Informacje

05.04.2011 11:16 Zapowiedzi nowego prezesa

PKP Intercity chce wyremontować 1000 wagonów

SERWISY:

- W tym roku chcielibyśmy naprawić około tysiąca wagonów - zdradził Polskiej Agencji Prasowej prezes PKP Intercity. Na naprawy taboru spółka planuje wydać w tym roku 196 mln złotych - informuje Polska Agencja Prasowa.

- Nadal posiadamy zbyt małą liczbę wagonów, która spełniałyby oczekiwania pasażerów - powiedział Janusz Malinowski, który prezesem PKP Intercity został pod koniec marca 2011 r.

1/3 wagonów do kasacji

Codziennie w barwach PKP Intercity kursuje ok. 1120 wagonów. W grudniu było ich o ponad 100 mniej, dlatego w marcu ograniczono liczbę pociągów.

Malinowski wyjaśnił, że nawet 1000 z 3124 wagonów należących do spółki kwalifikuje się do kasacji. - Są bardzo stare, wyeksploatowane i ich remont jest nieopłacalny. Rozpoczęliśmy już proces pozbywania się ich. Jeżeli uda nam się w tym roku sprzedać lub zezłomować 500 wagonów, to będę zadowolony - wyjaśnił.

Prawie 200 mln zł na remonty

Dodał, że spółka zakontraktowała już na ten rok naprawy blisko 700 wagonów.

- To są wagony, które albo miały już w tym roku naprawy rewizyjne i ich naprawa właśnie trwa, albo zgodnie z harmonogramem dopiero pójdą do naprawy. W tym roku planujemy jeszcze zakontraktować do naprawy ok. 300 wagonów, czyli w 2011 r. chcemy wyremontować ok. tysiąc - zapowiedział Malinowski.

Według prezesa w tym roku spółka planuje wydać na remonty 196 mln zł, przy czym to nie dotyczy tylko wagonów, ale też lokomotyw. Malinowski podkreślił, że to o 70 mln zł więcej, niż przeznaczono na naprawy w zeszłym roku. Przyznał, że spółce nie starczy jednak pieniędzy na wszystkie planowane remonty.

Czytaj też: 290 wagonów w poczekalni

20 szybkich pociągów

Prezes przypomniał, że PKP Intercity chce kupić 20 szybkich pociągów, które mogą osiągać prędkość ponad 200 km na godzinę. Mają jeździć na trasie Kraków - Warszawa - Gdańsk (linia E65). Pierwsze takie składy wyjadą na tory na przełomie 2013 i 2014 r. - Wagony, które obecnie są jeżdżą na linii E65, czyli nasz najlepszy tabor, zostaną skierowane na inne linie - wyjaśnił prezes.

Wagony zastąpione przez szybkie pociągi mają być skierowane m.in. na linię Poznań - Warszawa - Terespol, czy trasę Katowice - Kraków - Tarnów - Rzeszów, Warszawa- Lublin.

Agata Hernik(PAP)/bako/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Szkoda słów...

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.04.2011 09:46 ~Szkoda słów...

  Szkoda słów...

 • STOP_ROZDAWNICTWU

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.04.2011 13:14 ~STOP_ROZDAWNICTWU

  PiTT: Z jakiej racji złomiarze mają zarabiać na złomie, który jest własnością PKP IC? Niech pieniądze ze sprzedaży na złom starych wagonów trafią do ich właściciela, a nie do zapijaczonych mord, które ten złom sprzedadzą za 5 złotych i od razu przepiją te pieniądze. Swój majątek rozdasz złomiarzom, żeby sobie zrobili libację na Twój koszt?

 • bank

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.04.2011 12:38 ~bank

  A kiedy IC zezłomuje swój największy gniot czyli ED74

 • Rurex

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.04.2011 12:05 ~Rurex

  Czyli wreszcie w PKP IC zrozumiano, że ex. PR-owskie wagony nadają się tylko na złom, a nie do wożenia ludzi? Rychło w czas, bo Nędznicy tego nie zauważali.
  A te superpociągi to gdzie będą te 200km/h jeździć? Chyba po terenie Niemiec, bo w PL nie ma gdzie.

 • PiTT

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.04.2011 11:55 ~PiTT

  Jak się chcą pozbyć tych wagonów w szybki sposób to niech je odstawią na jakiś boczny tor z tabliczką "Jak komuś potrzebne to niech bierze co chce".
  Jedno co jest pewne - po kilku dniach działalności "mobilnych zakładów utylizacji złomu wszelakiego" nie pozostanie tam nawet skrawek wagonu

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »