Informacje

03.02.2011 11:34 jest koncepcja, brakuje pieniędzy

Pl. Trzech Krzyży poczeka w szufladzie

SERWISY:

Plany były odważne: chcemy, żeby nowy plac Trzech Krzyży był gotowy przed Euro 2012 - zapowiadał ratusz. Tymczasem w kasie miasta nie znalazły się pieniądze nawet na jego projekt. Nikt już nie mówi o konkretnych datach realizacji inwestycji. Ciężko też określić, kiedy miałby powstać parking podziemny pod placem.


- W budżecie na ten rok nie ma pieniędzy na projekt placu Trzech Krzyży - mówi Małgorzata Gajewska, rzecznik Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych. To właśnie ta instytucja ma się zająć inwestycją.

Pół roku temu poznaliśmy koncepcję modernizacji placu. Zwycięzca konkursu, Janusz Klikowicz, zaproponował monumentalną wizję, z ruchem dookoła wysepki z kościołem św. Aleksandra po środku, szpalerami drzew i miejscami na kawiarenki. Od tego czasu trwają formalne przygotowania do stworzenia ostatecznej wersji projektu.

"Przebudowa to absolutna konieczność"

Do Euro 2012 zostało półtora roku. A, jak mówi zwycięzca konkursu, od momentu rozpoczęcia negocjacji z ratuszem potrzeba minimum pół roku na przygotowanie projektu - Wszystko zależy od zakresu zleconych plac - zaznacza Klikowicz. Później ogłoszony musi być przetarg na budowę i przyjdzie czas na realizację, a to zajmie przynajmniej rok.

Ale cała procedura jeszcze nie wystartowała, więc nie ma co liczyć, że zobaczmy odnowiony plac przed Euro 2012. - Zastanawiamy się nad zasadnością rozpoczęcia negocjacji z projektantem, skoro nie ma pieniędzy - zaznacza Gajewska.

Jednak zdaniem ekspertów, władze miasta nie mogą odkładać modernizacji. - Przebudowa placu Trzech Krzyży to absolutna konieczność, dobrze, że był konkurs na jego koncepcję. Niestety mamy historię chowania projektów do szuflady, jak to było w przypadku chociażby otoczenia Pałacu Kultury i Nauki - mówi Witold Weszczak z Grupy M20, która zajmuje się przestrzenią publiczną w Warszawie. .

PPP: doradztwo i negocjacje

Na razie nie ma też pieniędzy na budowę parkingu podziemnego przy Ministerstwie Gospodarki. Pod koniec ubiegłego roku miejscy radni przyznali 2 mln zł na doradztwo.  Wybrana firma ma zbadać, czy budowa tego typu obiektów w stolicy w trybie partnerstwa publiczno-prywatnego jest możliwa.

Procedura, w miarę nowa, wymaga jednak szczegółowej analizy, a na to trzeba czasu. - Chcielibyśmy rozpocząć negocjacje z firmami zainteresowanymi budową parkingów podziemnych na początku przyszłego roku - zaznacza Paweł Pawłowski, dyrektor Biura Obsługi Inwestorów w ratuszu.

W międzyczasie władze miasta dowiedzą się kiedy, jak, i czy w ogóle opłaca się budować parking pod placem Trzech Krzyży. Po negocjacjach, które mogą potrwać nawet sześć miesięcy, przyjdzie czas na przygotowanie projektu i samą budowę. Parking może więc powstać najwcześniej w 2014 roku.


Andrzej Rejnson

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • widok4

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.01.2013 17:48 ~widok4

  Bezmyslna przebudowa (po co w ogole?) niszczaca ponad 200letni uklad urbanistyczny, unikalny w Warszawie. Autor z Lublina, co sie dziwic. Wystarczy tam po prostu remont zieleni, nawierzchni i przedewszystkim ohydnie zaniedbanego naroznika Mokotowskiej i Hozej, wygladajacego jak rok po wojnie, choc to piekne stare kamienice.

 • qna200

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.01.2013 14:13 ~qna200

  Oby jak najszybciej do najbliższych wyborów samorządowych. By wreszcie Prezydentem Warszawy został ktoś tej klasy co np. Marek Borowski -ceniący historyczną zabudowę stolicy. Może dopiero wtedy zamiast marmurowych chodników, pachołków i plomb w postaci szklanych biurowców, priorytetem stanie się wreszcie zaniedbana przedwojenna architektura, kamienice, wille, zabytki Warszawy w Śródmieściu, na Woli, na Pradze, która zachowała swój przedwojenny układ budynków, na Mokotowie. Kamienice potrzebują profesjonalnych zabiegów konserwatorskich.

 • Grzegorz Walkiewicz - śródmiejski radny SLD - www

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.02.2011 09:21 ~Grzegorz…

  Może lepiej, że ekipa HGW nie będzie tego robić, bo wybrana koncepcja modernizacji jest absurdalna (http://www.tvnwarszawa.pl/informacje,news,radni-uniewaznic-konkurs-na-plac-trzech-krzyzy,5284.html). W przyszłej kadencji SLD remont Placu Trzech Krzyży rozpocznie od parkingu podziemnego :-)

 • mały cfaniak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.02.2011 13:34 ~mały cfaniak

  To jest właśnie rzeczywistość ...2 mln złotych nie na budowę ale na ...konsultingi. Na takie konsultacje powinien zostać rozpisany konkurs a niech się wyróżnią kołka z uczelni wyższych z nagrodą jak za plan czyli niech będzie coś koło 40tyś zł.
  Nie rozumiem dlaczego na działalność poboczną przeznacza się tyle pieniędzy.
  Wiadomo, że można wydać i więcej bo wszystkie procedury można rozbierać na czynniki pierwsze doszukiwać się tam kolejnych wątków pobocznych i wszystko opisywać.

  Jeśli ta opinia ma polegać na zbadaniu problemu czy brakuje miejsc do parkowania w centrum ,,,... to odpowiadam, że brakuje . Wystarczy zobaczyć ile nastawiano słupków i ile zabrano miejsc od wakacji.
  Jeśli mają zbadać czy w ogóle będzie chciał ktoś ruszyć temat inwestycji opartych o partnerstwo publiczno.... to wystarczy rozesłać zapytania ofertowe albo ogłosić konkurs. Jak się nikt nie zgłosi ...to będzie wiadomo .

 • TheMarymonciak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2011 18:42 ~TheMarymonciak

  Ta szuflada jest opatrzona klauzulą "otwierać na pół roku przed wyborami"....

 • cmon

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2011 15:19 ~cmon

  rzeczywiście Tomku...też miałem takie sytuacje, że moich komentarzy nie umieszczano mimo, że nikogo nie obrażały.ale były negatywne dla danego artykułu

 • Tomek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2011 14:19 ~Tomek

  Mam pytanie: Skoro opinie publikowane na portalu są tylko opiniami użytkowników, to czemu niektóre są dopuszczane (po myśli redakcji) a inne nie?! W takim razie redakcja bierze odpowiedzialność za selekcje opinii i za nie same odpowiedzialność także powinna brać!

 • ~warwa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2011 14:15 ~~warwa

  na ciekawe projekty pieniędzy nie ma ale na wymianę tablic z nazwami ulic są (choć te zmiany są w więksZości beznadziejne)

 • BRAWO PANI PREZYDENT

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2011 13:58 ~BRAWO PANI…

  I BARDZO DOBRZE- DZIADOWSKI PROJEKT KTÓRY POWINIEN ZOSTAĆ NA WSTĘPIE ODRZUCONY PRZEZ DZIADOWSKĄ KOMISJĘ KONKURSOWĄ - BRAWO PANI PREZYDENT- ROZPISAĆ NOWY KONKURS ALE DOPIERO JAK BĘDZIE NA TO KASA!!!

 • cmon

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2011 12:46 ~cmon

  za bardzo ufamy obiecującym...
  ile już odpadło z planów z 2006roku...

  do wglądu

  http://sites.google.com/site/gronkiewiczpl/program-wyborczy-2006-2010

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »