Informacje

11.06.2014 16:27 uda się za dwa lata?

Planują elektrociepłownię w Ursusie. "Wyspa bez rezerwy"

SERWISY:

W sezonie grzewczym 2016-2017 stołeczna dzielnica Ursus ma czerpać ciepło z sieci warszawskiej i nowej własnej elektrociepłowni na gaz. Zamknięte mają być miejscowe przestarzałe źródła drogiego ciepła - zapowiada operator stołecznej sieci - spółka Dalkia.

Jak poinformował w środę dziennikarzy przyszły prezes Dalkii Warszawa Jacky Lacombe, plany inwestycyjne spółki wobec Ursusa sięgają 300 mln zł, z czego 30 mln ma pochłonąć rozbudowa sieci ciepłowniczej, a resztę - budowa nowego źródła wytwarzania.

"Wyspa bez rezerwy"

Lacombe podkreślił, że sam nowy blok o mocy elektrycznej 107 MW i termicznej 80 MW jest tylko elementem rozbudowy sieci ciepłowniczej. Dalkia buduje na granicy Ursusa magistralę łączącą się z siecią warszawską i planuje zbudować kilka kilometrów nowych rur w samym Ursusie.

- Dziś Ursus jest wyspą bez rezerwy. W upadłości jest Energetyka Ursus - właściciel głównego źródła ciepła, elektrociepłowni opalanej węglem. Dalkia ma natomiast kilka osiedlowych ciepłowni na gaz, które produkują wyłącznie ciepło i wobec tego produkują drogo. Docelowo dzielnica ma korzystać z ciepła produkowanego w warszawskich zakładach PGNiG Termika, których uzupełnieniem ma być nowa elektrociepłownia - wyjaśnił Lacombe.

Podkreślał, że współpraca z PGNiG Termika jest dla Dalkii konieczna i liczy, że wkrótce dojdzie do odpowiedniego porozumienia z tą spółką, obejmującego m.in. budowę bloku Dalkii. Lacombe tłumaczył, że dzięki termomodernizacji i zaawansowanemu zarządzaniu siecią zużycie ciepła spada, dlatego aby zwiększać wielkość sprzedaży, trzeba przyłączać nowych klientów.

Potrzeby wzrosną

Według szacunków Dalkii, do 2025 r. potrzeby Ursusa wzrosną z dzisiejszych 50 MWt do 180 MWt. - Nie da się całości tego ciepła przesłać z Żerania czy Siekierek (elektrociepłownie PGNiG Termika - PAP), dlatego uważamy, że budowa bloku w Ursusie ma sens i jestem przekonany, że druga strona to zrozumie - podkreślił Lacombe.

Dalkia ma już decyzję środowiskową dla bloku, latem inwestor planuje wystąpić o warunki zabudowy, a potem o pozwolenie na budowę. Aby elektrociepłownia była gotowa na sezon 2016-2017, prace budowlane powinny ruszyć w pierwszym kwartale 2015 r. Kontrakt na budowę przypadł polskiej filii kanadyjskiej spółki SNC-Lavalin.

Spółka podkreśla, że dzięki gazowej kogeneracji, czyli jednoczesnemu wytwarzaniu energii elektrycznej i ciepła, jego ceny będą niższe niż z lokalnych źródeł w Ursusie. Według Dalkii dziś ciepło z jej sieci w Warszawie (poza Ursusem) kosztuje 54 zł za GJ, a w Ursusie z miejscowej ciepłowni węglowej 63 zł, a z należących do spółki gazowych osiedlowych ciepłowni ponad 100 zł. Te ciepłownie zostaną więc zamknięte. Docelowy poziom cen to ten warszawski, przy czym cena ciepła i tak wzrośnie, prawdopodobnie o kilka procent - podkreślił Lacombe.

Konkurencyjne ceny

Zaznaczył jednocześnie, że priorytetem jest utrzymanie konkurencyjności cen ciepła systemowego w stosunku do indywidualnego ogrzewania gazem. W Łodzi jesteśmy tańsi o 15 proc., w reszcie Warszawy - o 30 proc. - podkreślił.

Polska filia francuskiej Dalkii jest największym prywatnym operatorem sieci ciepłowniczych w Polsce, ma też własne źródła wytwarzania. W całej Polsce obecne plany inwestycyjne Dalkii w źródła i sieci - oprócz inwestycji w Ursusie - to ok. 500 mln zł, kolejnych 600 mln zł wymagają inwestycje w modernizację przestarzałych źródeł i dostosowanie ich do nowych wymogów środowiskowych, np. dyrektywy o emisjach przemysłowych.

PAP/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • antybigus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.07.2014 08:42 ~antybigus

  O widzę ze prezes energetyki Ursus sie wypowiedział złodziej zafajdany

 • test 1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.06.2014 09:18 ~test 1

  test 1

 • PKw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.06.2014 23:08 ~PKw

  Może w małych ciepłowniach jest trochę drożej (wątpie)ale przesył ciepła i straty też kosztują więc ten Pan chce sprzedać ludziom kit tzn.zbudować wiekszą sieć aby sprzedać więcej ciepła i w tym utopić koszty nowej infrastruktury.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »