Informacje

29.10.2010 22:31 Plac w nowej odsłonie

Plac Grzybowski na nowo

SERWISY:

Jest oczko wodne, nad którym unosi się mgiełka, nowe ławki i nawierzchnia. Są też tysiące sadzonek, na razie są ukryte pod ziemią. Odnowiony plac Grzybowski w piątek został uroczyście zaprezentowany warszawiakom. Ci mają jednak podzielone zdania o jego przebudowie. Cieszy ich, że ma być zielono w zachodniej części - martwi, że wschodnią zdominowały płyty granitowe.

- Nie jest to już plac targowy czy pętla tramwajowa, jak to bywało wcześniej – mówiła Hanna Gronkiewicz-Waltz podczas inauguracji placu w nowej odsłonie. – Teraz jest to przyjazna przestrzeń, która ma przyciągać warszawiaków – przekonywała.

22 tysiące krzewów i bylin

I tak było w piątek wieczorem. Oprócz licznie zgromadzonych urzędników i polityków (w końcu to czas kampanii wyborczej) przybyły też tłumy warszawiaków.

– Ławki są porządne, nikt ich nie wyrwie – oceniła o drewniane siedziska pani Cecylia, która mieszka w pobliskim budynku od ponad 50 lat. Jak mówi, duże nadzieje wiąże z zachodnią stroną placu. Tam zasadzono łącznie 22 tys. krzewów ozdobnych czy bylin, które mają później zakwitnąć.

- Podoba mi się też oczko wodne. Jest równe i dobrze przygotowane – mówiła kobieta. Staw w kształcie litery L zastąpił popularny Dotleniacz Joanny Rajkowskiej. Nad nim przeprowadzono drewniane kładki i pomosty. Woda spływa po kaskadzie, a na środku zainstalowano urządzenia, które tworzą nad oczkiem mgiełkę.

"Szary, ponury"

To wszystko znajduje się w zachodniej strefie. Jest jeszcze wschodnia, a na niej głównie drewniane ławki, które będzie można odsunąć na czas imprez. – Tylko za dużo jest granitu – kiwali głowami mieszkańcy. Głosy niezadowolenia pojawiły się też na forum tvnwarszawa.pl, gdy półtora tygodnia temu pokazywaliśmy plac tuż przed otwarciem. - Coś pięknego, szary, ponury – ironizował Marcin z Woli. Podczas piątkowej uroczystości część mieszkańców pytała, czy pojawią się tam dodatkowe donice, inni domagali się więcej oświetlenia w części z granitem.

Ale urzędnicy uspokajali. – Poczekajmy do wiosny, lata - jak zieleń zakwitnie – przekonywał Wojciech Bartelski, burmistrz Śródmieścia. I przypomniał, że sam projekt przebudowy placu był poddany licznym konsultacjom z mieszkańcami. Te odbywały się w pobliskiej szkole, w radzie dzielnicy, mówił o nich nawet ksiądz.

- Jestem zadowolony, że plac został zmodernizowany. Brakuje zieleni, ale rozkwitnie na wiosnę – przekonywał Grzegorz Walkiewicz, przewodniczący komisji ładu przestrzennego w Śródmieściu. Jak mówi, uwagi miał do ogromnych donic, które otoczyły plac. – Rdzawe donice nie przypadły mi do gustu – stwierdził.

Kamery i studnia

Jest również podświetlenie każdego drzewa na placu, a także oczka wodnego, które nocą mają tworzyć klimat na placu Grzybowskim. Część będzie mogła świecić również różnymi barwami, ale ten efekt ma być włączany podczas niektórych imprez.

I chociaż modernizacja zakończyła się po roku prac, to nie koniec przygotowywanych zmian. W pobliżu kościoła Wszystkich Świętych ma pojawić się studnia Marconiego. – To jest perełka architektoniczna. Chcemy, żeby udało się ją postawić – tłumaczy Renata Kaznowska, dyrektor Zarządu Terenów Publicznych, który nadzorował inwestycję. – Chcielibyśmy również, żeby można było z niej czerpać wodę.

Śródmiejscy urzędnicy zgłosili również do centrum zarządzania kryzysowego z prośbą o instalację na placu kamer monitoringu.

Andrzej Rejnson

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • ep55

    zgłoś naruszenie odpowiedz 08.01.2011 12:25 ~ep55

    Mieszkam obok placu i mi się bardzo podoba. W nocy tworzy się świetny nastrój. Pozostaje uwierzyć urzędnikom i czekać na rozkwit placu na wiosnę.

  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

  • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »