Informacje

07.03.2011 07:22 policyjne statystyki

Plan policji: łapać więcej nieletnich

Komendant stołecznej policji zażądał lepszych wyników od swoich podwładnych - pisze "Życie Warszawy". Mieliby w tym roku złapać dwa razy więcej nieletnich przestępców na kradzieżach.

Nowy plan komendant ustalił w styczniu. Uznał, że wśród wszystkich zatrzymanych w stolicy powinno być 4 proc. nieletnich, którzy kradną czy włamują się. To oznacza, że liczba zatrzymań wzrosłaby dwukrotnie.

Za kradzież batonika?

Zdaniem policjantów, nowe normy oznaczają, że będą musieli zatrzymywać za najdrobniejsze przewinienia, np. kradzież batonika za złotówkę i ubliżanie nauczycielowi.

Po co więc takie zmiany? Krzysztof Hajdas z Komendy Głównej wyjaśnia, że szef policji Andrzej Matejuk ustalił "priorytety działania" na lata 2010-2012 . - Na ich podstawie komendanci wojewódzcy wpisują własne priorytety wynikające z ich lokalnych potrzeb - tłumaczy gazecie Hajdas.

Zmieniają zdanie

Po pytaniach dziennikarzy do sprawy odniósł się też rzecznik KSP. - Mierniki pozostaną na tym samym poziomie co w 2010 r. - oświadczył Maciej Karczyński.

Jak pisze "ŻW": nie dodał jednak, że w ub. roku inaczej mierzono przestępczość nieletnich. Aż w siedmiu, a nie tylko trzech kategoriach przestępstw.

ran/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • o losie1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.01.2012 01:29 ~o losie1

  widze te mendy jak sie szwędają i spisują cycków

 • sebastian

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.03.2011 22:00 ~sebastian

  ~Banshee.
  stań chłopie na ziemi. Rodziców karać ? Za co ? Posłać gówniarza do poprawczaka i tyle. Wiesz jakie jest teraz prawo dla rodziców ? Kiedy cię wychowywali ? Mnie w starych czasach i jestem normalny. Po prostu dzieciaki które teraz dorastają są bezkarne. Kiedyś albo na komendzie się oberwało albo w domu i człowiek zrozumiał.
  Oczywiście bez przesady, tylko w normie. :)

 • Magdalena

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.03.2011 21:23 Magdalena

  ~Banshee
  Jak wyobrażasz sobie odpowiadanie za czyny dziecka, jeżeli rodzic nie ma żadnych metod wychowawczych. Krzyknąć nie wolno- bo to przemoc psychiczna względem dziecka. Klapsa nie dasz- bo to jest równoznaczne z przemocą fizyczną. Jedyne co wolno w stosunku do dziecka to tłumaczyć i rozmawiać, a to niestety nie do każdego młodego człowieka dociera. Młodzież nie ma szacunku do nikogo i przed nikim w tej chwili nie czuje respektu.
  Mam ponad 30lat, Męża. Będąc dzieckiem nie raz w tyłek od dostałam. Opieprzali aż miło. Wyrosłam na człowieka, nie palę, nie pije, nie włóczyłam się po nocach po za domem. Do osób starszych byłam wychowana w szacunku.

 • sebastian

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.03.2011 20:41 ~sebastian

  Kradzież to kradzież - łapcie każdego. Nawet gówniarza. W domu starzy mu wytłumaczą że tak nie wolno.

 • aneta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.03.2011 16:03 ~aneta

  u nas jest tolerancja....można kraść kraść i kraść ważne oby nie powyżej 250zł

  dobrze byłoby gdyby takie dzieci miały czym się zająć, aby rodzicie też się nimi zajmowali.


  powinniśmy brać przykład z Giulianiego panie Marcinie

 • takto

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.03.2011 15:20 ~takto

  Marcin- ale kto tu chce wprowadzać jakąkolwiek politykę prewencji ? Tu chodzi o statystykę . Trzeba kogoś złapać- i odfajkować. Tak jest cały czas-popatrz ludzie boją się z dziećmi iść na mecz. Jak nawet policja złapie - prokuratura wypuszcza. NIKT w tym systemie nie jest zainteresowany spadkiem przestępstw wśród młodzieży. Proponuje im się alkohol , nie daje pieniędzy na sport i kulturę.

 • Banshee

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.03.2011 15:18 ~Banshee

  uważam że powinna nastąpić zmiana prawa, za dzieci do lat 18 w 100% powinni odpowiadać rodzice za to jak wychowali swoje pociechy. I policja powinna aresztować rodziców i ich pociągać do odpowiedzialności nawet za liza lub gumę do żucia ukradziona przez chowaną a nie wychowywaną latorośl

 • niejestemświęty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.03.2011 15:14 ~niejestemświęty

  to nie Policja a urząd statystyczny-nie mogą pilnować porządku bo muszą wyrabiać jakieś normy dla komendantów którzy na koniec roku zgarną niezłą premię i powiedzą wszystkim jak to się oni ciężko natyrali przez cały rok

 • Marcin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.03.2011 13:38 ~Marcin

  Chciałbym zauważyć, że polityka "Zero tolerancji" wprowadzona w Nowym Jorku przez burmistrza Rudiego Giulianiego polegała właśnie na karaniu także za najlżejsze przestępstwa.

  Przecież ścieżki przestępczej nie zaczyna się od napadów na banki, ale właśnie np. od drobnych kradzieży w sklepach lub bójek. Jeżeli takiego delikwenta dotknie kara już przy pierwszej próbie, bardzo prawdopodobne, że nie będzie kolejnych przewinień o coraz większej szkodliwości.

 • master

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.03.2011 13:13 ~master

  Z jednej strony to co zakłada komendant jest bez sensu ale z drugiej strony to powinno sie tych "gówniarzy" co na klatkach schodowych siedzą, piją i niszczą wsadzić na 24h i odpracować to co zniszczył oprócz tego niech mamusia i tatuś dołoży do interesu jak nie wiem co taki gówniarz porabia.
  PS. zaraz ktoś z tych gówniarzy napisze ze zapomniał wól jak cielęciem był... owszem spotykałem sie ale nie paliłem na klatkach schodowych, nie podpalałem ścian i nie piłem. jak chciałem sie wyżyć to szedłem na siłownie jak chciałem się napić to umawialiśmy sie w takich miejscach aby nikomu nie przeszkadzało i syfu po sobie nie zostawiałem

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »