Informacje

20.10.2018 07:41 plac "pięciu rogów"

Plac zmieni się w prawdziwy deptak. Ruszyły prace archeologiczne

SERWISY:

Na placu "Pięciu Rogów" rozpoczęły się badania archeologiczne. To wstęp do metamorfozy tego miejsca. Wkrótce zmieni się ono w wielkomiejski deptak.

Choć ruch pieszy na placu "Pięciu Rogów" jest dwukrotnie większy niż samochodowy, to przestrzeń zdominowana jest tam przez samochody. W miejscu spotkania Brackiej, Chmielnej, Zgody i Szpitalnej niezależnie od pory można natknąć się na tłumy pieszych oczekujące na przejście przez jezdnię.

Deptak z prawdziwego zdarzenia

Od jakiegoś czasu drogowcy dążą do przebudowy placu. Po konsultacjach społecznych, w ramach konkursu architektonicznego, powstała koncepcja zagospodarowania. Jej głównym założeniem jest uporządkowanie przestrzeni i stworzenie placu z prawdziwego zdarzenia.

Znikną wytyczone jezdnie i chodniki, a zamiast nich pojawi się wspólna przestrzeń wypełniona drzewami oraz mała architektura, między innymi kilkadziesiąt siedzisk. Dodatkowo projekt zakłada wybudowanie fontanny, kurtyny wodnej czy sadzawki. Po przebudowie plac będzie nieprzejezdny. Wyłącznie w ciągu Kruczej i Szpitalnej będą mogły się poruszać autobusy miejskie i okoliczni mieszkańcy.

Chcą uniknąć niespodzianek

Zarząd Dróg Miejskich poinformował w piątek o rozpoczęciu prac archeologicznych. Są one konieczne, ponieważ w północnej części placu przed wojną stała kamienica. Jak tłumaczą drogowcy, chodzi o to, by podczas przebudowy uniknąć niespodzianek. - Jest niemal pewne, że na placu "Pięciu Rogów" zastaniemy sytuację podobną, jak na Miodowej i placu Krasińskich - mówiła w czerwcu Karolina Gałecka, rzeczniczka ZDM. O cennych znaleziskach archeologicznych z rejonu Starego i Nowego Miasta pisaliśmy na tvnwarszawa.pl.

Teren prac został już wygrodzony. Pierwszym krokiem jest rozbiórka chodnika. Całość ma potrwać do końca listopada. ZDM przygotowuje już dokumentację projektową, jednak dopiero po zakończeniu prac archeologicznych będzie możliwe zatwierdzenie ostatecznej wersji projektu i ogłoszenie przetargu na wykonawcę.

Zgodnie z planami, plac ma być przebudowany w przyszłym roku.

>>CZYTAJ O TYM, SKĄD WZIĘŁA SIĘ NAZWA PLACU<<

kk/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Warszawski Krecik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.10.2018 23:27 ~Warszawski Krecik

  Może przy okazji warto rozważyć zbudowanie tunelu pod placem. Odebrałby znaczną część ruchu i pozwolił cieszyć się pieszym tym miejscem. Nie powodowałby również dalszego paraliżu miasta. Jak wiemy już Nowy Świat jest zamknięty, a teraz kolejna sąsiednia ulica. Może zwężając lub zamykając ulicę warto pomyśleć o tunelach dla kretów naszego miasta.
  Prezydencie Trzaskowski do dzieła

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »