Informacje

05.01.2018 20:02 nowa decyzja mswia

Plac Piłsudskiego trochę mniej zamknięty przez ministra Błaszczaka

SERWISY:

Jest nowa decyzja w sprawie placu Piłsudskiego. Minister spraw wewnętrznych i administracji "uwolnił" zajęte swoją wcześniejszą decyzją drogi przy placu.

Jak podało RMF FM, wojewoda mazowiecki na nowo dokonał podziału ewidencyjnego terenu placu Piłsudskiego. Stało się to podstawą nowej decyzji ministra spraw wewnętrznych i administracji, dotyczącej terenu zamkniętego.

Stara decyzja, pochodząca z października ubiegłego roku, na mocy której plac Piłsudskiego stał się terenem zamkniętym została uchylona w środę. W czwartek MSWiA wydało nową decyzję, która ustaliła zmieniony obszar terenu zamkniętego.

Uszczuplony teren zamknięty

„Nowy” teren zamknięty zmniejszył się w porównaniu do tego, który uwzględniała uchyloną decyzja. Teraz nie będzie już obejmował stołecznych dróg.

Uwzględniono w nim działki wydzielone na terenie płyty placu i otaczającej go zieleni. Oprócz tego terenem zamkniętym będą też parking i pasy zieleni przy siedzibie Garnizonu Warszawa i przy Hotelu Europejskim, czyli teren po drugiej stronie jezdni, która przecina plac.

 

Decyzję wojewody o nowym podziale działek przy placu Piłsudskiego potwierdził rzecznik stołecznego ratusza. - Otrzymaliśmy wniosek o zatwierdzenie tego podziału - mówił Bartosz Milczarczyk.

- Wojewoda zorientował się, że nie może zarządzać miejskimi ulicami - stwierdził rzecznik. Dodał też, że ratusz nadal podtrzymuje stanowisko, że zmiana zarządcy placu Piłsudskiego jest zupełnie nieuzasadniona.

Październikowa decyzja

Po tym, jak minister infrastruktury w październiku przekazał plac pod zarząd wojewody, szef MSWiA Mariusz Błaszczak ustanowił go terenem zamkniętym. Decyzja weszła w życie wraz z podpisem ministra.

W jej uzasadnieniu czytamy, że "w sytuacji realnego zagrożenia wojewoda jako organ będzie mógł wykonywać swoje obowiązki. Powyższe zapewni szybkie działanie w sytuacjach zagrożenia".

"Plac Piłsudskiego jest miejscem, w którym odbywają się święta państwowe i najważniejsze uroczystości. Teren ten stanowi własność Skarbu Państwa. Dlatego wszelkie decyzje związane ze sposobem jego wykorzystywania powinny pozostać w gestii administracji rządowej" - argumentowało MSWiA.

Stołeczny ratusz nie zgadzał się z decyzją o zamknięciu placu. Wiceprezydent Michał Olszewski uzasadniał stanowisko urzędu między innymi tym, że dla terenów zamkniętych władze miasta tracą uprawnienia planistyczne i architektoniczne. Nie mogą też uchwalić planu miejscowego dla takiego obszaru czy wydać pozwoleń na budowę - takie wydaje wojewoda.

kk/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • maria km

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.01.2018 00:41 ~maria km

  Kolejny absurd, kolejna bzdura i samowola PiS, ale z dwojga złego wolę, żeby na tym pustym placu postawili pomnik ku czci, niż na Krakowskim Przedmieściu. Tutaj łatwiej go będzie omijać, kiedy rządzi PiS, tutaj łatwiej będzie go przewracać, jak już przestaną rządzić. Zniszczenie spójnej struktury traktu królewskiego byłoby znacznie większą szkodą dla miasta.
  A na tym placu, cóż... jest dobra tradycja likwidacji symboli opresji

 • E12U34

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.01.2018 23:01 ~E12U34

  Ta paranoja jest przerażająca!Ale czy nam się uda ją skutecznie zatrzymać?

 • zośka 9999

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.01.2018 18:34 ~zośka 9999

  Najgorsze jest to, ze się przyzwyczajamy do tego życia w oparach absurdu. Już to ani oburz, anu śmieszy. Ale protestować, ośmieszać, odkłamywać trzeba - to obowiązek obywatelski. Choć tyle możemy.

 • wlodarek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.01.2018 13:05 ~wlodarek

  Plac kiedyś się odzyska, pomniki PLK wyrzuci do muzeum komunizmu w Kozłówce, ale najgorsze to będą koszty odkręcania tego bajzlu pozostawionego przez tę bandę nierobów Kaczyńskiego. Odbudowa pozycji Polski choćby w naszym regionie będzie trwała dekady. Czesi, Węgrzy, Litwini i inni cieszą się, że spadliśmy na poziom mułu.

 • kubat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.01.2018 11:28 ~kubat

  krzysztof~krzysztof

  Najbardziej wkurza mnie to pokrętne tłumaczenie płaszczaka i rządzącej partii, że muszą zabezpieczyć plac na potrzebny jakichś uroczystości państwowych, jakby ktoś im kiedykolwiek zabraniał przeprowadzania uroczystości państwowych na pl. Piłsudskiego, bezczelni kłamcy

  A znasz przykłady prawdy ?

 • kubat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.01.2018 11:27 ~kubat

  Bystry ten Wojewoda, szybko się zorientował. Wniosek tylko taki, że poprzednie zarządzenie było pisane na kolanie w przedpokoju, bez znajomości stanu prawnego.

 • Katarzynak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.01.2018 20:58 ~Katarzynak

  Kordony, barierki, w planach 3-metrowy płot wokół sejmu, teraz odgradzanie pl. Piłsudskiego... Powstaje pytanie, dlaczego dobrzy panowie tak uparcie odgradzają sie od suwerena - czy bardziej sie boja, czy brzydzą?

 • krzysztof

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.01.2018 19:37 ~krzysztof

  Najbardziej wkurza mnie to pokrętne tłumaczenie płaszczaka i rządzącej partii, że muszą zabezpieczyć plac na potrzebny jakichś uroczystości państwowych, jakby ktoś im kiedykolwiek zabraniał przeprowadzania uroczystości państwowych na pl. Piłsudskiego, bezczelni kłamcy

 • Teleman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.01.2018 19:25 ~Teleman

  Demokracja kwitnie! Wolność liczona kilometrami metalowych barierek i ilością arbitralnych decyzji wojewodów. Pomniki Kaczyńskiego stanowią istotne elementy systemu obronnego państwa i będą chronione wyrzutniami Patriot stacjonującymi na wydzielonym przez wojewodę działkach.

 • Maria

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.01.2018 18:45 ~Maria

  Pisowski Błaszczak i wojewoda niech staną przed ludźmi i patrząc w oczy powiedzą że zmiana nie wynika z tego że tam ma stanąć pomnik . Wiadomo że zmienili teren bo się zagalopowali i nie mogli stawiać pomników

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »