Informacje

14.10.2018 16:14 MSN i TR zostają

Plac Defilad według Jakiego. Dużo zieleni, ale także biznes i kultura

SERWISY:


Patryk Jaki, kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy przedstawił swoją wizję placu Defilad. Bogactwem zieleni przypomina nieco
projekt forsowany przez innego kandydata -Jana Śpiewaka. - Cieszy mnie, że Jaki zainspirował się naszą wizją. Nie do końca skopiował jednak ten pomysł, bo oczywiście "wcisnął" tam deweloperkę" - komentuje lider komitetu Wygra Warszawa.

Wylewająca się zieleń, a pod nią pasaże z kawiarniami, miejscami kultury i parking. Podczas niedzielnej konferencji prasowej Patryk Jaki zaprezentował wizualizacje pokazujące nową koncepcję zagospodarowania placu Defilad.

TR i MSN zgodnie z planem

- My nie musimy wybierać pomiędzy trzema koncepcjami, które się pojawiają w przestrzeni publicznej: pierwsza koncepcja, taka jak widzimy, czyli pusty plac z wieżowcami wokół, który sprawia, że po godzinie 18 to miejsce przestaje żyć, jak ludzie kończą pracę w wieżowcach. Nie musimy wybierać pomiędzy wielkimi biurowcami, które otoczą to miejsce i nie musimy wybierać pomiędzy zamianą tego miejsca w park - powiedział Jaki.

Wskazał, że przedstawiony przez niego projekt zakłada połączenie wszystkich funkcji.

Zaprezentowana wizja zakłada, że plac Defilad będzie zarówno parkiem, jak i centrum kulturalno-biznesowym. Projekt przewiduje, że na kilku kondygnacjach znajdą się m.in. obiekty kultury, gastronomia, handel i parking. Park Świętokrzyski ma pozostać nienaruszony, na placu mają powstać Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Teatr Rozmaitości (TR Warszawa) zgodnie z istniejącymi projektami (choć na wizualizacjach gmach muzeum zdaje się nieco przycięty od strony południowej).

Na obrazkach widzimy, że najwyższe drzewa usytuowano najbliżej samego pałacu. - To jest rosnący w górę las, który łączy w sobie wszystko to, co jest piękne w Warszawie, to znaczy jest wyjątkowo nowoczesny, reprezentacyjny, ale z drugiej strony ma w sobie zieleń i ma miejsca przeznaczone dla gastronomii, przeznaczone na kulturę, na usługi, co sprawi, że to reprezentacyjne miejsce Warszawy będzie żyło cały dzień - zapewniał Jaki. Zaznaczył, że zaprezentowana przez niego koncepcja, to tylko wizja przedstawiająca kierunek zmian, a nie gotowy projekt.

- Jeśli zostanę prezydentem miasta stołecznego Warszawy, to zorganizuję konkurs, podczas którego będą możliwe różne korekty w tym projekcie - sprecyzował.

Na niektórych wizualizacjach pojawiły się także pokryte zielenią wieżowce od strony Świętokrzyskiej. Ale jak zastrzegł Patryk Jaki, ta część koncepcji nie będzie realizowana. - To vertical forest, biurowce, które są rosnącymi lasami, popularna na świecie koncepcja. Ale Parku Świętokrzyskiego nie chcemy ruszać, jeśli wygramy wybory, to byłaby korekta - dodał.

Odniósł się także do tego, jak plac Defilad wygląda dzisiaj. Ocenił, że to "symbol nieudolności rządów Platformy Obywatelskiej". - To, że serce Warszawy nie jest przez 12 lat zagospodarowane, a wszystko co działo się tutaj w przeciągu ostatnich 12 lat, można byłoby opisać w filmie kryminalnym, to jak w soczewce pokazuje rządy PO - skwitował

"Musiał wcisnąć tam deweloperkę"

Propozycję kandydata Zjednoczonej Prawicy skomentował Śpiewak, którego sztandarowym pomysłem w kampanii wyborczej jest stworzenie wokół Pałacu Kultury i Nauki parku centralnego. - Bardzo mnie cieszy, że Patryk Jaki zainspirował się naszą wizją Warszawskiego Parku Centralnego, ale nie do końca skopiował ten pomysł, bo musiał oczywiście wcisnąć tam deweloperkę - skomentował.

- My chcemy jasno powiedzieć, że na deweloperkę w okolicach Pałacu Kultury miejsca nie ma - oświadczył Śpiewak. Jego zdaniem ten teren powinien być oddany mieszkańcom Warszawy. - Chcemy tam stworzyć wspaniałe miejsce spotkań, spacerów, rekreacji dla warszawiaków - wskazał. Dodał jednak, że podobnie jak Jaki, widzi tam miejsce na gastronomię czy kulturę, także siedzibę Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Śpiewak stwierdził, że plan zagospodarowania placu Defilad musi być poprzedzony konkursem architektonicznym i konsultacjami społecznymi.

Nie tylko drzewa i krzewy

Kandydat Zjednoczonej Prawicy na wiceprezydenta Warszawy Piotr Guział ocenił, że koncepcja zaproponowana przez Jakiego "radykalnie różni się od tego, co proponował Jan Śpiewak, pomimo tych pozornych podobieństw".

- Pomysł Jana Śpiewaka parku centralnego sprowadza się tylko i wyłącznie do obsadzenia drzewami, krzewami, centralnego punktu Warszawy. Wydaje się, że to jest nieefektywne wykorzystanie tego terenu - ocenił w rozmowie z tvnwarszawa.pl Guział. Odnosząc się do zarzutów prowedeloperskich, przypomniał podczas konferencji prasowej wiceminister wyraźnie podkreślił, że "projekt jest wariacją architekta", a "park Świętokrzyski zostanie parkiem Świętokrzyskim".

"Nie wystarczą wizualizacje"

O komentarz do propozycji swojego głównego rywala został poproszony także Rafał Trzaskowski. Podkreślił, że na temat zieleni mówił wielokrotnie, "jeszcze zanim Patryk Jaki w ogóle wszedł do kampanii wyborczej". Podkreślił, że chce, by w okolicach placu Defilad było jak najwięcej zieleni, powstaną również Teatr Rozmaitości i Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

- One będą od strony Marszałkowskiej formułowały nową część miasta, gdzie ludzie będą mogli, przechodząc, brać udział w wydarzeniach artystycznych, dlatego że zarówno teatr, jak i muzeum będzie się otwierało na mieszkańców. Tam, gdzie mamy plac, chcemy również zadbać o to, żeby były przejścia przez pasy na Marszałkowskiej, bo tego chce większość warszawiaków, tego chcą ruchy miejskie - zaznaczył Trzaskowski. Zaznaczył, że teren "musi być zagospodarowany w sposób sensowny". - Tutaj nie wystarczy - tak jak mój konkurent to ostatnio robi - pokazywać tylko i wyłącznie wizualizacje - stwierdził.

kz/PAP/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Burmistrz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.10.2018 19:45 ~Burmistrz

  Burmistrz Madrytu potrafił w jednej kadencji oddać 50 km metra. Rządy PO w Warszawie 3 km metra.

 • ehh

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.10.2018 19:14 ~ehh

  Zazielenianie najdroższych terenów inwestycyjnych w tym kraju podpada pod niegospodarność, nieprawdaż?

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.10.2018 18:43 ~warszawiak

  Następny MAŁPI GAIK, tym razem w CENTRUM STOLICY?!!! NIE, panie BELEjaki, ten CYRK NIE PRZEJDZIE!!!

 • Xylogel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.10.2018 16:49 ~Xylogel

  Poproszę jeszcze więcej takich cudów to w niedzielę wybory na Prezydenta się skończą w pierwszej turze. Niektórzy chyba zamierzają dokonać autodestrukcji swoimi pomysłami za pięc dwunasta.

 • wesoły diabeł

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.10.2018 16:04 ~wesoły diabeł

  Słabo komentować wizualizacje wyglądają ładnie ale mało w nich informacji. Niemniej coś jest nie tak z tym projektem, gdzie wyjście z metra? Zamiast istniejącego ściana od strony patelni? Od strony parkingu nic?

 • mikis

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.10.2018 16:03 ~mikis

  Kampania PO: PiS zły, PiS nie dobry, PiS do wyrzucenia, PiS, PiS, PiS;)
  Wymyślcie POpaprańcy wreszcie coś swojego mądrego a przede wszystkim chociaż raz zrealizujcie swoje plany i nie będziecie tak ganiać uciekającego stołka..;)

 • ursynów

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.10.2018 15:51 ~ursynów


  Rocznik1985_kiedysSrodmiescie~Rocznik1985_kiedysSrodmiescie

  I co z tego? Fajne pomysły ma Patryk Jaki ale tak wygra Trzaskowski. W Warszawie rządzi "elita". Biznes za bardzo nie jest skory głosować na kandydata PiS bo im się źle kojarzy. To, że Trzaskowski jest słabym kandydatem i będzie kiepskim prezydentem bo Jego osobowość nie nadaje się do zarządzania wielką korporacją (tak można patrzeć na Warszawę ;) )
  Mieszkałem w Warszawie od urodzenia jak moi przodkowie. Ale wyprowadziłem się za żoną do pierników czyli Torunia. Tam też pewnie wygra kandydat co mało robi ale jest przychylny "elitom" czyli Michał Zaleski. A szkoda, bo jest młody kandydat Dr Przemysław Mentzen z fajną wizją miasta. Ale co z tego jak ludzie wolą głosować na "elitę".
  logic~logic


  A jak liczna jest ta mityczna "elita", że ma niby wpływ na wybory???
  Pomysły Jakiego to głównie sprowadzić tu kolegów z Opola. To wszystko. A obrazki komputerowe, parki to banał. jak się nie ma pomysłu ani odwagi to jedziemy z parkami. Ludożerka to kupi

 • Profesor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.10.2018 14:04 ~Profesor

  Poseł Furgo się skompromitował. Jego kariera polityczna powinna się jak najszybciej zakończyć.

 • greg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.10.2018 13:52 ~greg

  Marcin38~Marcin38

  A czy przypadkiem zagospodarowanie Placu Defilad w taki sposób nie było pomysłem Jana Śpiewaka? Znaczy że.. wystarczy powiedzieć "to ja wymyśliłem" i już można składać wyborcze obietnice? Żałosne.

  gdyby zaproponował np. budowe basenów i fontann byłby innowacyjny, a tak wszystko już było

 • grześ

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.10.2018 13:20 ~grześ

  parków u nas dostatek~parków u nas dostatek

  kto odważny z tych kandydatów obieca, że przywróci tu wreszcie miasto, takie jak było przed wojną. A nie populistyczne, chore wizje parków.... to jest samo centrum miasta, to ma żyć, sklepy, kina, knajpy, hotele, biura, mieszkania a nie zasikany park!!!

  trzaskowski obiecał, że będzie realizował wizję obecnego urzedu, wizję, która była w tym roku konsultowana z mieszkańcami. Czyli wizję, ktora się już klaruje, w końcu. Nie potrzeba nam kolejnych wizji tego miejsca, bo nigdy nic tam nie powstanie!!!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »