Informacje

26.06.2014 15:01 obrady rady warszawy

Plan inwestycji na 8 lat przyjęty.
PiS: To odgrzewane kotlety

SERWISY:

 

Rada Warszawy zaakceptowała w czwartek inwestycyjne plany ratusza na lata 2014-2022. Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz podkreśliła, że do niektórych z nich Warszawa wraca w związku z polepszeniem sytuacji gospodarczej. Według opozycji to "odgrzewane kotlety".

Za przyjęciem proponowanych zmian w wieloletniej prognozie finansowej głosowało 32 radnych PO; radni PiS i SLD wstrzymali się od głosu, nikt nie był przeciw.

"Takiej szansy Warszawa nie miała"

Prezentując planowane inwestycje Gronkiewicz-Waltz powiedziała, że w najbliższych ośmiu latach Warszawa chce wydać na inwestycje ponad 25 mld zł, czyli tyle, ile przez ostatnie osiem. Podkreśliła przy tym, że łącznie z inwestycjami centralnymi, dotyczącymi np. budowy dróg krajowych, w ostatnich kilku latach zainwestowano w stolicy jeszcze więcej - 34 mld zł.

- Takiej szansy Warszawa historycznie nie miała. Uważam, że w pełni ją wykorzystałam - dodała.

Wymieniając planowane inwestycje wymieniła m.in. 11 kolejnych stacji II linii metra, na których budowę miasto chce pozyskać dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej przekraczające 60 proc. wartości inwestycji. Mówiła też o budowie praskiej części obwodnicy śródmiejskiej za 980 mln zł, zakupach nowego taboru dla komunikacji miejskiej za ponad 3 mld zł, budowie szpitala południowego na Ursynowie za ponad 420 mln zł i budowie nowych szkół i modernizacji tych istniejących za ok. 500 mln zł.

"Zmieni się w pięknego łabędzia"

Przewodnicząca komisji rozwoju gospodarczego Zofia Trębicka (PO) oceniła, że proponowane przez władze miasta inwestycje sprawią, że Warszawa będzie coraz bardziej przyjazna zarówno dla obecnych mieszkańców, jak i tych, którzy dopiero się w niej osiedlą. Jej zdaniem zapewnią one wysoką jakość życia w stolicy, która wciąż będzie się poprawiać.

Pozytywnie oceniła m.in. plan wydania ponad 200 mln zł na program rewitalizacji Pragi. - Ta dzielnica, która teraz jest brzydkim kaczątkiem, zmieni się w pięknego łabędzia - powiedziała.

Zdaniem opozycji plany ratusza są jednak niewiarygodne i nie zostaną zrealizowane.

Przewodniczący komisji ochrony środowiska Dariusz Figura (PiS) ocenił, że dziś Gronkiewicz-Waltz obiecuje to, co - zgodnie z jej obietnicami wyborczymi z lat 2006 i 2010 - miała zrealizować przez ostatnie osiem lat.

"Plan wyborczy"

- To wyborczy plan finansowy, jednorazowego użytku - na czas kampanii - powiedział.

Jego zdaniem wiele z projektów inwestycyjnych to wydmuszki, za którymi nie kryją się żadne konkretne projekty. Ocenił, że tak jest m.in. z planami rewitalizacji Pragi, której projekt rada miasta ma przyjąć dopiero jesienią.

W podobnym tonie plany ratusza ocenił przewodniczący klubu SLD w radzie miasta i kandydat tej partii na prezydenta miasta w jesiennych wyborach samorządowych Sebastian Wierzbicki. Jego zdaniem to "odgrzewane kotlety", bo wiele z zapowiadanych inwestycji, m.in. obwodnica śródmiejska i most Krasińskiego, Gronkiewicz-Waltz zapowiadała już przed ośmioma laty.

"Podpisujemy się pod tymi planami"

- Podpisujemy się pod tymi planami, ale nie wierzymy, że zostaną zrealizowane. Ludzie już tego nie kupują - powiedział.

Ocenił też, że realizowane inwestycje wiążą się z wysokimi kosztami dla mieszkańców. Wyliczył, że od początku rządów Gronkiewicz-Waltz i PO w stolicy ceny biletów komunikacji miejskiej wzrosły o 100 proc., opłaty za wodę - o 110 proc., za odprowadzenie ścieków - o 160 proc., czynsze - o 160 proc., opłaty za pobyt dziecka w żłobku - o 120 proc., a w przedszkolu - o 170 proc.

Ustosunkowując się do zarzutów opozycji Gronkiewicz-Waltz podkreśliła, że część inwestycji przed kilkoma laty została wykreślona z wieloletniej prognozy finansowej z powodu światowego kryzysu finansowego. - Chyba nie sądzi pan, że to ja dusiłam na świecie wzrost gospodarczy? Aż takiej władzy jeszcze nie mam - ironizowała.

Podkreśliła, że mimo trudnej sytuacji finansów miasta w ostatnich latach, zarządzanie środkami stolicy zostało pozytywnie ocenione zarówno przez agencje ratingowe, jak i Regionalną Izbę Obrachunkową. Do radnych opozycji apelowała o "odrobinę więcej umiaru w tym, co krytykują".

11 stacji

Przyjęte w czwartek plany inwestycyjne miasta zakładają, że w latach 2014-2022 Warszawa wyda na inwestycje 25,5 mld zł. Z tej kwoty 18,5 mld zł będzie pochodzić z budżetu miasta, a 7 mld zł - z budżetów miejskich spółek. Z nowej perspektywy budżetowej Unii Europejskiej ratusz planuje pozyskać ponad 6 mld zł.

Największą inwestycją będzie budowa kolejnych 11 stacji II linii metra. Jesienią br. ma być gotowy jej centralny odcinek - od Ronda Daszyńskiego do Dworca Wileńskiego. Do roku 2019 mają powstać po trzy kolejne stacje na wschód od niego - "Szwedzka", "Targówek 1" i "Targówek 2" i na zachód - "Wolska", "Moczydło" i "Księcia Janusza". W 2022 r. ma zaś zakończyć się budowa trzech ostatnich stacji na prawym brzegu Wisły - "Zacisze", "Kondratowicza" i "Bródno" i dwóch kolejnych na lewym brzegu - "Wola Park" i "Powstańców Śląskich". Budowa nowych stacji ma kosztować 8 mld zł. 

PAP/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Jan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.08.2014 20:57 ~Jan

  A co z proponowaną kiedyś trasą -łącznikiem miedzy Wolą i Ochotą po linii: płocka-kopińska - Wawelska i dalej rozjazd w Trasę Lazienkowską i Żwirki i Wigury,która miala odciązyć zatkane już do niemożności dwie przeprawy między w.w. dzielnicami: towarową i Prymasa Tysiąclecia.
  Rozbudowa kompleksu biznesowo - usługowego w Al.Jeozolimskich po stronie Ochoty oraz rosnące budownictwo mieszkaniowe i biurowe na Woli i Bemowie zwiększają z roku na rok ruch drogowy na dwóch istniejących obecnie przeprawach przez kolejową linię średnicową, będącą linią graniczną między Dzielnicami i wymienionymi kompleksami inwestycyjnymi, które do powstania "horroru" komunikacyjnego w tym miejscu przyczyniają się.

 • VVV

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.07.2014 20:38 ~VVV

  Polacy jak zwykle tylko narzekają, narzekają i narzekają..... Zawsze źle, zawsze niezadowoleni, zawsze uwagi, wszystko jest na NIE.....

 • Luke

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.06.2014 23:56 ~Luke

  Ślimak ma większe tempo niż ta ich budowa metra. A szpital na Ursynowie ? Ile czasu mają jeszcze ludzie stać w niekończących się kiolejkach ? A co z walącymi sie kamienicami ? Na to miasto jakimś niesamowitym sposobem nie ma pieniędzy... Warszawa coraz bardziej będzie brzydła i już jednym z najokropniejszych miast na świecie , istne okropieństwo, mieszanka wstręnego socrealizmu, walących i sypiacych się kamienic przedwojennych z obrzydliwym stalinowskim pałacem po środku z wielkim placem dookoła plus nowe paskudztwa w nowoczesnej odłsonie acz bez żadnej wartości architektonicznej i szpęcące...

 • sko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.06.2014 15:18 ~sko

  jola~jola

  To ona razem ze swoją kliką chce tu rządzić się jeszcze osiem lat? Oooo. Niedoczekanie. I tak stanie przed TS za swoje zbrodnie, Razem z tuskiem.

  Jolciu, drogie dziecko, WIĘCEJ FANTAZJI.
  Na drugi raz, nie zapomnij dodać słówka o ludobójstwie, ludożerstwie, rzucaniu złego uroku i nocnych wyprawach na miotle na Łysą Gorę. Jak już świrujesz, rób to z polotem!

 • jola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.06.2014 11:55 ~jola

  To ona razem ze swoją kliką chce tu rządzić się jeszcze osiem lat? Oooo. Niedoczekanie. I tak stanie przed TS za swoje zbrodnie, Razem z tuskiem.

 • Albor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.06.2014 11:00 ~Albor

  dx4~dx4

  przy aferze taśmowej trzeba obgadać PIS tak aby PO była świętą i nietykalną partią

  Jak może być nietykalna jak wszędzie pełno brudnych paluchów twoich i wszystkich innych sPISkowców.

 • Albor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.06.2014 10:58 ~Albor

  PO szykuje "odgrzewane kotlety", a sPISkowcom dalej pozostaną tylko suchary.

  PIS - fundusz emerytalny Kaczyńskiego
  dodałbym
  "Ochronka/Przytułek" dla niezrównoważonych emocjonalnie, inteligentnych inaczej i niezaradnych życiowo.

 • Sbo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.06.2014 08:47 ~Sbo

  jezus~jezus

  pamiętajcie, że za HGW było bardzo deszczowo, niech się opamięta kobieta...


  Pamiętajcie też (tak dla równowagi), że jej poprzednicy w cztery lata zdołali wybudować raptem JEDNĄ stacje metra (z półrocznym poślizgiem, zresztą), jedno muzeum i… jakoś nic więcej sobie nie przypominam!

 • jezus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.06.2014 07:02 ~jezus

  pamiętajcie, że za HGW było bardzo deszczowo, niech się opamięta kobieta...

 • fryc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.06.2014 23:05 ~fryc

  a kiedy HGW mówiła o Południowej obwodnivy miasta ?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »