji prasowej w ratuszu, że najbliższe lata to również lata najtrudniejsze. - Wszyscy musimy zdawać sobie z tego sprawę, dlatego, że mamy bardzo wiele inwestycji za bardzo duże pieniądze (ok. 3 mld zł rocznie - red.). Mamy bodaj ostatni tak dobry okres finansowania i wsparcia unijnego dla projektów - powiedziała Kaznowska. Dodała, że trzeba pogodzić inwestycje miejskie z tymi, które przeprowadzą przede wszystkim przez Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oraz Polskie Koleje Państwowe.

Największą warszawską inwestycją, która będzie kontynuowana w 2017 r., jest rozbudowa II linii metra. W tej chwili trwa budowa pięciu z sześciu stacji – trzech na Pradze-Północ i Targówku oraz dwóch na Woli. W kwietniu rozpocznie się budowa trzeciej wolskiej stacji – Płocka, która znajdzie się pod ul. Płocką, po południowej stronie skrzyżowania z ul. Wolską. Fragment ul. Płockiej zostanie zamknięty.

Z kolei do autobusu

PKP PLK S.A. w tym roku będzie remontowała trzy linie kolejowe: nr 447 w kierunku Grodziska Mazowieckiego, nr 8 w stronę Piaseczna oraz nr 20 czyli tzw. linii obwodowej od ronda Starzyńskiego do Dworca Zachodniego.

Dyrektor Biura Koordynacji Inwestycji i Remontów w Pasie Drogowym Jerzy Stępniak zwrócił uwagę, że podczas modernizacji linii w kierunku Grodziska Mazowieckiego zamknięte będą tory w obu kierunkach.

-Nie będziemy dzielić tej inwestycji na poszczególne tory, dlatego, że utrzymywaniu ruchu na jednym torze, jak pokazały doświadczenia z modernizacją linii dalekobieżnej, było fikcją. Pasażerowie na dobrą sprawę nie wiedzieli, czy pociąg, który został zapisany w rozkładzie,  przyjedzie - powiedział Stępniak.

Dla pasażerów kolei ma być przygotowana zastępcza komunikacja autobusowa.

>>>CZYTAJ WIĘCEJ O REMONCIE TORÓW W KIERUNKU GRODZISKA<<<


Zamkną most

Intensywne prace mają również prowadzić Tramwaje Warszawskie. Będą to m.in.: przebudowa torowiska na ul. Woronicza (gdzie przy stacji metra Wierzbno znajdą się to odstawcze), modernizacja torów na ul. Obozowej (od ul. Płockiej do ul. Wawrzyszewskiej) wraz z budową torowiska trawiastego i remontem przystanków. Kolejne planowane inwestycje to naprawa torowiska na moście Śląsko–Dąbrowskim i modernizacja torowiska na ul. Puławskiej (od ul. Malczewskiego do ul. Olszewskiej). Prace prowadzone będą też na torowisku na odcinku od ronda Żaba do ronda Starzyńskiego oraz na torach dojazdowych przy ul. Słomińskiego.

Tramwajarze zapowiadają wyłączenie torowisk z ruchu. Na szczęście większość remontów zaplanowano na wakacje, kiedy pasażerów tramwajów jest mniej. W związku z remontem na moście Śląsko - Dąbrowskim, zostanie on zamknięty dla ruchu zarówno tramwajów jak i samochodów. Tramwaje nie pojadą tym mostem od 3 do 30 czerwca, a samochody i inne pojazdy nie będą mogły wjechać na most pomiędzy 24 a 30 czerwca.

Z kolei ruch tramwajowy zostanie wstrzymany na moście Gdańskim z powodu remontu za i przed mostem, choć planowaną wymianę torów na samej przeprawie przełożono na inny termin.

Nowe ulice

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozpocznie budowę dalszego fragmentu Południowej Obwodnicy Warszawy - od węzła Puławska do węzła Lubelska. Pierwszymi pracami będzie budowa odcinka tunelu POW, który przebiegać będzie m.in pod I linii metra.

Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych po wakacjach zakończy budowę Trasy Świętokrzyskiej pomiędzy ul. Kijowską i Zabraniecką (ok. 1,3 km). Kontynuowane będą dwie inne duże inwestycje drogowe, których zakończenie planowane jest na  2018 r.: przebudowa ulic Marsa i Żołnierskiej do granicy Warszawy (ok. 4,8 km) oraz przebudowa ul. Marynarskiej (800 m).

Oprócz tego zacznie się budowa Trasy Świętokrzyskiej na odcinku Zamoyskiego - Targowa. Obecnie trwa postępowanie przetargowe, zakładany czas trwania budowy to osiem miesięcy. Tak jak na pozostałych odcinkach, trasa będzie miała dwie jezdnie z dwoma pasami ruchu w każdą stronę, chodniki i ścieżki rowerowe.

Ponadto ZMID rozpocznie w tym roku m.in: budowę ul. Czerniakowskiej-bis. Obecnie trwa przetarg na wykonawcę robót - oferty zostały otwarte 1 lutego. Droga ma być oddana do użytku 18 miesięcy po podpisaniu umowy. Ulica powstanie na przedłużeniu ul. Gagarina i połączy Czerniakowską z Trasą Siekierkowską w pobliżu Wolickiej. Powstaną dwie jezdnie po dwa pasy ruchu, wybudowane zostaną chodniki, drogi rowerowe, kanalizacja, magistrala wodociągowa, posadzona będzie zieleń. Pomiędzy jezdniami powstanie rezerwa na trasę tramwajową - na razie w tym miejscu będą buspasy.

Rozpocznie się również przebudowa ul. Gandhi na odcinku 500 m (od ul. Pileckiego do Płaskowickiej), przygotowywany jest przetarg na wykonawcę. Droga będzie miała dwie jezdnie po dwa pasy ruchu, obustronne chodniki i drogi rowerowe.

Inwestycje za miliony

W tym roku Zarząd Dróg Miejskich na remonty i inwestycje przeznaczy blisko 350 mln zł. Tradycyjnie, wizytówką ZDM będą weekendowe frezowania, zaplanowano remonty ok. 50 ulic. W 2017 r. ma także zakończyć się budowa kładki pieszo-rowerowej na moście Łazienkowskim.

Rok 2017 to także początek realizacji programu poprawy jakości dróg nieutwardzonych. Przeznaczono na niego 20 mln zł. W zeszłym roku burmistrzowie dzielnic zostali poproszeni o przygotowanie propozycji ulic do poprawy nawierzchni. Zgłosiło się 10 dzielnic, które zaproponowały w sumie 90 dróg; najwięcej Wesoła bo 33, najmniej Ochota – jedną. Teraz trwa weryfikacja wniosków dzielnic, w kwietniu mają rozpocząć się pierwsze prace.

Zobacz przygotowania do budowy: "Czerniakowskiej bis":

PAP/md/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • hershey

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.12.2017 19:15 ~hershey

  Planujemy kupić mieszkanie na Grochowie, tam inwest plan ma apartamentowiec , okolica fajna, metro ma być właśnie blisko :) Ogólnie wszystko jest dla nas na plus.

 • pekla

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.11.2017 17:03 ~pekla

  Jakie nowe mieszkania powstają na Woli, jaki jest tam dobry deweloper?

 • rsz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.03.2017 10:13 ~rsz

  dlaczego nic się nie dzieje na remontowanej teoretycznie Marynarskiej?

 • iza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.03.2017 10:57 ~iza

  BELVEDER~BELVEDER

  A GDZIE OBWODNICA ŚRÓDMIEJSKA Z TUNELEM POD RONDEM WIATRACZNA??

  Bufetowa tylko obiecywała, nawet projektu jeszcze nie ma

 • BELVEDER

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.02.2017 21:38 ~BELVEDER

  A GDZIE OBWODNICA ŚRÓDMIEJSKA Z TUNELEM POD RONDEM WIATRACZNA??

 • antybufet

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.02.2017 20:53 ~antybufet

  Tomy~Tomy

  A co z Głębocką?
  Ktoś się w końcu zainteresuje?

  jak hanka wróci do bufetu

 • WARSZAWA PRAGA PŁN

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.02.2017 17:01 WARSZAWA…

  katrin~katrin

  Dlaczego 17 nie dojedzie na Nowodwory? Nie wszyscy muszą jechać na Młociny

  Tak się składa,że 17 od jakiegoś czasu,kursuje na trasie Woronicza>Tarchomin Kościelny (wybrane kursy tylko do Metro Marymont),a nie na Metro Młociny (d. Huta).
  Na Nowodwory będzie jeździła linia 2 (wybrane kursy tylko do Tarchomin Kościelny).

 • mlody

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.02.2017 14:22 ~mlody


  mlody~mlody

  "Tramwaje nie pojadą tym mostem od 3 do 30 czerwca, a samochody i inne pojazdy nie będą mogły wjechać na most pomiędzy 24 a 30 czerwca."

  To w tym roku wakacje się zaczynają 3 czerwca ??
  Nieciej~Nieciej

  Studenckie - tak. Podstawówkom i gimbazie ta komunikacja nie jest potrzebna.


  No tak bo miasto zmieszkuja i korzystają z komunikacji tylko uczniowie w roznym wieku ;-)

 • Nieciej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.02.2017 12:22 ~Nieciej

  mlody~mlody

  "Tramwaje nie pojadą tym mostem od 3 do 30 czerwca, a samochody i inne pojazdy nie będą mogły wjechać na most pomiędzy 24 a 30 czerwca."

  To w tym roku wakacje się zaczynają 3 czerwca ??

  Studenckie - tak. Podstawówkom i gimbazie ta komunikacja nie jest potrzebna.

 • katrin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.02.2017 12:12 ~katrin

  Dlaczego 17 nie dojedzie na Nowodwory? Nie wszyscy muszą jechać na Młociny

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »