Informacje

25.07.2015 15:42 wyjątkowy koncert

Pisali wiersze w ogniu walki. "Historia autorów jest niesamowita"

SERWISY:

- Wyjątkowe w tym wszystkim i przywracające wiarę w człowieka jest to, że w całej tej tragedii stać go na wykrzesanie z siebie odrobiny poezji i metafizyki - powiedział w TVN24 Wojciech Waglewski, lider zespołu Voo Voo, który przygotował płytę „Placówka 44” opartą na wierszach młodych powstańców.

W piątek wieczorem w Muzeum Powstania Warszawskiego odbył się niezwykły koncert promujący najnowszą płytę zespołu Voo Voo "Placówka 44". Teksty do wszystkich piosenek powstały w oparciu o wiersze, które młodzi powstańcy wysyłali na konkurs zorganizowany w trakcie Powstania Warszawskiego.

"Teksty powstały w ogniu walki"

Wojciech Waglewski, lider zespołu Voo Voo opowiadał w TVN24 o zrodzeniu się pomysłu. Jak powiedział, teksty znalazł jego przyjaciel i menadżer zespołu, co zdeterminowało decyzję o udziale w projekcie. Waglewski przyznał, że nie jest entuzjastą rzeczy robionych ku czci. Jednak - jak zaznaczył - ta historia jest niesamowita.  - Konkurs został ogłoszony 15 sierpnia 1944 roku, czyli w ogniu walki - dodał. Jak powiedział, doszedł, do wniosku, że część z tych wierzy była pisana w nadziei albo z myślą o tym, że to będzie jedyna rzecz, która po powstańcach zostanie.

>> Czytaj więcej o płycie <<

>> Czytaj więcej o konkursie poetyckim w czasie Powstania Warszawskiego <<


Jak przyznał, "wiersze nie są wybitnym przejawem twórczości poetyckiej, ale były pisane w ferworze walki. - Pokazują prawdziwe emocje. Wyjątkowe w tym wszystkim i przywracające wiarę w człowieka jest to, że w całej tej tragedii stać go na wykrzesanie z siebie odrobiny poezji i metafizyki - powiedział Waglewski. Dodał, że to jest najbardziej budujące w tej całej tragedii. Jak powiedział, historia każdego z autorów biorącego udział w konkursie jest niesamowita. - To fantastyczne scenariusze filmowe - przyznał.

Jak opowiadał, wiersz, który wygrał w konkursie mówi o płonącej Warszawie i chęci pomszczenia braci, którzy zginęli w sąsiedniej dzielnicy. - Drugi mówi o śnie. Dzieciom przyśniła się Polska. On jest bardzo metaforyczny, bo dominuje w nim taki element niespełnienia. Że to się tylko przyśniło i się nie uda - dodał lider Voo Voo.

Jak przyznał Waglewski, trudno było zespołowi zabrać się za taki materiał, ale - jak powiedział -  to było ich powinnością. Wyjaśnił, że powstańcy, pisząc te wiersze mieli ochotę, żeby one przetrwały.

Płyta "Placówka 44" zadebiutowała na sklepowych półkach w piątek:


js

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »