Informacje

25.10.2010 20:14 Co zmienić w dzielnicy?

Plac Wilsona piętą achillesową Żoliborza

SERWISY:

"Plac Bankowy" to używana przez ironicznych obserwatorów, alternatywna nazwa placu Wilsona. Dlaczego? Bo od wielu lat jest to ulubione miejsce bankowców, którzy w okolicach placu otwierają swoje siedziby. W programie "Twój Wybór" przedstawiciele władz Żoliborza i społecznicy rozmawiali o tym co i jak można zmienić w najmniejszej warszawskiej dzielnicy.

- Mało możemy zrobić na placu Wilsona - mówi burmistrz dzielnicy Janusz Warakomski . - Wśród wszystkich budynków się tam znajdujących, tylko jeden jest komunalny. Mam nadzieję, że już niedługo będzie można tam zrealizować nasze plany i stworzyć kulturalne miejsce na mapie Żoliborza - dodaje.

Jak zapowiada burmistrz, w najbliższych latach będzie starał się uzyskać pozwolenie na budowę lokalu gastronomicznego przy wejściu do parku Żeromskiego.

- Dla mnie, jak i wielu mieszkańców, oznaką bezsilności dzielnicy jest buda stojąca na placu Wilsona. Nikt nie może znaleźć rozwiązania, co z nią zrobić - zauważa Max Suski, dziennikarz, miłośnik Żoliborza.

- Bo są obietnice, a nie ma działania w sprawie placu - ciągnie Grzegorz Hlebowicz, radny PiS. - Zamiast miejsca, które mogłoby być ośrodkiem kulturalnym jest kebab - zarzuca burmistrzowi. Ten odpowiada: - Konkursy na lokal są otwarte, decyduje cena, stąd kebab. Tutaj trzeba zadać sobie pytanie na ile możemy ingerować w życie publiczne.

Parking podziemny na placu Wilsona

Kolejnym problemem dzielnicy jest brak miejsc parkingowych. Najbardziej dokucza to kierowcom, którzy chcą zostawić samochód przy stacji metra na placu Wilsona. W programie wrócono do projektu parkingu podziemnego. - Były takie plany. Pojawiły się już podczas budowy I linii metra. Miał pomieścić 200 aut. To trzy razy więcej niż parking znajdujący się przy kościele św. Stanisława Kostki - opowiada Warakomski. - Nie zadbano o to wtedy, teraz okazuje się, że inwestycja jest za droga. Za jedno miejsce parkingowe trzeba byłoby zapłacić od 120 do 130 tys. złotych.

- Nie ma szans, żeby przez najbliższe 4 lata powstał ten parking, niezależnie od tego kto będzie rządził. Parking jest za drogi, nikt tego nie zrobi - zgadza się Hlebowicz. - Ale za to czeka nas podjęcie decyzji o płatnym parkowaniu. Strefa zbliża się do nas od strony Muranowie - dodaje.

Muzeum Wojska Polskiego w Cytadeli

Żoliborz to nie tylko plac Wilsona. Goście programu skupili się też na powstającym w Cytadeli Muzeum Wojska Polskiego. - W Cytadeli powstanie muzeum, prawdopodobnie będzie się cieszyło taką samą popularnością jak muzeum Powstania Warszawskiego. Trzeba się skupić na zbudowaniu dróg dojazdowych, przygotować się na turystów - zauważa Zbigniew Wawer, historyk.

Żoliborz straszy budami

Jedna z mieszkanek Żoliborza, zauważyła, że problem opuszczonych budek nie ogranicza się do placu Wilsona. - A co ze starą opuszczoną budą przy ZGN na Potockiej? Mieszkańcy nie mogą doprosić się jej usunięcia - mówiła na antenie TVN Warszawa. - Buda zniknie - zapewnia burmistrz. - To nasze zaniedbanie - dodaje Hlebowicz.

Co z RKS Marymont?

Podczas rozmowy wrócił też temat klubu Marymont, który bez finansowej pomocy, zniknie z mapy Żoliborza. - Problem tego miejsca to zawirowania ustroju i przekazu kompetencji - tłumaczy Warakomski. - W sytuacji, gdy brakuje pieniędzy na inwestycje, wszyscy udają, że to nie ich problem. Wilczyński z biura sportu nie przedstawił programu rewitalizacji - dodaje.

- To jest bardzo stary problem. Ciągle nie udało się go rozwiązać - mówi radny PiS.

- Chcieliśmy przejąć grunty klubu, żeby rozpocząć rewitalizację, ale środki z miasta są za małe. Program przewiduje utrzymanie klubu, a nie rozbudowę. Marymont nie może skorzystać z tej opcji, bo jest zadłużony, to wyklucza go z programu - przedstawia sytuację burmistrz.

Jaki Żoliborz?

- Największym problemem Żoliborza jest to, że nie ma tam działań prowadzonych do końca. Trzeba kończyć zwłaszcza inwestycje, żeby mieszkańcy nie mieli poczucia, że nikt o to nie dba. Dzielnica jest lekko sparaliżowana. Czas z tym skończyć - podsumowuje Max Suski.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »