Informacje

06.11.2014 17:10 nie zostaną zabudowane

Plan dla zachodniego Jazdowa przyjęty. Zielone skwery uratowane

SERWISY:

Rada miasta przyjęła na ostatniej sesji przed wyborami plan zagospodarowania miejscowego dla rejonu Jazdowa Zachodniego. Radni zdecydowali, że tereny zielone na skwerze Batalionu AK "Ruczaj", w Dolince Szwajcarskiej oraz na osiedlu Latawiec nie zostaną zabudowane.

O sprawie skwerów pisaliśmy na tvnwarszawa.pl w październiku. Przedstawiany wówczas projekt planu zakładał utrzymanie terenu zielonego na skwerze Batalionu AK "Ruczaj". Jednak, zgodnie z koncepcją architektoniczną, zakładającą symetryczność zabudowy w osi al. Wyzwolenia, działka znajdująca się na północ od tej ulicy (przez mieszkańców nazywana skwerem Piłsudskiego), miała przeznaczona była do zabudowy, tak samo jak teren znajdujący się na południu.

Mieszkańcy zaprotestowali, dlatego radni postanowili połączyć dwie sporne działki przeznaczone pierwotnie pod zabudowę mieszkaniową i zmienić ich status na teren zielony.

O opinię zwrócono się do wojewódzkiego konserwatora zabytków. - Wymieniliśmy pisma, konserwator potwierdził, że zmiany nie budzą jego zastrzeżeń – mówił podczas sesji rady miasta Marek Mikos, dyrektor Biura Architektury i Zagospodarowania Przestrzennego. Plan został też zaopiniowany pozytywnie przez dzielnicę.

Radni zaakceptowali, wojewoda może podważyć

Na czwartkowej sesji radni przegłosowali jednogłośnie plan zagospodarowania przestrzennego chroniący skwer batalionu AK "Ruczaj", wraz z poprawkami dotyczącymi skweru na Latawcu. – To nasz duży sukces, od lat walczymy o to, by skwery pozostały miejscami relaksu i odpoczynku dla mieszkańców – mówi Michał Czaykowski, przewodniczący Komisji Ładu Przestrzennego.

Obecne uzgodnienia może zakwestionować wojewoda, ponieważ poprawki, które przegłosowano nie były wyłożone w sposób zgodny z procedurami. – Jest kilka rozwiązań. Wojewoda może zakwestionować tę część planu, która dotyczy skweru na Latawcu – przyznaje radny.

Jednak nawet jeśli tak się stanie, skwerowi na Latawcu nie grozi natychmiastowa zabudowa, bo działka należy do miasta i nie zgłoszono do niej żadnych roszczeń. – Wtedy będą potrzebne prace tylko nad tym fragmentem planu i nie dotyczy to skweru Batalionu "Ruczaj" – dodaje Czaykowski.

Gorzej, gdyby cały plan uchylił nadzór budowlany, wtedy wszystkie prace musiałyby ruszyć od nowa. – To w tej chwili tylko "gdybologia", liczymy na to, że wojewoda będzie nam przychylny – mówi radny. Wydaje się też, że planu nie zaskarżą mieszkańcy, których przedstawiciele, po głosowaniu, dziękowali radnym za przyjęte rozwiązanie.

Chcieli tam budować biurowiec

O sprawie skweru Batalionu AK "Ruczaj" zrobiło się głośno 5 lat temu. Do miasta zgłosili się spadkobiercy dawnych właścicieli działki. W 2009 roku jeden z nich odzyskał fragment od strony ulicy Chopina (1/3 placu). Potem okazało się, że są także roszczenia dotyczące części działki znajdującej się przy narożniku Mokotowskiej i Chopina. Jedyna część, która nadal pozostaje w gestii miasta, to fragment działki do strony ulicy Pięknej. Nowy właściciel, który odzyskał działkę w 2009 roku, chciał zabudować skwer. Miałby tam powstać budynek biurowo-usługowy o wysokości 24 m.

W 2011 roku właściciel złożył wniosek o warunki zabudowy, ale został on odrzucony przez dzielnicę. Inwestor zdecydował się na złożenie odwołania, które zostało przyjęte przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze. - Sprawa wniosku o warunki zabudowy wróciła do nas i dalej będzie procedowana - dowiedzieliśmy się w Wydziale Architektury i Budownictwa Urzędu Dzielnicy Śródmieście

W związku z tym inwestor nie uzyskał jeszcze pozwolenia na budowę na skwerze, choć było to możliwe, do momentu uchwalenia planu zagospodarowania przestrzennego. W ten sposób plany inwestycyjne w tym miejscu zostały zablokowane.

Skwer Batalionu AK "Ruczaj":


jb/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • smerf_maruda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.11.2014 14:38 ~smerf_maruda

  A moze uratujecie Wzgorze Trzech Szczytow, czyli 'Kazurowke' na Ursynowie bo ja nam zaoraja z jednej strony na osrodek dla patologii i normalnych inaczej (obowiazkowo pare metrow od bloku okno w okne bedzie), a z drugiej....na park 200 m od Lasu Kabackiego. Nie wiem ktora z tych inwestycji Naszego Ursynowa jest glupsza.

 • MiłośnikZieleni

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.11.2014 11:01 ~MiłośnikZieleni

  Naprawdę uratowane, czy to kolejna zagrywka przedwyborcza HGW?

  Obyśmy się nie obudzili po 16.11 z wielkim bólem głowy.

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.11.2014 10:22 ~nick

  Bezpodstawne roszczenia rzekomych "spadkobierców" rzekomych przedwojennych "właścicieli" zostaną odrzucone. Takie jest prawo.

  dura lex~dura lex

  Plan uchwalony niezgodnie z procedura zostanie uchylony. Takie jest prawo.

 • hehe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.11.2014 21:11 ~hehe

  No i Państwo Radni i Panie Dyrektorze. Można przed wyborami uchwalać po parę planów co tydzień, dwa? Można. No to co robiliście do tej pory?

 • Rekreacja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.11.2014 21:06 ~Rekreacja

  Jaka " Dolinka szwajcarska " ? Jak świat światem ten teren nazywał się DOLINĄ SZWAJCARSKĄ. Tam jeszcze w XIX wieku śmigali na łyżwach wytworni kawalerowie i damy, a latem działały tam różne teatrzyki i była uliczna rewia mody.

 • Baku Baku Zawsze Nastukani

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.11.2014 20:35 ~Baku Baku…

  Kocham to miejsce dokładnie w tym bloku się wychowałem pozdro dla wszystkich ziomali ze Śródmieście Południowego :) klimat najlepszy na świecie lata 90 stare piękne czasy :)

 • dura lex

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.11.2014 18:19 ~dura lex

  Plan uchwalony niezgodnie z procedura zostanie uchylony. Takie jest prawo.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »