Informacje

08.01.2011 05:55 Plany na przyszłość

Plac Narutowicza na nowo: trambuspas, deptak i alejki

SERWISY:

Znika pętla tramwajowa, szpetne budki i wschodnia, wygięta nitka ul. Grójeckiej. Powstaje deptak, elegancki pawilon i trambuspas. Taka wizja pl. Narutowicza wyłania się z wytycznych konserwatorskich. Władze Ochoty chcą ją uzupełnić o opinię mieszkańców, a później ogłosić konkurs na koncepcję zagospodarowania centralnego placu dzielnicy.

- Teraz plac Narutowicza to po prostu węzeł komunikacyjny - mówi Maurycy Wojciech Komorowski, burmistrz Ochoty. - Chcemy przywrócić mu funkcję placu, zieleńca - deklaruje. Pierwszy krok na drodze do tego celu został już zrobiony. Pracownia Fronton przygotowała wytyczne konserwatorskie i zaproponowała kierunek zmian na placu, który powstał w 1923 r.

W dwudziestoleciu międzywojennym był jeszcze centralnym punktem dzielnicy, wtedy też powstała pętla tramwajowa. Później przyszła wojna, następnie czasy PRL-u i wprowadzano zmiany. Wschodnia nitka ul. Grójeckiej została "wygięta" w łuk i poprowadzona wokół zieleńca. Tak jest do teraz.

Ruch przed kościołem

Według wytycznych konserwatorskich, po zmianach plac stał się miejscem "pozbawionym walorów przestrzeni publicznej". Co zatem proponują? Ruch Grójecką - w obie strony - miałby się odbywać pomiędzy placem a kościołem św. Jakuba. Pomiędzy jezdniami miałby powstać trambuspas i wspólne przystanki dla autobusów i tramwajów. Pętla tramwajowa zostałaby zlikwidowana.

W przyszłości znalazłoby się miejsce też dla wyjść ze stacji metra dla planowanej trzeciej nitki podziemnej kolejki. Przedłużona do Grójeckiej zostałaby również ul. Filtrowa, którą przejeżdżałyby także tramwaje.

Budki znikają, pojawia się deptak

W ten sposób plac zyskałby dodatkową przestrzeń: poprowadzona aktualnie wokół placu nitka Grójeckiej zamieniłaby się w deptak, a na przedłużeniach ul. Uniwersyteckiej i Supińskiego powstałyby alejki obsadzone drzewami.

Na placu znalazłyby się też ścieżki rowerowe, stylowe ławki oraz latarnie, a także fontanna z dyszami w posadzce. - Zniknęłaby też szpetna dyspozytornia i trzy plastikowe budki - zaznacza Komorowski. - Tzw. grzybek, wokół którego toczyło się ostatnio wiele dyskusji, jest z kolei obiektem tymczasowym. I tak go chcemy traktować - dodaje.

Mieszkańcy mają głos

Eksperci nie mają wątpliwości, że w zamian powinno powstać coś nowoczesnego. - Na przykład obiekt na wzór pawilonu ze skweru Hoovera, który stał by się sercem placu - proponuje Patryk Zaremba z Forum Rozwoju Warszawy. - Więcej powinno się dziać również w parterach otaczających plac budynków - dodaje.

Tej i innych opinii będą przysłuchiwały się już wiosną władze dzielnicy. To wtedy mają rozpocząć się konsultacje społeczne, które przeprowadzi Polskie Towarzystwo Socjologiczne. Później władze dzielnicy ogłoszą konkurs na konkretną koncepcję przebudowy placu. Jak mówią, część prac będzie można realizować etapami, ale całość zobaczymy nie szybciej niż w 2014-15 r. W międzyczasie ma powstawać plan zagospodarowania dla tego rejonu. Ratusz chce przystąpić do jego sporządzania w przyszłym roku.

Andrzej Rejnson
roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • MPM

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.01.2011 13:16 ~MPM

  Uważam propozycję pracowni Fronton za jak najbardziej trafioną.

 • Yankes44

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.01.2011 10:59 Yankes44

  Pętla ma zostać, bezapelacyjnie. Może w mniejszym rozmiarze, jak na Pl. Starynkiewicza, ale musi być, choćby ze względów technicznych.
  Prostowanie Grójeckiej, to głupota, przynajmniej na tym odcinku kierowcy zwalniają do 40 km/h , bo takie jest ograniczenie. Nikt rozsądny nie jedzie szybciej na takich łukach, a dodatkowo są tam dwa miejsca ze światłami (trzecie przy Niemcewicza).
  Budki powinny zniknąć, budynek dyspozytorni także, skoro miała by być tam pętla techniczna.
  Pomysł z pawilonem jak na Skwerze Hoovera uważam za chybiony.
  Przeciwników "LaSzalet" zapraszam do odwiedzenia tego miejsca. Byłem, kilkakrotnie, także nie sam. Pozwólcie właścicielowi rozwinąć się, a szybko zapomnimy o poprzednim przeznaczeniu tego miejsca. (Dla ścisłości dodam, że przez pierwsze 11 lat życia mieszkałem na Uniwersyteckiej, a było to w latach 50-60). Obecnie mam "aż" 2 przystanki tramwajowe do kościoła w którym brałem komunię i ślub...
  Modernizacja - TAK gruntowna przebudowa i niszczenie historii - NIE

 • halabardnik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.01.2011 07:43 ~halabardnik

  A gdyby tak Grójecką schowac na tym odcinku w tunelu????????

 • zwykły_głupek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2011 22:45 ~zwykły_głupek

  cp oni chcą od grzybka - jest piękny - to unikatowa ikona architektury końcówki PRLu. trzeba jak najszybciej wpisać grzybek do rejestru zabytków, podbnie jak kilka innych ikon:).

 • amira

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2011 00:37 ~amira

  Temat zagospodarowania Placu nie jest nowy. Należy jak najszybciej zrobić porządek. tyle pięknej i niewykorzystanej przestrzeni Starej Ochoty woła o pmstę do nieba. Pośród zabudowy z lat 30-tych, kościoła św. Jakuba, pięknego akademika i wspaniałej zieleni stoi szalet-patison, plastikowe budy do niedawna z "upalaczami" i dyspoztornia tramwajowa!!! Zgroza. Warszawie brakuje deptaków i zadbanych miejsc. Trzeba chcieć mieć ładnie w swoim mieście. W Krakowie nawet na torowiskach tramwajowych rośnie trawa.

 • Celina

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2011 00:32 ~Celina

  Burmistrz Komorowski powinien wydać zezwolenie na jakieś parkingi podziemne bo mieszkańcy Starej Ochotu nie mają gdzie parkować samochodów. Ponadto ZTM nie zgodzi się na likwidację pętli (zresztą teraz żaden tramwaj nie ma tam pętli) bo w razie problemów nie będzie "zawrotki".

 • Marian

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.01.2011 22:42 ~Marian

  21:50 ~patrol

  Bez przesady z tym wyglądem strony. Czcionka ciągle jest do bani. No i brak odstępów między liniami w komentarzach

 • Mariusz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.01.2011 22:29 ~Mariusz

  Wy to tylko krytykować umiecie zamiast się cieszyć ze miasto się rozwija. Jestem jak najbardziej za tym aby wszystkich wtłoczyć to tramwajów i autobusów, zakazać prywatnego ruchu samochodowego, i jestem przekonany że miasto prawdziwie odżyje, a nie będzie martwe. Nowo Yorczycy mogą chodzić po 10km dziennie do pracy piechotą to i my Warszawiacy też będziemy mogli.

 • patrol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.01.2011 21:50 ~patrol

  Od jakiegoś czasu macie bardzo dobre foty w serwisie. To znakomity dodatek do zmiany wyglądu strony. Pozdrawiam

 • Rafał Wodzicki, ekspert eksploatacji

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.01.2011 17:13 ~Rafał…

  Wielokrotnie zwracałem uwagę na to, że linia metra nie powinna tędy iść. Jej przebieg jest zresztą bardzo krytykowany nie tylko przeze mnie.
  Opisywałem to tak w piśmie fachowym Transport i Komunikacja (www.transport-komunikacja.pl), jak i w internecie (grochowniepragapd.blox.pl i www.eksploatyka.pl).
  Niedopuszczalne jest klejenie systemów z pojedynczych projektów bez kontekstu.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »