Informacje

09.02.2012 06:24 CO WOKÓŁ STADIONU?

Plan poprawili,
ogrodzenie zostawili

SERWISY:


Na XIX piętrze Pałacu Kultury i Nauki można zapoznać się z poprawionym projektem miejscowego panu zagospodarowania otoczenia Stadionu Narodowego. Najważniejsze rozstrzygnięcie dotyczyło potężnego płotu. Już wiadomo, że ten raczej nie zniknie.

Plan obejmuje tylko bezpośrednie otoczenie stadionu od ronda Waszyngtona do torów kolejowych i mniej więcej do połowy długości al. Zielenieckiej. Miejsca położone na północ od tego terenu, objęte konkursem architektonicznym sprzed kilku lat, przewidzine pod zabudowę komercyjną, nie są przedmiotem tego opracowania.
Projekt planu został właśnie ponownie wyłożony - w miejskim biurze architektury można się zapoznać z jego aktualną wersją i przygotować do dyskusji, która zaplanowana jest na 24 lutego. Do końca miesiąca można zaś składać uwagi. To już druga taka okazja - poprzednią było pierwsze wyłożenie planu, w zeszłym roku.
Płot zostanie
Ratusz rozważał uwagi 9 osób - zarówno prywatnych, jak i występujących w imieniu innych instytucji, w tym ministerstwa sportu. Największe kontrowersje wzbudziło wtedy potężne stalowe ogrodzenie, które otoczyło stadion wraz ze sporą częścią sąsiadującego z nim terenu.
W odpowiedzi na wniosek o wykreślenie zapisów zezwalających na budowę ogrodzeń, ratusz stwierdził:
Projekt planu ustala zakaz lokalizowania ogrodzeń na terenach zawartych między liniami rozgraniczającymi ulic oraz zakazuje tworzenia trwałych przegród w dostępie do terenów przestrzeni publicznych, z wyłączeniem możliwości grodzenia i zamykania terenów zieleni w porze nocnej.
Urzędnicy uznali to za częściowe uwzględnienie uwagi, zastrzegając przy tym, że nie dotyczy ono znajdujących się na tym terenie obiektów sportowych. W praktyce oznacza to więc, że zasieki wokół stadionu mogą zostać.
Co więcej, na wniosek ministerstwa sportu, ratusz zgodził się na to, by w czasie imprez sportowych wokół stadionu można było stawiać tymczasowe hale, ogródki i trybuny oraz... dodatkowe ogrodzenia.
Będą ścieżki rowerowe...
Odrzucono za to poprawkę, która miała umożliwić budowę wzorowanego na londyńskim diabelskiego młyna - koła obserwacyjnego. Ratusz zastrzegł, że taka konstrukcja może powstać tuż obok, w objętym innym planem porcie Praskim.
Ratusz zdecydował też, że planowana w sąsiedztwie stadionu hala sportowa może mieć 35, a nie jak pierwotnie planowano 25 metrów wysokości.
Ponadto przy wszystkich ulicach i przecinającej błonia stadionu alei mają powstać ścieżki rowerowe.
Inna ważna zmiana dotyczy placyku między stadionem, a rondem Waszyngtona. Pierwotnie dopuszczano to zabudowę usługową, ale ratusz przychylił się do uwag i ustalił, że teren ten pozostanie niezabudowany. Ma tu powstać miejski plac będący jednocześnie wejściem na teren stadionu.
... i lądowisko
Ratusz odrzucił szereg uwag złożonych w imieniu ministerstwa sportu, który chciał zapisać w planie zgodę na wieszanie reklam na stadionie.
Sam stadion biurowcem może być tylko w 40 procentach (minister wnioskował o więcej).
Urzędnicy zgodzili się za to na lądowisko dla helikopterów. Powstanie na dachu lub tuż obok jednego z budynków wchodzących w skład kompleksu sportowego, położonego przy al. Zielenieckiej.
Jest też zgoda na tymczasowe parkingi - w czasie Euro 2012 będzie można je urządzić na terenach zielonych wokół stadionu.
Narodowy, nie Dziesięciolecia
Do planu wprowadzono też jeszcze jedną zmianę, o którą prosili mieszkańcy miasta. Zamiast "Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego otoczenia Stadionu Dziesięciolecia", dokument nazywa się teraz "Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego otoczenia Stadionu Narodowego".

ZOBACZ PLAN

Plan można oglądać codziennie, w godzinach pracy urzędu, na XIX piętrze PKiN. W poniedziałki, środy i piątki między 11 a 15 architekci z Biura Planowania Rozwoju Warszawy pełnią dyżury i odpowiadają na pytania.

roody/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • asdf

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.02.2012 18:36 ~asdf

  "hala sportowa może mieć 35, a nie jak pierwotnie planowano 25 metrów wysokości."
  35?! serio ?

 • nicko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.02.2012 17:03 ~nicko

  A co z betonowym, sypiącym się murkiem wokół Parku Skaryszewskiego od Al. Zielenieckiej? Zostaje na Euro w takiej industrialnej formie?

 • ciekawy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.02.2012 15:56 ~ciekawy

  Dlaczego przy stadionie nie ma wielopoziomowego parkingu na kilka tysięcy aut? Przecież budowa takiego obiektu zwróciłaby się po kilku większych imprezach.

 • karol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.02.2012 15:45 ~karol

  co by tam jeszcze zrobic co by inwestycje podrozyc? przeciez jestesmy na procencie i im wiecej wydamy tym...

 • esbek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.02.2012 14:55 ~esbek

  Nie na Stadionu Narodowego,jest JARMARK EUROPA!!!Tak jak kiedyś,bo co to za stadion jak nie można grać w piłkę!!!

 • Niki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.02.2012 14:51 ~Niki

  No jestem ciekaw czy wam sie do wszystko "udasie" ?

 • eko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.02.2012 14:15 ~eko

  "Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego otoczenia Stadionu Narodowego" i tym wzniosłym AKCENTEM uważam budowę stadionu za zakończoną.

 • kolin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.02.2012 14:02 ~kolin

  Do okola stadionu postawcie TOU-TOIE w barwach stadionu ,a dorze ze nie beda grac dzicz Warszawska z kibolami LEGI I KRAKOW oni powinni grac na ugorach daleko od miast

 • kolin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.02.2012 14:02 ~kolin

  Do okola stadionu postawcie TOU-TOIE w barwach stadionu ,a dorze ze nie beda grac dzicz Warszawska z kibolami LEGI I KRAKOW oni powinni grac na ugorach daleko od miast

 • antylen

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.02.2012 12:52 ~antylen

  roman~roman

  a wierzyczki strzelnicze ???? będą

  Nie wiadomo czy wieżyczki będą, ale słowniki ortograficzne jak widać są bardziej potrzebne....

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »