Informacje

28.11.2018 11:08 konkurs

Plac Defilad z zielenią i wodą.
Ale co tam robi ta świnia?

SERWISY:

Twitter wrze, polityczna opozycja ożywia się, jakby wciąż trwała kampania wyborcza, urzędnicy się tłumaczą. Wszystko przez konkurs na zagospodarowanie placu Defilad. A konkretnie przez... świnię.

Przypomnijmy: stołeczny ratusz rozstrzygnął we wtorek konkurs na projekt tzw. placu Centralnego - fragmentu placu Defilad, który ma pozostać niezabudowany. To finał żmudnej procedury, poprzedzonej prowadzonymi na niespotykaną wcześniej w Warszawie skalę konsultacjami społecznymi. Do zaprojektowania ostatecznej wersji placu zaproszona została polsko-duńsko-szwajcarska pracownia A-A Collective. Jej projekt zakłada, że na powierzchni placu odwzorowany zostanie układ przedwojennych ulic, kamienic i podwórek (obrys jednego z nich wyznaczy na przykład kształt planowanej fontanny).

Świnia upolityczniona

Emocje rozgrzały jednak nie założenia projektu, a zaskakujące elementy na jednej z wizualizacji. Widać na niej między innymi lecący nad miastem sterowiec i unoszącą się w powietrzu świnię. I to właśnie ten zwierzak wywołał lawinę komentarzy.

Na Twitterze uaktywnił się nawet niedoszły prezydent Warszawy, który w duchu znanym z kampanii wyborczej podsumował: "To nowy projekt pl. Defilad prezydenta Trzaskowskiego. Czyli trawnik i latająca świnia. Prawdziwa wizja na miarę europejskiej stolicy".

Jaki zapominał przy tym, że projekt powstawał zanim prezydent został zaprzysiężony, a na decyzję sądu konkursowego wpływu tak czy owak by nie miał.

Ale o co w takim razie chodzi ze świnią? Pierwsze tropy pojawiły się zaraz po pierwszym zdziwieniu, w komentarzach i odpowiedziach. Ich autorzy sugerowali, że świnię i sterowiec łączy ze sobą... muzyka. Jedno do zespołu Pink Floyd - różowa świnia znalazła się na okładce jednej z ich płyt, a balon w takim kształcie promował kilka lat temu poświęconą zespołowi wystawę w londyńskim Muzeum Wiktorii. Sterowiec to z kolei nawiązanie do zespołu Led Zeppelin.

Po co jednak umieszczono je na wizualizacji? Prawdopodobnie dla żartu. Mruganie okiem do spostrzegawczych odbiorców to częsta praktyka wśród architektów. Do takiego wniosku prowadzić  może też wizyta na internetowej stronie pracowni. Choćby sekcja "kim jesteśmy", gdzie zamiast tradycyjnych zdjęć architektów zobaczyć można stare portrety z przesłoniętymi czarnymi paskami oczami.

Ku takiemu wyjaśnieniu skłaniają się też wiceprezydent Michał Olszewski i szefowa Biura Architektury Marlena Happach, którzy skomentowali zamieszanie:

 

Kontrowersje wokół architektonicznych wizualizacji to jednak nie tylko warszawska specyfika. Często zarzuca się im, że "sprzedają" określoną wizję miasta, w której brak miejsca na przykład dla osób starszych czy dyskryminowanych. Dzieje się tak na przykład, gdy architekci korzystają z dostarczonych przez producentów oprogramowania zestawów postaci do wykorzystania przy tworzeniu wizualizacji.

KONFERENCJA URZĘDU MIASTA O WIZJI PLACU:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • antoni

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.12.2018 10:29 ~antoni

  zwierze to pomnik w hołdzie wielkiemu przegranemu o fotel prezydencki

 • Muppet Show

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.11.2018 19:53 ~Muppet Show

  Dziennik interplanetarny LXXVII czasu unwersalnego galaktyki.
  Dziś KOSMICZNY SWINIOLOT pod dowództwem kpt.Świńskiego Truchta dokonał eksploracji obszaru planety Ziemia znanego jako PLac Defilad w Warszawie.
  Wyniki obserwacji zdumiały wszystkich.Wychodzi na to że miejscowa cywilizacja:
  -ma awersję na punkcie symetrii wzgl.istotnych obiektów otoczenia,
  -nienawidzi drzew i większej roślinności za to kocha zielone pola golfowe choć w golfa prawie nikt tu nie gra,
  -nie lubi aby centrum miasta posiadało sensowną zabudowę preferuje natomiast rozległe,otwarte przestrzenie na których hula wiatr i fruwają śmieci,
  Prof.Dziwnoknurski wysunął hipotezę że tubylcy cierpią na wrodzoną wadę wzroku (zeza rozbieżnego) co sprawia że wszelka symetria ich po prostu boli.Dziwna miłość do monolitycznych zieleńców może być uzasadniona rodzimą tradycją masowej hodowli czworonogów z rodzaju Canidae dla których takie obiekty pełnią rolę sanitarną.Strach przed obszarami zabudowanymi wydaje się mieć uzasadnienie kulturowo-historyczne "Polak od pola rzeczon..." , "W stepie szerokim którego okiem..." itp..
  Dr.Piggy skwitowała to krótko "OCHYDA!!!!".
  Osobliwe zwyczaje cywilizacjii Placu Defilad zasługują na dalsze badania pod kątem parapsychopatologii urbanistycznej.

 • Xmr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.11.2018 16:41 ~Xmr

  Czy ten projekt jest zgodny z obowiązującym PZP?

 • PEX

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.11.2018 11:21 ~PEX

  SKANDAL!!!

 • On111

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.11.2018 09:45 ~On111

  Dajcie inne perspektywy tego projektu. Dotychczas pokazane, mierne - koncepcyjnie i wizualnie.

 • daniel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.11.2018 09:24 ~daniel

  FFF~FFF

  Żartobliwie można by powiedzieć, że architekci podłożyli świnię panu Trzaskowskiemu ;-) Architekci powinni mieć trochę wyczucia, że centrum Warszawy jest wrażliwym punktem i lepiej unikać happeningów.

  bo znalazło się kilku malkontentów, którzy zwracają uwagę na jakąś świnię??? widziałem w swoim życiu wiele wizualizacji architektów, nierzadko takie elementy były dodawane - ale nikt normalny na to nie zwraca uwagi i nie ocenia projektu czy wybierających projekt na podstawie takich elementów. Do tego trzaskowski nie brał udziału w wyborze - a na sam kształt placu duzy wpływ mieli mieszkańcy bioracy udział w konsultacjach

 • słoiczki od mamy są najlepsze

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.11.2018 09:22 ~słoiczki…

  Czrne Lustro, sezon 1. odcinek 1.

 • adam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.11.2018 09:20 ~adam  mongni~mongni

  masakra...zero polotu ten projekt, no może wykluczając latającą świnie ;) ... i co ma do wizji centrum Warszawy Pink Floyd ?
  Poezja zaangażowana~Poezja zaangażowana

  " Nie pomogą gorzkie żale
  Jaki już nie wygra wcale ". Tak mi się napisało poetycko.
  gagag~gagag

  napisz wierszyk o tym ,jak Traskowski ci podwyzszy ceny biletów ZTM, bo juz obiecał:-)


  a Ty napisz dlaczego ceny moga podrożeć. Przez nieudolność rządu rosną ceny energii elektrycznej, rosnący ceny paliwa to i niestety może się odbić na konieczności podwyzek cen biletów. Takie kroki podjeli już włodarze innych miast - poki co w Wawie decyzja nie zapadła

 • maniak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.11.2018 08:59 ~maniak

  Stryj~Stryj

  Ludzie z nadmierną gestykulacją nigdy nie powinni prezentować ważnych kwestii. Nie ufam i nie wieżę takim prezentacjom.
  Tak mam.

  i słusznie.To metoda na ukrycie kłamstwa,serwują ją na I stronie podręcznika dla akwizytorów, dalej już nie przeszedłem przez tą,być może,pasjonującą lekturę... :)

 • Michał

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.11.2018 08:50 ~Michał

  Greg~Greg

  Roger Waters moze nie miec tyle poczucia humoru. Juz sie kiedys procesowali o wizerunek tej swinki

  Ale to nie on się procesował tylko z nim się procesowali i nie o samą świnkę a o to co było na niej narysowane. A narysowana była gwiazda. Po szczegóły odsyłam do googla. :)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »