Informacje

21.01.2015 15:00 "to będzie faktyczne centrum Warszawy"

Plac Defilad znów ma "oddychać płucami warszawiaków"

SERWISY:


W kwietniu duży festiwal muzyczny, w lipcu urodziny Pałacu Kultury i Nauki, a przez całe lato koncerty i spektakle oraz spotkania przy wielkim stole. Władze miasta nie rezygnują z prób kulturalnego ożywienia betonowej pustyni Placu Defilad. W środę poznaliśmy pierwsze atrakcje programu na 2015 rok.

- To serce miasta, dzisiaj jeszcze zabetonowane, przez które głównie przebiegamy, spiesząc się na dworzec czy autobus. Chcemy to zmienić. Zmianę rozpoczęliśmy w zeszłym roku, w tym roku będziemy ją kontynuować z jeszcze ciekawszym programem - zapowiedział w środę Jarosław Jóźwiak, wiceprezydent Warszawy.

Najpierw festiwal z bykiem

W tym roku kruszenie betonu kulturą rozpocznie się już w kwietniu, kiedy przed głównym wejściem do Pałacu Kultury i Nauki stanie scena Red Bull Music Academy Weekender.

- To festiwal o najdłuższej nazwie na świecie - żartował jego organizator Krzysztof Białkowski. Długa będzie też lista występujących wykonawców. W ciągu trzech dni na czterech scenach pojawi się ich ponad 30. Potwierdzeni artyści to Buraka Som Sistema, Evian Christ, Dorian Concept, Catz ‘N Dogz, W.E.N.A. z Electro-Acoustic Beat Sessions.

- Ten festiwal nie stawia na superpopularne gwiazdy, chcemy odkrywać artystów niezależnych, ciekawych, choć mniej znanych. Postanowiliśmy przesunąć imprezę na kwiecień, żeby nie rywalizować z innymi dużymi wydarzeniami sezonu letniego. Poza koncertami na placu Defilad dochodzą występy w studiu im. Lutosławskiego oraz w Teatrze Dramatycznym - sprecyzował Białkowski.

W tej pierwszej lokalizacji zagra Steve Nash & Turntable Orchestra, niezwykły zespół składający się z muzyków orkiestry symfonicznej i polskich mistrzów turntablizmu.

Kultura przy wielkim stole

Kumulacja wydarzeń nastąpi jednak latem. Miasta nie ujawniło na razie szczegółów drugiej edycji "Placu Defilad", ale zapewnia, że będzie nie mniej ciekawie, niż w ubiegłym roku.

- To będzie faktyczne centrum Warszawy, miejsce, które będzie oddychało płucami warszawiaków – stwierdził Roman Osadnik, dyrektor Teatru Studio, który jest gospodarzem projektu. A centrum tego centrum, jak w ubiegłym roku, będzie 25-metrowy stół. To przy nim będą odbywały się spotkania, warsztaty, ale także - na co liczą organizatorzy - spontaniczne interakcje warszawiaków. Nie zabraknie także sceny, na której gościć mają zespoły muzyczne i teatralne.

Już w zeszłym roku w tym miejscu działo się sporo, wystarczy wspomnieć cykl występów grup z kręgu wytwórni Lado ABC, kino plenerowe, butik fundacji Bęc Zmiana, artystyczną instalację "Jelenie" czy zjazdy food trucków. Bogaty program dał wymierne efekty. Jak policzyli organizatorzy, ponad 80 wydarzeń przyciągnęło ponad 30 tysięcy osób.

60. urodziny "pekinu"

Pretekstu do imprezowania dostarczy także niemy patron tego miejsca, czyli Pałac Kultury i Nauki, świętujący w tym roku swoje 60. urodziny. Można złośliwie zauważyć, że program, który przedstawiono wygląda tak, jakby w dziale marketingu pracowały te same osoby od sześciu dekad. Co zaplanowały władze pałacu?

- Wydamy okolicznościową pocztówkę oraz stempel, zrobimy wspólne zdjęcie, quiz wiedzy o pałacu, wystawę z historycznymi przedmiotami z pałacu - zapowiedział wiceprezes PKiN Krzysztof Markowski. - Do obchodów wykorzystamy też iluminację. Zorganizujemy również konkurs na najciekawsze zdjęcie oraz licytację foteli z Sali Kongresowej - dodał.

Sama sala pozostanie jednak w roku jubileuszu zamknięta, bo trwa jej remont.

Piotr Bakalarski

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • andrzej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.01.2015 07:34 ~andrzej

  BĘDZIE ZNOWU DUŻO PIWA

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.01.2015 22:54 ~warszawiak

  Racja Kracho, chyba jedyna taka przestrzeń miejska w Europie. Nie można jej zniszczyć zabudową. Idealne miejsce na parking jak się nic nie dzieje... a jak się dzieje - na Fan Zone!

 • Kracho

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.01.2015 20:10 ~Kracho

  Kracho~Kracho

  Żeby plac Defilat tętnił życiem w przyszłości, trzeba wyrzucić wszystkie planu jego zabudowy, łącznie z osobami, które takowe plany ogarniają.
  Defilad oczywiście.

 • brawo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.01.2015 19:47 ~brawo

  Po co to?!

 • janek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.01.2015 19:37 ~janek

  WaWa~WaWa

  no to busiki odjadą:)


  nie bój się - wrócą

 • jozev

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.01.2015 19:30 ~jozev

  Nic tak nie ozywi Placu Defilad jak porot na plac kupcow z KDT !!!!

 • PrawdaoRP

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.01.2015 18:32 ~PrawdaoRP

  W ten sposób można zatuszować prę baniek dla organizatorów.

 • no tak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.01.2015 17:42 ~no tak

  mieszkam obok pkin od lat a o tych zeszłorocznych eventach nawet nie słyszałam

 • WaWa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.01.2015 17:42 ~WaWa

  no to busiki odjadą:)

 • aldona

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.01.2015 17:35 ~aldona

  piwo piwo to teraz teatr dramatyczny iteatr studio

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »