Informacje

25.02.2014 10:29 problem na placu Szembeka

Plac Szembeka: zamiast
toalety będzie restauracja

SERWISY:

Rok po zakończeniu prac na wyremontowanym kosztem 22 mln złotych placu Szembeka wciąż nie ma publicznej toalety. Władze dzielnicy zapewniają, że udostępni go na wiosnę nowy najemca lokalu znajdującego się podziemiach.

Modernizacja placu na Grochowie ciągnęła się przez dwa lata - zakończono ją dopiero pod koniec 2012 roku. W maju ubiegłego roku pojawiła się tam zaś prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz, by w towarzystwie burmistrza dzielnicy, przy dźwiękach wojskowej orkiestry i huku armatnich wystrzałów, oficjalnie odsłonić tablicę poświęconą patronowi placu.

Nowy "Szembek" wywołał wśród mieszkańców mieszane reakcje. Doceniono uporządkowanie przestrzeni czy jakość zastosowanych materiałów. Ze zdziwieniem przyjęto natomiast chińskie lampiony zawieszone na masywnych stelażach, ławki z potężnymi oparciami i dysproporcje między zielenią a granitem. Ale największym minusem okazała się nieczynna toaleta. Dojścia do niej do dziś broni prowizoryczna, metalowa krata. Dlaczego?

Bez "dodatkowej etatyzacji"

- Dla obniżenie kosztów eksploatacji przestrzeni została podjęta decyzja o zmianie sposobu użytkowania szaletu – poinformował burmistrz Tomasz Kucharski w odpowiedzi na interpelację jednego z radnych.

Władze dzielnicy zdecydowały, że pod ziemią powstanie lokal użytkowy, przeznaczony na gastronomię, a jego najemca udostępni toaletę spacerowiczom. Najpierw będzie ją jednak musiał wyposażyć, bo wszystkie pomieszczenia wciąż są w stanie surowym.

- Nie braliśmy na siebie zrobienia i prowadzenie szaletu, gdyż to pociągałoby ze sobą dodatkową etatyzację co generowałoby dodatkowe koszty, a tak najemca będzie udostępniał toaletę. To było warunkiem najmu – wyjaśnia Ewelina Buczyńska, rzeczniczka Pragi Południe.

Dwa przetargi, jeden chętny

Zgodnie z tymi założeniami ogłoszono przetarg. Na wynajęcie 86-metrowego lokalu nie znalazł się jednak żaden chętny. Doszło do sytuacji, w której podczas imprez organizowanych na eleganckim placu w bliskim sąsiedztwie wejścia do przyszłego szaletu… stawały plastikowe toalety przenośne.

Dzielnica nie zrezygnowała jednak ze swojej koncepcji i ogłosiła drugi przetarg. Zainteresowanie nie było duże - zgłosił się jeden przedsiębiorca.

- Wygrał pan Adam Rosiński, który będzie płacił stawkę 15,45 zł m kw. Umowa na okres 10 lat została już podpisana – informuje Buczyńska. - W umowie jest zapis, że najemca zobowiązuje się najpóźniej do dnia 4.04.2014 r. rozpocząć działalność, czyli od momentu podpisania umowy ma dwa miesiące na zrobienie wszystkich prac i rozpoczęcie działalności – dodaje.

Kulturalny kiosk z plakatami

W rok po zakończeniu budowy wątpliwości budzi także szklany pawilon. W przeciwieństwie do części podziemnej, nie został on przeznaczony na działalność komercyjną.

- Zdecydowaliśmy, że będzie tam działał Punkt Informacji Kulturalnej, prowadzony przez nasze Centrum Promocji Kultury. Mieszkańcom ten pomysł bardzo się podoba, w punkcie można znaleźć zapowiedzi naszych imprez kulturalnych i dzielnicowych, a także ofertę naszych domów kultury (mamy ich na Pradze Południe trzy) i klubu seniora – wyjaśnia rzeczniczka.

W praktyce kiosk jest zwykle zamknięty, jego ściany oklejono plakatami reklamującymi nadchodzące imprezy. – Pokazuje to, że pomysł na punkt był chybiony. Wystarczyłaby zwykła tablica, na której można wieszać te same plakaty – zauważa radny dzielnicy Marek Piotr Borkowski (PiS).

Rzeczniczka broni jednak obecnej formuły pawilonu. – Pracownicy CPK pojawiają się w środku podczas imprez. Są zawsze, gdy na placu dzieje się coś, co przyciąga mieszkańców. Wtedy przedstawiają ofertę kulturalną. Nie ma potrzeby, żeby cały czas ktoś tam siedział – podsumowuje.

Za możliwość promowania się w kiosku na placu Szembeka, CPK płaci dzielnicy 40 zł miesięcznie.

Piotr Bakalarski

Co sądzicie o wyremontowanym placu Szembeka? Czy czegoś Wam na nim brakuje? Piszcie na naszym forum.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • TUMTUM

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.06.2014 11:35 ~TUMTUM

  Mieszkam dokładnie na Placu. Więc codziennie budzę się i widzę to samo....Nie no teraz nawet ładnie, dzieciaki,fontany...Ale 22mln rzeczywiście po głowie chodzi i ten WC.Ale mamy jeszcze całodobowy alkocholowy dookoła którego syf i pety obok brzóz. W nocy to Plac jest pubem..gwarnym.Tak że spać z otwartym oknem niekiedy nie można(a straż i policja jeździ by jeździć-rzadko kiedy kogo w nocy spisuję, raczej wieczorkiem-pewnie w nocy się boją=)). Mam zdjęcia parę dni przed otwarciem Placu(cały w śmieciach) i dzień przed jak go wylizywali, no bo urzędnicy miały przyjechać.Teraz to znów to sprzątanie sporadyczne.Szkoda że wywalili kasę i tera zostawili ten Plac aby sam sobie żył.

 • Fanatyczny Grochów

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.02.2014 13:33 ~Fanatyczny…

  Witam, mieszkam na grochowie już 22 lata. praktycznie od urodzenia. Z niecierpliwością czekałemna ukończenie remontu. Jednak jak się okazało został wylany sam beton i nic więcej. Zero zieleni, dzieciaki tylko jeżdżą na deskorolkach. Nie mam nic przeciwko, ale szczerze wolałbym gdyby plac był obrośnięty w zieleń.Spójrzcie na ławki, plac ma chyba około półtora roku czasu, a ławki już sa wypłowiałe. Nie mam pojęcia kto był architektem tego placu ,ale zapewne to jakaś Niedojda. Pogłoski chodza ,że na plac wydano 22 MLN ZŁ tak panie i panowie 22 MLN Zł. Jest to powalająca kwota w stosunku to wykonanej pracy. Za 22 MLN ZŁ wybudowałbym pałac Janukowycza. Jest w 100 % przekonany, że dzięki budowie placu, wzbogaciło sie kilku cwaniaczków. Których teraz powinna sprawdzić odpowiednia instytucja.
  ŻAL ,gdy przechodze placem do kościoła cały czas mam w głowie ta kwote. Za takie pieniądze można byłby dużo lepiej zagospodarować ten teren.

 • ktosss

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.02.2014 09:43 ~ktosss

  Ja też mieszkam blisko Placu Szembeka.
  Latem byłam świadkiem jak małe, rozbrykane dzieciaczki w majtolacha biegały po fontannie a w kosciele właśnie był pogrzeg.
  Super miejsce na plac zabaw dla dzieci prawda?

 • teef

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.02.2014 17:33 ~teef

  Koszt remontu placu jest niewspółmierny do osiągniętego efektu.
  Projekt ma kilka kardynalnych błędów:
  - umiejscowienie fontanny obok kościoła; korzystniej byłoby bliżej Grochowskiej,
  - za dużo miejsc parkingowych dla samochodów,
  - zbędne przecięcie placu jezdnią Kordeckiegoo,
  - mocowanie lampionów, tzw. "szubienice" są wątpliwą ozdobą,
  - pawilon informacji kulturalnej to wyrzucenie pieniędzy (stosunek kosztu do skali wykorzystania).

 • megy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.02.2014 16:42 ~megy

  Nie wiem skąd tyle jadu w wypowiedziach... Mieszkam obok placu Szembeka i bardzo cieszy mnie fakt, że otworzy się miejsce, gdzie będzie można kulturalnie napić się piwa lub coś zjeść. Takich miejsc bardzo brakuje na Grochowie, a ten plac jest stworzony do tego, żeby zapełnić go ogródkami w lecie. Samą architekturę uważam za bardzo ciekawą, myślę, że jest to wizytówka tej okolicy. Sama byłam świadkiem, jak ludzie z drugiej strony Wisły, którzy niezbyt przychylnie patrzą na naszą okolicę, zatrzymywali się, żeby podziwiać wyremontowany plac. Uważam, że powinno się dołożyć wszelkich starań, żeby coś zaczęło się na tym placu dziać i to nie tylko przy okazji odpustów... A pusty kiosk stojący na placu, który pewnie kosztował dużo pieniędzy powinno się w lecie wynajmować na mobilną gastronomię. W innych miastach takie place tętnią życiem, czemu nie może być tak i w tym przypadku???

 • babcia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.02.2014 16:15 ~babcia

  Jestem tu urodzona i wychowana ale to co zobaczylam to zgroza deptak klepisko dla emerytow tak juz jestem emerytka ale cale zycie toczylo sie przy bazarku a ta strona to tylko przejsciowka.beton beton betonowa wladza co do pretensji ze nic nie robia to p.zdaniecaly urok tego miejsca zniszczono a mozna bylo zrobic wiecej z sercem.

 • oko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.02.2014 14:49 ~oko

  Ludzie, czy was już naprawdę nie jest w stanie nic zadowolić. Nie robią nic źle, robią też źle. Pewnie lepiej by było dla wielu, jakby dalej śmierdziało z tej diury a każdy na własny sposób mógł załatwić swoje potrzeby. Czy to już tak ma zostać jak za KOMUNY ??????????? obsrane i obrzygane ?????????
  Nie we wszystkim dopatrujcie się złych intencji, ciekawe dlaczego do przetargu stanął tylko jeden chętny???? Odpowiem, bo reszta to zgraja leniwych obiboków którzy potrafią tylko narzekać i mieć podstawione wszystko pod nos.

 • najemca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.02.2014 13:36 ~najemca

  Odpowiadając na Państwa komentarze:
  1. Nie Chińczyk, ani Wietnamczyk, tylko rdzenny ;) urodzony po drugiej stronie Olszynki Grochowskiej, mieszkający potem na Przyczółku, a teraz na sąsiednim Kamionku
  2. Nazwa nie miała być pod żadną rurą, ale Pivnica SzemBeczka, bo chodziło o klimatyczną czesko-słowacką piwiarnię
  3. Toaleta bezpłatna dla klientów (dla innych płatna, oczywiście)
  4. Nie wiem tylko skąd data 4 kwietnia w publikacji...?

 • ppp

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.02.2014 10:13 ~ppp

  Zmarnowane zostały miliony. Za tyle forsy zrobiono miejsce zupełnie bez klimatu.

 • Marek z Grochowa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.02.2014 09:17 ~Marek z Grochowa

  Niech zgadne: jesteś przedstawicielem elektoratu PO?


  sec~sec

  Mieszkam obok i po roku mogę stwierdzić:
  - To że nie ma trawników to świetny pomysł. Nie muszę patrzeć na psie kupy.
  - Lampiony i fontanny są ekstra - efekt wieczorami super - widok dzieci taplających się w fontannach niezapomniany
  - Co do ławek to bym nie przesadzał, jak jest słońce to cała masa emerytów sobie siedzi i ogrzewa się na słońcu - raczej wygodnie jest im się oprzeć na wysokim siedzisku.
  - Dzięki takiej architekturze powstał funkcjonalny plac dla emerytów, dzieciaków i młodych ludzi na deskach.
  - Pomysł z szaletą w podziemiach od początku był poroniony - może ten najemca to jakoś rozwiąże?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »