Informacje

23.06.2011 11:23 po awarii na dworcu

PKP po awarii na Centralnym:
"Jest nam przykro"

SERWISY:

Jest nam bardzo przykro z tego powodu i zrobimy wszystko, żeby - i o tym mogę zapewnić pasażerów - taka sytuacja się nie powtórzyła - powiedział w TVN24 Łukasz Kurpiewski, rzecznik PKP, tłumacząc środową awarię na Dworcu Centralnym, która na trzy godziny sparaliżowała ruch pociągów.

Kurpiewski zaznaczył, że od rana obserwowano na dworcu "wahania" prądu. Z tego powodu pojawili się energetycy, ale awaria okazała się na tyle duża, że nie udało się jej szybko opanować. Sytuację skomplikował fakt, iż z powodu przebudowy dworca nie działało zasilanie awaryjne.

- Nie ma możliwości prowadzenia prac remontowych i przebudowy instalacji elektrycznej bez wyłączenia części tej instalacji - powiedział rzecznik PKP.

Zapewnił jednocześnie, że wczoraj nie doszło do żadnej niebezpiecznej sytuacji, a PKP naprawiło awarię. - Robiliśmy wszystko, żeby postawić instalację na nogi, ona już działa w pełni sprawnie - zaznaczył. I dodał, że dla pewności, że działa prawidłowo, będzie nadzorowana kolejną dobę.

"Wyciągnęliśmy wnioski"

Według rzecznika PKP, awaria, która na trzy godziny sparaliżowała Dworzec Centralny w Warszawie, musiała tyle trwać, mimo wysiłków energetyków. Prace - jak stwierdził - utrudniała przebudowa dworca i skala awarii. - Dworzec Centralny jest ogromny, i trzeba było dotrzeć do źródła problemu, to nie jest prosta sprawa. Nie wiedzieliśmy przez długi czas, kiedy awaria zostanie usunięta - przyznał Kurpiewski. I dodał: - Ale wyciągnęliśmy wnioski, również ze współpracy z pasażerami, w takich kryzysowych sytuacjach. Żeby np. reagować szybciej, o ile to możliwe.

Zapewnił też, że z całą pewnością po remoncie dworca będzie działał zewnętrzny megafon (w środę po awarii, pasażerowie, którzy musieli opuścić dworzec i czekali na zewnątrz przed budynkiem, nie mieli informacji, kiedy będą mogli ruszyć w dalszą podróż). Tak, żeby nie było dezorientacji pasażerów, która - jak stwierdził - nie trwała kilka godzin, ale kilkanaście minut.

Będzie megafon

Mówiąc o wnioskach, jakie kolej wyciągnęła po awarii, zaznaczył, że na pewno będzie więcej pracowników, którzy będą pracować w takich kryzysowych sytuacjach.

- Również system nagłośnieniowy na zewnątrz budynku musi mieć dodatkowe zasilanie i w pełni sprawne baterie odpowiedzialne za oświetlenie - wyliczył Kurpiewski. I dodał, że gdyby oświetlenie zadziałało w pełni, to skutki awarii byłyby mniejsze o 70 proc.

Awaria na Centralnym i Śródmieściu

Dworzec Centralny sparaliżowała w środę awaria prądu. Zaczęło się po godzinie 10.00. Ludzie utknęli w ciemnościach na peronach, a pociągi stoją w tunelach. Na miejscu byli strażacy. Ewakuowano składy. Przed 12.00 udało się usunąć część awarii, a po 12.00 przywracano zasilanie. Natomiast przed 13.00 pasażerowie zaczęli wracać do pociągów.

Czytaj też na tvn24.pl

mac/fac/k/bf/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Motabaj164

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.06.2011 12:21 Motabaj164

  Powinni nagrać taki spot w którym cała dyrekcja mówi "jest nam przykro" i puszczać go w TV w takich przypadkach.

  Ten kto ogląda South Park, wie co mam na myśli. :)

 • as

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.06.2011 08:24 ~as

  Zburzyć tą bude w centrum i wybudować Nowoczesny dworzec z prawdziwego zdarzenia.

 • ratownik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.06.2011 03:22 ~ratownik

  To że awarie się zdarzają to ma być argument??!! Pomyśl zanim coś palniesz. Bez oświetlenia awaryjnego wg prawa ten dworzec powinien stać zabity dechami dopóki tego nie naprawią. Przecież bez tego ludzie nie trafią do wyjść ewakuacyjnych. Wyobraź sobie że wybucha pożar albo dzieje się cokolwiek poważnego, ludzie wpadają w panikę szukając jakiegokolwiek wyjścia z pułapki. I ginie kilkadziesiąt osób. Co później? ''Przepraszamy ale wypadki sie zdarzaja''??!! Całe szczęście że to było tylko ostrzeżenie a nie tragedia.

 • realista

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.06.2011 20:15 ~realista

  wiecie co... prawdziwe jaja będą jak wyremontowanego dworca nie odbierze nadzór budowalny i straz pożarna. a wszystko wskazuje że tak właśnie będzie.

  to będzie EURO-porażka.

 • elektryk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.06.2011 19:22 ~elektryk

  A gdzie oświetlenie awaryjne które powinno zadziałać jak automat i oświetlić na określony czas /od pół godziny w górę/ możliwość wyjścia osób z obszaru dworca.Do tego zobowiązują przepisy,a jeśli tego nie było to odpowiedzialny powinien ponieść konsekwencje.Przecież to jest karalne.A dlaczego taki dworzec nie jest wyposażony w DSO/Dźwiękowy System Ostrzegawczy przez który można nadać jakieś komunikaty.DSO musi mieć zasilanie awaryjne/popularny UPS/.Znowu kłaniają się przepisy tym razem p.pożarowe. Prokurator.

 • zey

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.06.2011 15:26 ~zey

  znowu za prąd nie zapłacili :)

 • Pol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.06.2011 12:57 ~Pol

  Byłoby dobrze,żeby oprócz megafonów na zewnątrz dworca centralnego pomyślano o jakiejś tablicy świetlnej dla ludzi niedosłyszących, głuchych, czy wręcz nier rozumiejących język w którym nadawano by komunikaty

 • tomzyl

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.06.2011 12:36 ~tomzyl

  a jak mamy dodatkowo zwarcie to nie da się "na już" naprawić, bo zazwyczaj trzeba wyłączyć, poprawić i dopiero próbować włączyć. ale dziwne, że były wahania na GPZ i RPZ. bo Towarowa to GPZ, a nie RPZ.

 • mosiek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.06.2011 12:28 ~mosiek

  Awarie - pewnie, że się zdarzają. Ale co by było gdyby to był wypadek albo akt terroryzmu??? To właśnie z takiego powodu zatrudnia się specjalistów aby umieli zaradzić problemom przed ich powstaniem. A kierownictwo dwora dało niestety ciała. To tak jak jazda autobusem bez hamulców...

 • WE

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.06.2011 12:12 ~WE

  Może być wam przykro. Jutro podróżni wybiorą coraz bardziej komfortowe PKSy a wasza zapyziała kolej będzie się nadawała transportu towarów.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »