Informacje

15.10.2018 20:35 nowa koncepcja placu

Plac Defilad bez "patelni". Którędy
do metra? Pytania o pomysł Jakiego

SERWISY:


Koncepcja zabudowy okolic Pałacu Kultury i Nauki przedstawiona przez Patryka Jakiego wywołała wiele pytań: Gdzie podziało się wejście do metra? Jak połączyć kopiec z budynkiem? Czy na zawężonym placu przed wejściem głównym da się organizować imprezy? Co z otoczeniem przyszłego muzeum i teatru? Te pytania zadaliśmy Piotrowi Guziałowi ze sztabu Jakiego.

Porośnięty krzewami i drzewami teren wznoszący się w stronę Pałacu Kultury i Nauki, a pod i na nim: handel, gastronomia, kultura, biznes i parkingi – taką wizję placu Defilad zaprezentował w niedzielę Patryk Jaki, kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy. Jaki tłumaczył, że plac Defilad będzie zarówno parkiem, jak i centrum kulturalno-biznesowym. Ma tętnić życiem przez cały dzień. Park Świętokrzyski ma pozostać nienaruszony, a siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Teatr Rozmaitości (TR Warszawa) wybudowane zgodnie z istniejącymi projektami.

Gdzie jest "patelnia"?

Zaprezentowana koncepcja wywołała dyskusję. Na budzącą wątpliwości kwestię uwagę zwrócił Instytut Obywatelski, think tank związany z Platformą Obywatelską. Instytucja zwróciła uwagę na Twitterze, co się stało ze stacją metra Centrum. Na wizualizacjach Jakiego nie ma "patelni", ale jest niecka przypominająca nieco wjazd do parkingu albo wejście do podziemnego pomieszczenia.

 

Ale Piotr Guział, kandydat na wiceprezydenta w ekipie Patryka Jakiego zapewnił nas, że wejście do metra nie zniknie.

- To nie jest projekt wykonawczy, to tylko wizja, kierunek, w którym chcemy iść. Jedną z pierwszych decyzji Patryka Jakiego, jeżeli zostanie prezydentem Warszawy ma być rozpisanie międzynarodowego konkursu na projekt placu – zaznaczył na wstępie Guział.

I wskazał, że na wizualizacji widać ściany ze świetlikami w różnych miejscach. Według zamysłu autorów, to świetliki, którymi może wpadać światło dzienne potrzebne na przykład w biurach. Jedna z takich ścian znajduje się właśnie w narożniku przy rondzie Dmowskiego. - Została przedstawiona ogólnie, ale w niej ma znajdować się wejście do stacji metra Centrum - wyjaśnił Guział.

Cięcie kopca

Pytamy też, jak kopiec będzie łączył się z PKiN, którego wejścia znajdują się dziś na wysokości Marszałkowskiej i Alej Jerozolimskich. Czy ziemie przykryje część pałacowego parteru? - Wyobrażam sobie, że przy uliczkach, które są przy samym Pałacu Kultury, następuje cięcie kopca i na tej ścianie znajdą się okna, na przykład przestrzeni biurowych - opowiada Guział.

Dostrzegliśmy też różnicę w gęstości nasadzeń przy wejściu do budynku od strony Marszałkowskiej: na jednej jest tam prawdziwy gąszcz, na innej - wygląda to tak, jak dziś. Piotr Guział odpowiada, że za wcześnie na takie szczegóły. Zapowiada także szerokie konsultacje społeczne.

Do uzgodnienia są też inne detale, jak przyszłość fontann, obelisków w narożnikach budynku czy trybuny honorowej. Dzisiejszym władzom miasta, ekipie Muzeum Sztuki Nowoczesnej, którzy organizowali konkurs ta kwestia nastręczała już problemu. Bo z jednej strony trybuna jest zabytkiem, z drugiej jej centralne usytuowanie dekomponuje plac. Co na to Guział?

– Czy może zostawić, czy przykryć trybunę – o tym też chcielibyśmy rozmawiać. Na pewno ważne będą uzgodnienia z konserwatorem zabytków – zaznaczył nasz rozmówca.

Koniec imprez?

Kandydat na wiceprezydenta Warszawy zaznaczył, że potrzeba wielu kompromisów i uzgodnień, ale podstawowym celem jest połączenie funkcji zielonego dachu z funkcjami handlowymi, rekreacyjnymi czy usługowymi.

Na wizualizacjach widać również, że zieleń zajmuje parking przy Marszałkowskiej, a na którym obecnie funkcjonuje prowizoryczny dworzec autobusowy, a od święta organizowane są imprezy. Wedle wizji Jakiego, znajdzie się tu pasaż. Zatem koniec z sylwestrem przed pałacem? - Sprawa imprez jest tematem do dyskusji i konsultacji. Można się zastanowić, czy nie należy "rozepchnąć" pasażu i wrócić do koncepcji placu centralnego. Ale też zastanowić, czy imprezy nie powinny odbywać się na błoniach Stadionu Narodowego – zauważył Guział.

Kandydat na wiceprezydenta zaznaczył również, że bryły Muzeum Sztuki Nowoczesnej i TR Warszawa zostały naniesione na wizualizację, bo sztab Patryka Jakiego chce, by powstały. Ale to, jak będą wkomponowane w zieleń i jaka dokładnie będzie między nimi przestrzeń nie jest sprawą zamkniętą.

ran/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Budzik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.10.2018 18:27 ~Budzik

  Buachacha~Buachacha

  Pamiętam czasy Prezydenta Warszawy, Lecha Kaczyńskiego. Wtedy to Plac Defilad kwitł... blaszanymi halami i handlem naręcznym...

  Tam kupiłem sobie prawdziwy radziecki budzik elektroniczny, który zepsuł mi się na dobre dopiero w zeszłym tygodniu.

 • Plac

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.10.2018 18:25 ~Plac


  Krzysztof Bukowski~Krzysztof Bukowski

  Czy ktoś może w końcu wpadnie na pomysł, żeby zmienić skrajnie kretyńską nazwę tzw. "Placu Defilad"? Tylko błagam, nie na "Plac L.K.", bo niedługo znowu trzeba będzie zmieniać nazwę. Może coś neutralnego, np. "Plac Stołeczny", "Plac Słoneczny" lub ostatecznie "Plac Centralny"?
  Wojtek~Wojtek

  Plac Słoneczny już jest od dawna (od zawsze)na Żoliborzu. Nie da się an nim zorganizować defilady, ale to tylko lepiej :)

  Ten plac mieści się na Oficerskim Żoliborzu już od czasów przedwojennych. Plac Defilad niech zostanie, co to komu przeszkadza ?

 • wujek wacek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.10.2018 17:09 ~wujek wacek

  Dziecinada a nie pomysł na miasto. Takie "koncepcje" to ja robiłem studiując na architekturze bodaj na III semestrze na ćwiczeniach z urbanistyki. To takie pajacowanie mające udawać poważną propozycję. Projektowanie miasta nie jest takie proste jak sie wydaje populiście i amatorowi Jakiemu...

 • donut

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.10.2018 15:17 ~donut

  piotr~piotr

  wizja pl. defilad juz jest. Była w zeszłym roku konsultowana. Nie ma sensu przedstawiać kolejnych mrzonek!!!. Mrzonek bo znów nie przedstawił nic konkretnego. Bylejaki ten kandydat.


  dokładnie, może by się zainteresował co tam w mieście się dzieje, nie trzeba ameryki odkrywać na nowo!!!! #jakiwstyd

 • Zuza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.10.2018 12:33 ~Zuza

  W wizualizacji brakuje zalegajacych tam zwykle na ławkach meneli.

 • piotr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.10.2018 11:58 ~piotr

  wizja pl. defilad juz jest. Była w zeszłym roku konsultowana. Nie ma sensu przedstawiać kolejnych mrzonek!!!. Mrzonek bo znów nie przedstawił nic konkretnego. Bylejaki ten kandydat.

 • siny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.10.2018 11:56 ~siny

  Podobno jest tajna koncepcja przeniesienia Metra ze stolicy do Radomia, wykonalność tego zadania potwierdziły testy na parówkach oraz puszkach .....

 • johny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.10.2018 11:53 ~johny

  Bo metro będzie stopniowo wygaszane i zamykane jak stadnina koni w Janowie a nie budowane, chyba coś źle zrozumieliście, moje zapowiedzi o budowie 3,5,7,i 30 linii metra to słowa wyrwane z kontekstu. Warszawa ma być zielona i poruszamy się tylko piechotą dla zdrowia oraz żeby nie utrudniać przejazdu kolumnom rządowych limuzyn !!!!

 • wesoły diabeł

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.10.2018 11:16 ~wesoły diabeł

  Skoro to luźna koncepcja nie mająca nic wspólnego z ewentualną realizacją to po co to komentować?

 • piotruś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.10.2018 11:08 ~piotruś

  green_is_bad~green_is_bad

  A gdzie sie podziały parkingi?! Czy te podziemne będą przynajmniej tak samo liczne? Jaki nie strzelaj w stope swoich wyborców kierowców

  parkingi będą pewnie w sofii lub madrycie. Ewentualnie na księżycu, skąd sie ten kandydat u nas objawił!!!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »