Informacje

24.07.2015 18:36 w sobotę licytacja foteli

PKiN licytuje krzesła z azbestem?
"Był w Kongresowej, ale nie w fotelach"

SERWISY:

Na jednym z portali społecznościowych pojawiły się dokumenty, świadczące o tym, że w remontowanej Sali Kongresowej znajduje się znaczna ilość azbestu. Ta szkodliwa substancja miałaby się znaleźć m.in w fotelach, które w sobotę będą licytowane. Pałac Kultury i Nauki przyznaje, że azbest był w sali, ale zapewnia, że fotele są bezpieczne.

Dokumenty świadczące o tym, że w Sali Kongresowej jest azbest, opublikował profil Serce Miasta na jednym z portali społecznościowych.

Wynika z nich, że obecność azbestu stwierdzono m.in. w przewodach wentylacyjnych, izolacji rur wodociągowych czy izolacji akustycznej.

– Sama Sala to przynajmniej 32 tony azbestu – alarmuje Serce Miasta.

Administrator strony przestrzega też przed licytacją w sobotę zdemontowanych foteli z Kongresowej. - Chętnych na fotele zapewniam, ze oprócz historii, zawierają także porcję azbestu – dodaje.

„Fotele są bezpieczne”

O komentarz do tych doniesień poprosiliśmy zarządzających Pałacem Kultury i Nauki. – To prawda, że w Kongresowej był azbest. Aczkolwiek został już przez nas usunięty – mówi Renata Kaznowska, prezes zarządu PKiN.

Kaznowska jest przekonana, że fotele, które będą przedmiotem sobotniej licytacji, są całkowicie bezpieczne i wolne od tej szkodliwej substancji. – Remont sali zaczął się od zdemontowania foteli i ich wywiezienia. Potem dopiero, pod specjalnym nadzorem i w ramach odpowiedniego programu, usunięto cały azbest. Szkodliwy pył nie mógł się więc do nich przedostać, bo fizycznie nie było ich tam w trakcie jego usuwania – uspokaja prezes zarządu PKiN.

Cały PKiN na azbeście?

Serce Miasta alarmuje, że nie tylko Sala Kongresowa, ale także inne pomieszczenia w Pałacu Kultury i Nauki mogą zawierać azbest. – W poprzednim ustroju azbest był stosowany bardzo często, szczególnie do izolacji rur i tak też jest w Pałacu Kultury. Jednak dopóki nie jest on „ruszany” to nie jest zagrożeniem – tłumaczy Kaznowska i zapewnia, że zawsze przy usuwaniu tego materiału, są stosowane specjalne procedury bezpieczeństwa, zgodne z unijnymi normami.

- Całą sprawę z fotelami mogą ocenić jako nieśmieszny żart. Ktoś chciał zepsuć nam sobotnią licytację – dodaje prezes zarządu PKiN.

Wielki remont

Azbest to materiał budowlany, wykorzystywany w przeszłości na szeroką skalę. Stosowano go do izolacji rur czy krycia dachów domów. Po 1997 roku w Polsce zakazano używania jakichkolwiek materiałów zawierających azbest. Najbardziej szkodliwy dla zdrowia jest pył, który powstaje podczas obróbki czy usuwania azbestu.

Remont oddanej do użytku w 1955 roku Sali Kongresowej rozpoczął się jesienią ubiegłego roku. Prace obejmą m.in. dostosowanie sali do wymogów przeciwpożarowych i wymianę foteli na nowe. Remont potrwa dwa lata i ma pochłonąć 40 mln złotych.

W czasach PRL w Sali Kongresowej odbywały się w zjazdy PZPR. Występowały też tutaj gwiazdy muzyki między innymi The Rolling Stones, Jan Kiepura, Leonard Cohen, Eric Clapton, Elthon John, Patti Smith czy Herbie Hancock.

W marcu odwiedziliśmy z kamerą remontowaną salę:

jb/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • PKiN

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.07.2015 11:42 ~PKiN

  Twoje mieszkanie również powinno zostać usunięte ze względu na wysoki poziom głupoty w nim panujący.  facio aligacio~facio aligacio

  Pałac powinien zostać usunięty, przestrzeń w centrum stolicy można lepiej zagospodarować niż przetrzymując tam kupę gruzu i azbestu.

 • Normalny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.07.2015 10:31 ~Normalny

  Ciekawe kto chce ludziom obrzydzić te krzesła ??? Pewnie jakiś biznesmen za darmo chce je wziąć . Nie dajcie się hejterom .

 • facio aligacio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.07.2015 23:17 ~facio aligacio

  Pałac powinien zostać usunięty, przestrzeń w centrum stolicy można lepiej zagospodarować niż przetrzymując tam kupę gruzu i azbestu.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »