Informacje

04.05.2018 18:10 w sobotę

Plac Piłsudskiego będzie należał do strażaków. Nominacje, marsze, pokazy

SERWISY:


W sobotę na placu Piłsudskiego odbędą się centralne obchody Dnia Strażaka. Strażacy z całej Polski pokażą wozy, którymi aktualnie jeżdżą na akcję, ale też te, którymi dysponowali ich poprzednicy.

Podczas wydarzenia strażacy zostaną promowani na pierwszy stopień oficerski, wręczone zostaną także nominacje generalskie. Uroczystość zakończy parada pododdziałów marszowych i pojazdów pożarniczych. Wcześniej - o godz. 9.30 - z okazji Dnia Strażaka zostanie odprawiona msza św. w kościele seminaryjnym w Warszawie.

Strażacy z całej Polski

Jak powiedział komendant główny PSP gen. brygadier Leszek Suski, w paradzie, która przejdzie od Ogrodu Saskiego i dalej Krakowskim Przedmieściem przed Kolumnę Zygmunta, weźmie udział około 800 strażaków i druhów ochotniczych straży pożarnych z całej Polski.

- To będzie przejazd samochodów, ale nie tylko. Państwowa Straż Pożarna to 501 jednostek ratowniczo-gaśniczych, 335 komend powiatowych i miejskich, 16 komend wojewódzkich, ale również cztery szkoły, z których wszystkie, poza szkołą podoficerską, wystawią swoje kompanie honorowe. Również te kompanie wezmą udział w przemarszu. Przemaszerują także druhowie ochotniczych straży pożarnych - wyliczał gen. brygadier Leszek Suski.

Dodał, że odbędzie się również promocja na pierwszy stopień oficerski 318 absolwentów Szkoły Głównej Służby Pożarniczej.

Szef PSP powiedział, że podczas obchodów strażacy będą chcieli pokazać sprzęt, którym dawniej posługiwały się straże pożarne, oraz najnowszy, którym PSP dysponuje od niedawna. Pokazany zostanie również sprzęt ochotniczych straży pożarnych.

- Staramy się pokazać sprzęt, którym dysponowaliśmy kiedyś i teraz. Jest to bardzo trudne. Nasz kraj zawsze był wyniszczony, przechodziły tędy armie ze wschodu na zachód, z zachodu na wschód i każda armia, odchodząc, zabierała również sprzęt pożarniczy, tak, że tego sprzętu mamy bardzo niewiele, ale ten, który mamy, zaprezentujemy - zaznaczył.

Atrakcje dla dzieci

Jednocześnie z uroczystością na placu Piłsudskiego odbędzie się także piknik strażacki dla dzieci w Ogrodzie Saskim, w którego programie zaplanowano między innymi wystawę sprzętu, pokaz ratownictwa medycznego, układanie skrzynek, celowanie do tarczy wodą pod ciśnieniem. Chętni będą mogli także skoczyć na strażacką poduszkę lub sprawdzić się na mobilnej ściance wspinaczkowej. Wystąpią także orkiestry strażackie. Piknik potrwa od godziny 12 do 18.

- Oprócz tego organizujemy 100-lecie niepodległości państwa polskiego, a chciałem zauważyć, że strażacy przyczynili się do odzyskania niepodległości, bo również oni brali udział w walkach o niepodległość naszego kraju. Zorganizujemy wystawy w naszych muzeach pożarnictwa w Mysłowicach i Rakoniewicach, zorganizowana zostanie również wystawa obwoźna, która będzie przemieszczała się oczywiście po wszystkich naszych województwach - powiedział Suski.

Szef PSP poinformował również, że jeszcze w ubiegłym roku zdecydował, aby na masztach przed każdą jednostką PSP codziennie powiewała flaga narodowa. Flagi zostaną wciągnięte na maszty na uroczystych apelach 2 maja z okazji Święta Flagi i stulecia niepodległości Polski.

Patronuje im święty Florian

Międzynarodowy Dzień Strażaka jest obchodzony 4 maja. Patronem strażaków jest rzymski legionista św. Florian, który został zamęczony za wiarę i utopiony w rzece Anneso w górnej Austrii w 304 roku. Jego relikwie przywiózł do Polski (do Krakowa) w 1184 roku biskup Modeny na prośbę biskupa krakowskiego Gedki. Kult świętego rozwinął się w Polsce po roku 1528, gdy spłonęła dzielnica Krakowa - Kleparz, a z pożogi ocalał jedynie kościół św. Floriana.

Tak wyglądał Dzień Strażaka w 2017 roku:

PAP/kz/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • oland

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.05.2018 18:00 ~oland

  A PiS pozwolił urządzać tam nie pisowskie święto ?

 • strażak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.05.2018 14:26 ~strażak

  To politycy i hejterzy robią szum. Nikt nas nie skłócił i żadna polityka tego nie zmieni. Nadal walczymy z żywiołami ramię w ramię OSP i PSP

 • strażak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.05.2018 14:25 ~strażak

  To politycy i hejterzy robią szum. Nikt nas nie skłócił i żadna polityka tego nie zmieni. Nadal walczymy z żywiołami ramię w ramię OSP i PSP

 • grzcie2083

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.05.2018 07:53 ~grzcie2083

  Wszystkim strażakom , bez względu na podziały w dniu ich święta , na każdy dzień , wszelkiej pomyślności ,jak najmniej wyjazdów, spokoju i abyście wracali z akcji z tarczą.

 • VINN

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.05.2018 06:11 ~VINN

  A GDZIE TU JEST NACZELNY SIKAWKOWY GENERAL PAWLAK BO NIE ZAUWAZYLEM !!

 • Umyuv

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.05.2018 00:07 ~Umyuv

  ASana~ASana

  A jednak trzeba być"geniuszem", żeby skłócić zawodową i ochotniczą straż pożarną!

  Kazdego da sie sklocic. Trzeba miec tylko chec. Dzisiaj bylem w szpitalu na Szaserow. To jak sie udalo wojskowych poroznic poprzez wprowadzenie WOTu to bajka.

  Najsmutniejsze jest to, ze sie udalo PiSim panom dokonac tego w dwa latka. Narodu nieraz przez wieki nie udaje sie zniszczyc. A tym dobrym panom dwa lata to az nadto. Lepszy sort. Oni sa lepsi jak Ci co Polski narod zaborcom sprzedawali. Ten sam lepszy sort.

 • ASana

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.05.2018 21:19 ~ASana

  A jednak trzeba być"geniuszem", żeby skłócić zawodową i ochotniczą straż pożarną!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »