Informacje

19.01.2016 16:00 protest aktywistów

Plan dla 7 wież w centrum. "Mogą zakłócać zasięg komórek"

SERWISY:


W rejonie Al. Jerozolimskich, ul. Emilii Plater i Wspólnej może być łącznie aż siedem wieżowców sięgających od 140 do 230 metrów. Przeciwko temu protestują aktywiści. – Do tego przedstawiciele jednej z sieci komórkowych przekonywali, że budynki mogą zakłócać pracę ich nadajników – informuje Jan Śpiewak z Miasto Jest Nasze.

Projekt planu zagospodarowania dla rejonu ulicy Poznańskiej w Śródmieściu Południowym zaprezentowano w poniedziałek po południu na dzielnicowej komisji ładu przestrzennego.

Najwyższy budynek - 230 metrów

Chodzi o dopuszczenie zabudowy wieżowcami terenów w okolicy ul. Chałubińskiego, Wspólnej, Emilii Plater i Al. Jerozolimskich. Z projektu wynika, że może być ich tam siedem.

- Wpisaliśmy, że Marriott pozostanie przy wysokości 140 metrów. Nie podwyższyliśmy go. Niewykluczone, że tego będą chcieli w przyszłości inwestorzy. Za to do 160 metrów podwyższony miałby być Elektrim – mówi tvnwarszawa.pl profesor Krystyna Gruszecka, która wraz z zespołem przygotowywała projekt planu.

U zbiegu Al. Jerozolimskich i ulicy Chałubińskiego mógłby powstać budynek wysoki na 230 metrów, a na południe od wieżowca Elektrim na 220 m. Z kolei na terenie liceum Hoffmanowej dopuszczono budowę dwóch wieżowców (160 i 180 m.). A w rejonie ulic Emilii Plater, Nowogrodzkiej i św. Barbary znalazło się miejsce dla wysokościowca planowanego przez Kurię Warszawską (dopuszczono 170 metrów).

Gruszecka zaznacza, że projekt planu powstał na podstawie analiz składanych wniosków, obowiązujących warunków zabudowy i po ustaleniach w urzędzie miasta.

Problemy z nadajnikami?

Projekt planu spotkał się z głosami sprzeciwu. - Na posiedzeniu komisji pojawiła się przedstawicielka firmy Orange i powiedziała, że tak wysokie budynki będą odbijać fale nadajników umieszczonych na budynku przy ul. św. Barbary i że może nie być zasięgu sieci komórkowej – relacjonuje Śpiewak.

Jego zdaniem kontrowersje budzi sama zabudowa.  - Linia tych wieżowców rozlewa się poza ciąg Al. Jerozolimskich. Kuriozalny jest budynek planowany przez kurię, bo zupełnie nie pasuje do tej okolicy. A podwyższenie Marriottu i Elektrimu zaburzy proporcje tych budynków i będą dużo brzydsze – przekonuje Jan Śpiewak, radny Śródmieścia i lider stowarzyszenia Miasto Jest Nasze.

– Autorzy projektu odwołali się do koncepcji dla tego rejonu z lat 70., gdy planowano właśnie Marriott i Elektrim. Teraz używają jej jak kija baseballowego do zmian w okolicy zwartej, starej zabudowy. Chodzi tylko o interes deweloperów, którzy będą meblować fragment tego miasta – twierdzi Śpiewak. - Projektantka przyznała również, że nie przeprowadzono badań, które wskazałyby, jak zwiększy się ruch w tym rejonie po budowie wieżowców, ani też jak wpłynie to na zanieczyszczenie powietrza. Poza tym w tej okolic nie ma skweru, parku, a według projektu planu ma powstać przy wieżowcach jedynie fragment zieleni – przekonuje Śpiewak.

I podkreśla, że rada dzielnicy Śródmieście ma opiniować plan w najbliższych tygodniach. - Będę za tym, żeby zaopiniować go negatywnie – dodaje.

Wskaźniki i zanieczyszczenie

Autorka projektu planu przyznaje, że badań ruchu nie robiono. – Mamy określone wskaźniki przy każdym terenie, które pokazują, ile miejsca dla samochodów trzeba zapewnić. Na 1000 mkw. usług ma być  ich maksymalnie pięć, a dla biurowców 10. O tym mówi studium uwarunkowań przestrzennych – zaznacza Gruszecka. – Z kolei jakość powietrza badaliśmy na samym początku. Największe zanieczyszczenie wyszło przy głównych ulicach: Al. Jerozolimskich, Marszałkowskiej czy Chałubińskiego. Naszym najważniejszym założeniem było, żeby szkoły i przedszkole pozostały z dala od ruchliwych ulic – przekonuje Gruszecka.

Ostateczną decyzję w sprawie planu zagospodarowania podejmuje Rada Warszawy.

O komentarz do projektu i planowanych zmian poprosiliśmy ratusz. Czekamy na odpowiedź.

CZYTAJ TEŻ: Uczniów nie ma, szkoły nie ma, chętnych na działkę też nie ma.

ran/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • rys

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.05.2016 13:19 ~rys

  Okej, też wątpię w fachową wiedzę socjologa Śpiewaka, ale większość komentarzy pod artykułem zatrzymała się na wiedzy dot. miast z 10-15 lat wstecz. Skoro tak się sugerujecie Zachodem, to zobaczcie co się tam teraz dzieje - inwestycje w ZIELONE i PRZYJAZNE miasta! Nawet agencje marketingowe i ekonomiczne zaczęły to doceniać. Czy zawsze musimy gonić zachód i być kilka kroków za nimi? Jeśli teraz poczynimy kroki jakie oni czynią teraz a nie czynili 15 lat temu (czyt. wieżowce) to wreszcie się zrównamy.

 • kris

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.01.2016 09:46 ~kris

  To nie sa smieszne argumenty to jest gra tzw skok (ale nie Wolomin)na kase,ktos sie ugnie z developerow i poprosi panow spiewakow o bardziej przyjazne stanowisko i wszyscy beda zadowoleni

 • Justyś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2016 13:40 ~Justyś

  Śmieszne argumentu...że zasięg komórek...Ludzie, który to wiek w którym żyjemy? W Dubaju czy NY mają dzilion razy więcej wieżowców i komórki hulają jak siemasz. Może jakieś konkretniejsze argumentu do dyskusji?

 • aga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.01.2016 23:17 ~aga

  zasieg komorek buhahah,dawno sie tak nie usmialem.
  To znaczy ze w takich miastach jak nowy york ludzie nie korzystaja z telefonow komorkowych.
  Budowac wiezowce,a jak nie to zasadzic ziemniak to sie kazdemu bedzie podobalo

 • spawacz marian

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.01.2016 16:42 ~spawacz marian

  "Mogą zakłócać zasięg komórek" - HAHAHAHAHAHAHAHAHA

 • AdamWolak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.01.2016 16:21 ~AdamWolak

  Miejscy terroryści a nie Miasto jest Nasze...
  Taka z nich organizacja pożytku jak "Przyjazne Miasto" które blokowało budowę Złotych Tarasów.
  Wtedy to były ptaszki, a teraz zasięg komórek.

  Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o ekoharacz ...

  Jednak klika!

 • Kubeł

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.01.2016 15:26 ~Kubeł

  Ja już rozumiem - PiS u władzy to media nagonka na kościół i podbijanie afer. Przecież Kuria tą ziemie ma od dawna. Od dawna w planach jest wieżowiec więc nei rozumiem rozdmuchanych afer teraz....

 • Szajsung

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.01.2016 15:23 ~Szajsung

  Oj tam co z tego że Kuria. Mają ziemię to zarządzają i robią z tym co chcą. ICH ŚWIĘTE PRAWO

 • Piotr Mościcki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.01.2016 10:56 ~Piotr Mościcki

  Poziom wiedzy merytorycznej pana Śpiewaka jest ... krótko mówiąc tak samo niski w temacie zasięgu jak i w temacie planów zagospodarowania.

  Jeśli w centrum nie mamy stawiać wieżowców to gdzie? W Piasecznie ;-)

  Centrum miast składa się z wieżowców bo wszystko jest blisko, a koszty przesuwania miasta na peryferia są takie że do mordoru (Galeria Mokotów) nie da się dojechać...

 • aga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.01.2016 22:06 ~aga

  Maja nie budowac bo operator ma problem z zasiegem.Smiech na sali.Kogo obchodzi operator.
  BUDOWAC 7 wiezowcow

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »