Informacje

06.02.2018 09:12 DECYZJA PINB

Plac Defilad: nadzór budowlany
usuwa samolot. Płaci miasto

SERWISY:


Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego rozpoczął rozbiórkę samolotu - restauracji z placu Defilad. Fragmenty konstrukcji mają być wywożone po południu albo wieczorem. Za prace płaci stołeczny ratusz.

- Przy samolocie jest policja, stanął też dźwig. Rozbiórka rozpoczęła się od demontażu skrzydła – relacjonował około godziny 9.30 Tomasz Zieliński, reporter tvnwarszawa.pl.

Informacje potwierdził powiatowy inspektor nadzoru budowlanego Andrzej Kłosowski.

- Konstrukcja będzie wywożona w częściach, po południu albo wieczorem, gdy będzie mniejszy ruch - zaznaczył Kłosowski.

Jak podkreślił, pieniądze na operację dało miasto, a Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego wynajął firmę, która się tym zajmuje. - To koszt około 50 tysięcy złotych. Będziemy dochodzili zwrotu od właściciela konstrukcji - zapowiedział Kłosowski.

- Mamy nadzieję, że warszawiacy już jutro tego samolotu nie zobaczą - powiedział Michał Olszewski, wiceprezydent stolicy w relacji na żywo na Facebooku z placu Defilad.

Przy samolocie doszło też do groźnej sytuacji, w wyniku której przerwano na pewien czas rozbiórkę. Płonęła pobliska budka. Jak powiedział tvnwarszawa.pl Robert Koniuszy ze śródmiejskiej komendy, na miejscu pojawił się właściciel samolotu. - Wszedł do jednego z pobliskich obiektów, a gdy stamtąd wyszedł, ze środka zaczął wydobywać się dym. Mężczyzna został zatrzymany do wyjaśnienia jego ewentualnego związku z tym pożarem – wyjaśnił Robert Koniuszy.

Przed godziną 14 nastąpiła przerwa w rozbiórce. - Na miejsce przyjechali technicy, żeby badać przyczyny pożaru - powiedział Zieliński.

Rozbiórka po decyzjach

Biały IŁ "wylądował" na placu Defilad w wakacje. Niedługo potem PINB stwierdził, że jest samowolą budowlaną niezgodną z planem zagospodarowania przestrzennego i powinien zostać usunięty. Decyzja nadzoru została wydana we wrześniu, ale obiektu nie można było zlikwidować, ponieważ jedna ze stron odwołała się od postanowienia do wyższej instancji, czyli inspektora wojewódzkiego.

W styczniu pisaliśmy, że ten podtrzymał decyzję swojego powiatowego odpowiednika. Teraz PINB informuje, że minął 30-dniowy termin, w którym właściciel samolotu mógł się odwołać od tej decyzji. Nie zrobił tego, więc we wtorek rano firma działająca na zlecenie urzędników przystąpiła do pracy

Wylądował na zreprywatyzowanej działce

Jak pisaliśmy na tvnwarszawa.pl, samolot stanął na prywatnej działce, zwróconej w ramach reprywatyzacji Tadeuszowi Kossowi. Obiekt wzbudził duże kontrowersje. Władze Warszawy szybko uznały, że jest samowolą budowlaną i zgłosiły sprawę nadzorowi budowlanemu.

Właściciel obiektu zapewniał, że go usunie, ale słowa nie dotrzymał. Mimo deklaracji przygotowania do uruchomienia punktu gastronomicznego trwały w najlepsze. IŁ został odpowiednio pomalowany, otoczono go ogródkiem, a przy wejściu zamontowano nawet tablicę z menu.

ZOBACZ MATERIAŁY O SAMOLOCIE NA PLACU DEFILAD:

ran/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Zenon

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.02.2018 15:49 ~Zenon

  Powinny go postawić kilometr dalej, na pl. Piłsudskiego jako symbol wywierania presji na pilotach przez najważniejszego pasażera.

 • Xaveri

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.02.2018 15:36 ~Xaveri


  Ciekawy~Ciekawy

  Jakim prawem usuwa się POjazd nie budowlany z prywatnej działki
  Inżynier Maliniak~Inżynier Maliniak

  Bo to nie jest pojazd, tylko konstrukcja trwale przytwierdzona do podłoża.


  Jakie trwale?! Ma fundament!?! Przeczytaj ustawię Prawo Budowlane i dopiero się wypowiadaj.

 • ddrw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.02.2018 15:25 ~ddrw

  to w ogole nie jest przytwierdzone do podloza. to jest normalny pojazd i zobaczycie, za jakis czas miasto zaplaci odszkodowanie za to.

 • jot

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.02.2018 15:20 ~jot

  smolaki~smolaki

  Postawic na tym miejscu TU-154 M !


  I 96 krzyży albo pomników.

 • jot

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.02.2018 15:19 ~jot

  Kryryk~Kryryk

  Szkoda... że za usunięcie zapłaciliśmy my - podatnicy. Właściciel na pewno będzie teraz się odwoływał i może jeszcze będzie składać pozwy o niszczenie ruchomego mienia na jego działce. Czyli dodatkowo zapłacimy jeszcze za procesy i ewentualne odszkodowania. Tak się nas szanuje :(


  Tak się nas szanuje z każdej strony: komisja smoleńska, milion ekspertyz w sprawie śmierci ojca pana Z., kasa na ratowanie wycieczkowiczów na góry i w góry, 'fachowcy' od wożenia vipów i wiele wiele innych.

 • jot

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.02.2018 15:11 ~jot

  mieszkaniec~mieszkaniec

  do kubat

  hgw zlikwidowała Domy kupieckie bo jej przeszkadzaly, kupców spałowala siłą, w zamian postawiła na czas budowy metra lini 1 budy dla budowlanców. Metro od dawna dziala a budy długo stały. Ale to hgw nie przeszkadzało. Teraz przeszkadza jej samolot. Pewno znów postawi budy na nie swoim terenie.


  I bardzo dobrze, że usunęła te tzw. domy kupieckie. Jedyna, która miała tyle jaj, żeby to zrobić i pozbyć się ohydztwa z centrum miasta.

 • orzech

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.02.2018 15:08 ~orzech

  zajadacz~zajadacz

  Prawo własności nie istnieje w Polsce. Co tam, że moje. Urzędnicy wiedzą lepiej co ma stać na mojej własności.


  To, że jest Pan w rejestrze właścicielem danej rzeczy nie znaczy, że może Pan używać jej niezgodnie z przeznaczeniem. Nie może Pan mordować ludzi na swojej ziemi, tak samo jak nie może Pan stawiać tam jakichś konstrukcji niezgodnych z planem. Hahaha... Polacy przeceniają prawo własności. Prawo własności nie stwierdza, że ktoś jest Panem i Władcą świata, ono tylko stwierdza kto ma prawo rozporządzać daną rzeczą, sprzedać ją i dostać potem jakąś "kwotkę" pieniędzy. Akt własności to coś jak czek albo weksel bankowy :) Tak więc więcej dystansu do chorego ego :) Akt własności ziemi to nie jest akt bycia królem na danej parceli tylko prawo rozporządzania nią jak każdym innym majątkiem: akcją, banknotem, ruchomością itp itd :))

 • Cielactwo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.02.2018 15:01 Cielactwo

  Będzie kolejna osoba nienawidząca tego państwa. Osoba, która ma prawo własności. Kwestią czasu będzie pojawienie się na niej plakatów szkalujących Polskę, co zresztą będzie zgodne z prawdą bo polska (celowo ten syf piszę z małej litery), to pseudopaństwo niszczące swoich obywateli, odbierające im dzieci, rozbijające rodziny okradające ludzi na wszelkie możliwe sposoby. W Polsce są dzięki temu setki tysięcy takich, którzy za grosze pomogą w rozmontowywaniu tego chorego państwa lub jego podbiciu przez sąsiadów. Nie wspominam już o debilnej mentalności, pazerności, prymitywizmie i narodowej głupocie, choć stąd bierze się większość problemów.

 • Inżynier Maliniak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.02.2018 14:54 ~Inżynier Maliniak

  Ciekawy~Ciekawy

  Jakim prawem usuwa się POjazd nie budowlany z prywatnej działki

  Bo to nie jest pojazd, tylko konstrukcja trwale przytwierdzona do podłoża.

 • mieszkaniec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.02.2018 14:50 ~mieszkaniec

  do kubat

  hgw zlikwidowała Domy kupieckie bo jej przeszkadzaly, kupców spałowala siłą, w zamian postawiła na czas budowy metra lini 1 budy dla budowlanców. Metro od dawna dziala a budy długo stały. Ale to hgw nie przeszkadzało. Teraz przeszkadza jej samolot. Pewno znów postawi budy na nie swoim terenie.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »