Informacje

09.03.2016 16:38 Pętla tramwajowa zostanie?

Plac Narutowicza: wpis do rejestru
zabytków zablokuje modernizację?

SERWISY:

 

Wojewódzka konserwator zabytków Barbara Jezierska chce wpisać do rejestru zabytków plac Narutowicza. To stawia pod znakiem zapytania planowane zmiany, takie jak likwidacja pętli tramwajowej czy zwężenie Grójeckiej. Zdaniem Jezierskiej są "zbyt rewolucyjne".

- Plac Narutowicza to doskonale zachowane, przedwojenne miejsce, które należy chronić. Stąd pomysł, aby wpisać go do listy rejestru zabytków – mówi nam Barbara Jezierska, która w środę wszczęła postępowanie w tej sprawie.

Jak czytamy w komunikacie prasowym: "Celem ochrony obszaru jest zachowanie zabytkowej struktury przestrzennej układu, ukształtowanej w oparciu o historyczne podziały własnościowe, zabudowę i zieleń".

Nie chce pawilonów

Decyzja Barbary Jezierskiej oznacza, że wszelkie działania, które będą miały wpływ na charakter placu, będą musiały być z nią konsultowane. To ważny komunikat, bowiem "serce Ochoty" czekają w niedługim czasie duże zmiany.

Wyprostowanie i zwężenie ulicy Grójeckiej do dwóch pasów w każdą stronę, likwidacja pętli tramwajowej, dodatkowe miejsca parkingowe i więcej zieleni – to tylko niektóre z nich.

Zdaniem wojewódzkiej konserwator, plac Narutowicza zmodernizować trzeba, ale nie aż tak rewolucyjnie. – Plac musi stać się bardziej zielony i przyjazny mieszkańcom. Do tego powinno się jednak wykorzystywać to, co już się tam znajduje: popularnego "grzybka" czy kilka kawiarenek. Nie ma sensu dobudowywać kolejnych pawilonów – komentuje Jezierska.

Wojewódzka konserwator przekonuje też, że niektóre zmiany, jak na przykład zwężenie Grójeckiej, próbuje się przeforsować bez odpowiedniego przygotowania. –  Nie przeprowadzono żadnych rzetelnych analiz w tej sprawie, nie wypowiedział się również inżynier ruchu – mówi.

Sprzeciwia się również likwidacji pętli tramwajowej. Przyznaje, że najważniejsze dla niej jest "zachowanie historycznego charakteru placu", a brak pętli to uniemożliwia.

Koncepcja przebudowy trafi do kosza?

Co z koncepcją przebudowy placu przygotowaną przez pracownię Davos? - Nie chcę jej bezpośrednio komentować. Uważam jednak, że całą sprawę zagospodarowania placu powinien rozwiązać plan zagospodarowania przestrzennego tworzony w porozumieniu z konserwatorem – podsumowuje Jezierska.

Urząd Ochoty nie kryje rozczarowania sceptyczną postawą wojewódzkiej konserwator. – Jeśli zablokuje koncepcję, wyrządzi szkodę nie tylko nam, ale wszystkim, którzy nad nią pracowali i przede wszystkim samym mieszkańcom – mówi rzecznik dzielnicy Monika Lutyk.

– Plan miejscowy nie rozwiąże problemu w całości. Potrzebna jest koncepcja. Plan określa jedynie, co w danym miejscu może być wykonane, a co nie. Jest bardzo ogólny. Koncepcja jest bardziej konkretna – dodaje rzeczniczka.

Urząd dzielnicy czeka na dalsze działania ze strony wojewódzkiego konserwatora. – Mamy nadzieję, że nie będziemy musieli wyrzucać tej koncepcji do kosza – podsumowuje Monika Lutyk.

Zmiany planowane od lat

Zmiany w "sercu Ochoty" planowane są od lat. Już w 2011 roku odbyły się pierwsze konsultacje przeprowadzone przez Polskie Towarzystwo Socjologiczne. Rok później ogłoszono konkurs na najciekawszą koncepcję. II miejsce zajęła w nim właśnie koncepcja firmy Davos. Prace nad nowym "sercem Ochoty" przyspieszyły dopiero pod koniec ubiegłego roku, kiedy rada miasta przeznaczyła na ten cel 25 mln zł.

kw/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Grzyb

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.03.2016 08:47 ~Grzyb

  Wpisz do rejestru Le szalet.

 • niszczeniu stop

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.03.2016 08:33 ~niszczeniu stop

  Wpis do rejestru zabytków zabezpieczy przed DEWASTACJĄ Placu Narutowicza, planowaną przez developerów.

 • praktykant

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.03.2016 06:01 ~praktykant

  Tylko wyprostujcie ten plac i troch zieleni i starcz

 • maciek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.03.2016 00:13 ~maciek

  A odkąd to w kompetencji konserwatora zabytków jest decyzja ile ma być pasów ruchu na Grójeckiej. Konserwator asfaltu czy co? Jakiś obłęd...

 • Kils

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.03.2016 22:40 ~Kils

  Bardzo nie podobały mi się te pawilony, które ktoś po coś wymyślił, a one ni przypiął ni przyłatał.Dobra decyzja pani konserwator

 • Eska

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.03.2016 22:33 ~Eska

  Ania~Ania

  Otynkujcie wreszcie ten niedokończony kościół bo wstyd jak znajomi do mnie przyjadą i się pytają czy w Warszawie to taka bieda, że na tynki ludzi nie stać!

  A ty uważasz, że tynk dodaje budowlom uroku? To popatrz sobie na katedry i kościoły na zachodzie czy choćby w Gdańsku, które tynk by tylko szpecił. Np. kościół przy Belgradzkiej wyglądał bardzo interesująco dopóki nie zeszpecono go tynkiem i ohydnie zdobionym ogrodzeniem. Myślę, że tam nikt nie pytał architektów o zdanie, tylko proboszcz urządził wszystko wg swojego gustu. A szkoda!

 • Mitella

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.03.2016 22:13 ~Mitella

  Pani konserwator, zgłaszam do rozbiórki niedawno dobudowanego upiorka zasłaniającego widok na zabytkowy kościół!

 • Ania

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.03.2016 21:36 ~Ania

  Otynkujcie wreszcie ten niedokończony kościół bo wstyd jak znajomi do mnie przyjadą i się pytają czy w Warszawie to taka bieda, że na tynki ludzi nie stać!

 • Rurex

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.03.2016 20:35 ~Rurex

  archi~archi

  Historycznie, pani konserwator, to tam nie było żadnej pętli,  A pudło. Plac powstaje dzięki tramwajom :)

 • kot001

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.03.2016 19:27 ~kot001

  Uporządkowanie TAK, przebudowa NIE !

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »