Informacje

16.09.2015 13:40 władze warszawy szykują zmiany

Planują nowe centrum stolicy

SERWISY:


Miasto robi poważny krok do przebudowy bezpośredniego otoczenia Pałacu Kultury i Nauki. Chce uporządkować podziemne instalacje i zaplanować nowy plac miejski wraz parkingiem podziemnym.


"Zagospodarowanie Nowego Centrum Warszawy" – pod tym hasłem inwestycyjnym kryją się plany zagospodarowania otoczenia Pałacu Kultury i Nauki. CZYTAJ WIĘCEJ O TYCH ZAŁOŻENIACH.

Żeby myśleć o pracach na powierzchni, urzędnicy chcą najpierw uporządkować podziemia. Dlatego Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta ogłosił właśnie przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej, która wskaże, jak poprowadzić m.in. kanał techniczny, w którym będą instalacje z prądem czy wodą.

Kanał dla mediów

- To ważny krok przed planowaną zabudową otoczenia PKiN. Dokładnie chodzi o kanał zbiorczy z mediami. Projektant wybrany w przetargu wskaże, jak go poprowadzić w podziemiach przy Pałacu Kultury i Nauki, żeby później te media mogły być bez problemu dostarczane do planowanych wieżowców czy Muzeum Sztuki Nowoczesnej – mówi tvnwarszawa.pl Jarosław Jóźwiak, wiceprezydenta Warszawy.

I zaznacza, że na podstawie miejscowego planu zagospodarowania wiadomo, gdzie mają powstać wysokościowce, czy nowy plac miejski i MSN, więc projektowane uporządkowanie podziemi musi być do nich dostosowane.

Ratusz przymierza się również do budowy Muzeum Sztuki Nowoczesnej na placu Defilad. W czwartek radni Warszawy mają zdecydować, czy siedziba placówki powstanie z miejskich pieniędzy – inwestycja jest planowana na lata 2015-20.

Plac na imprezy masowe

Jak tłumaczą władze Warszawy, wraz z siedzibą muzeum, ma powstać również pomiędzy ulicą Marszałkowską a PKiN nowy plac miejski i parking podziemny. - Trudno wyobrazić sobie muzeum bez wejścia przez plac, a plac bez parkingu, dlatego wszystkie te trzy inwestycje muszą być przeprowadzone w jednym czasie – wyjaśnia tvnwarszawa.pl Jacek Wojciechowicz, wiceprezydent miasta.

O szczegółach budowy placu miejskiego mówi Jarosław Jóźwiak: - Według wstępnego projektu plac ma być zrównany do poziomu ulicy Marszałkowskiej, czyli zlikwidowane zostaną uskoki, które się na nim znajdują. Zniknie między innymi trybuna honorowa, ale pewne elementy – jak płaskorzeźba orła – zostaną zabezpieczone i zachowane, ale nie muszą być eksponowane w tym miejscu.

Jak zaznacza, nowy plac miejski nie ma być terenem zielonym. – Ma składać się z elementów małej architektury i oświetlenia. Będą się na nim odbywały zgromadzenia i imprezy masowe – dodaje Jóźwiak.

Dokumentacja do 2018 roku

W ramach ogłoszonego przetargu przez Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta w obszarze pl. Defilad projektant ma zaprojektować parking podziemny oraz znajdujący się nad nim plac miejski.

- Parking mieścić będzie, w zależności od rozwiązań projektowych od 500 do 700 stanowisk dla samochodów osobowych oraz autokarów - informuje Barbara Dżugaj, rzeczniczka SZRM. - Plac miejski zostanie zaprojektowany z uwzględnieniem koncepcji architektonicznej wypracowanej przez projektanta Muzeum Sztuki Nowoczesnej Pana Thomasa Phifer. Termin opracowania dokumentacji projektowej dla kanału zbiorczego to marzec 2017 r., dla parkingu podziemnego oraz placu miejskiego: grudzień 2018 roku - dodaje.
ZOBACZ PROJEKTY MUZEUM SZTUKI NOWOCZESNEJ:


kś/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • MrOLX

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.08.2018 18:59 ~MrOLX

  Obrzydliwy plan zagospodarowania, burzy (i tak beznadziejny) ład architektoniczny stolicy, szklane słupy powtykane dookoła zabytkowego wieżowca. To nigdy, ale to nigdy nie powinno ujrzeć światła dzienngo.

 • carlos

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.09.2015 17:32 ~carlos

  ~warszawiak

  ALe czy ja coś pisałem o wyburzaniu? Przeciez plan zagospodarowania ulic w okolicach Poznańskiej zakłada m.in budowę wieżowca na terenie kościelnym. Ciekawe jak to bedzie wyglądać. Stary relikt na Barbary można zastąpić nowym, wieżowcem. Co do Skweru na Wspólnej. Nie do końca wiem czy tam tak bardzo bezpiecznie jest... jest jeszcze teren przed urzędem teren zielony na rogu Nowogrodzkiej i Poznańskiej.

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.09.2015 03:14 ~warszawiak

  Carlos~Carlos

  Faktycznie teren dookoła PKiN n ie wygląd fajnie na tym planie. Ja za to nie mogę się doczekać kiedy pokażą dokładny plan zabudowy ul.Poznańskiej. Warszawa musi się rozrastać, musi się zmieniać ale wszystko z głową i pomysłem.


  ?!?#&(+@<?!?

  Poznańska jest zabudowana! Chcesz wyburzyć mój dom i okolice (może hotel Polonia i siedzibę gminy Śródmieście) i postawić jakieś wieżowce?! Można ewentualnie coś niedużego wcisnąć przy Żurawiej, ale wara np. od skweru przy Wspólnej!

 • Carlos

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.09.2015 17:09 ~Carlos

  Faktycznie teren dookoła PKiN n ie wygląd fajnie na tym planie. Ja za to nie mogę się doczekać kiedy pokażą dokładny plan zabudowy ul.Poznańskiej. Warszawa musi się rozrastać, musi się zmieniać ale wszystko z głową i pomysłem.

 • ja1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.09.2015 21:47 ~ja1

  Zgadzam się z określeniem "koszmar". Moze już lepiej nie ruszać? Przynajmniej coś zzielonego jeszcze jest... I taniej będzie...

 • kasztan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.09.2015 18:32 ~kasztan

  Będą uchodźcy, bedą piramidy, niezła kupa..a co my juz swoich architektów nie mamy?

 • pol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.09.2015 15:18 ~pol

  niespedajmy naszego kraju inwestorom zagranicznym!

 • waw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.09.2015 08:58 ~waw

  Smog w Wawie gwarantowany

 • radca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.09.2015 07:40 ~radca

  mebo_bemo~mebo_bemo

  Mega! nie mogę się doczekać. Zerkałem tylko na daty w artykule :D

  Niedoczekanie twoje.

 • evel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.09.2015 21:41 ~evel

  Co za masakra... Po co chować coś tak pięknego jak PKiN za wielkim szklanym czyms? Bez sens

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »