Informacje

22.07.2013 13:38 opinie polityków

PiS złamało ustawę o partiach? "Referendum to akcja polityczna"

SERWISY:

Posłowie PO ocenili, że Prawo i Sprawiedliwość mogło złamać ustawę o partiach politycznych w związku ze swoim zaangażowaniem w akcję zbierania podpisów pod wnioskiem o referendum ws. odwołania prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Posłowie dowodzili podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Sejmie, że inicjatywa ws. referendum to akcja polityczna współorganizowana przez Prawo i Sprawiedliwość (PiS dostarczyło prawie 50 tysięcy podpisów).

"Ma charakter polityczny"

Zdaniem posła PO Andrzeja Halickiego inicjator akcji ws. referendum, burmistrz Ursynowa Piotr Guział, dziś nie może się wyprzeć tego, że jest w gruncie rzeczy marionetką w rękach PiS-u. Jak przekonywał, podpisy dostarczone przez PiS, na formularzach PiS, zbierane pod parasolami PiS przez polityków tej partii, dowodzą, że tak naprawdę całe referendum ma charakter polityczny, a nie jest spontaniczną reakcją warszawiaków ani wynikiem akcji zorganizowanej przez komitet społeczny.

- To raczej burmistrz Guział jest taką przykrywką dla akcji politycznej, której współorganizatorem, a tak naprawdę inicjatorem jest PiS - ocenił Halicki. Jego zdaniem, trzeba spojrzeć na inicjatywę ws. referendum od strony ustaw i przepisów obowiązujących partie polityczne.

Halicki dowodził, że referendum współorganizowane przez partię polityczną to część aktywności politycznej danej partii, w tym wypadku PiS. Zastrzeżenia PO, jak mówił, dotyczą kwestii finansowania akcji zbierania podpisów pod wnioskiem o referendum i zaangażowania firm komercyjnych w to przedsięwzięcie.

Hostessy pomagały?

- Nie jest dozwolone, aby partia polityczna wspierana była środkami pochodzącymi z jakiejkolwiek firmy, z jakiegokolwiek podmiotu posiadającego osobowość prawną i działającego komercyjnie - zaznaczył inny poseł PO Marcin Kierwiński. Tymczasem, jak przypomniał, media informowały o tym, że do zbierania podpisów zaangażowane były hostessy finansowane przez prywatną firmę. Ponieważ, jak mówił poseł, okazało się, że PiS jest jednym ze współorganizatorów akcji ws. referendum, zachodzi bardzo istotne pytanie, czy w ten sposób firma ta nie wspierała Prawa i Sprawiedliwości.

- Jeśli te wątpliwości, o których powiedzieliśmy, potwierdziłyby się, byłby to bardzo istotny przyczynek, aby stwierdzić, że PiS podczas zbierania tych podpisów złamał ustawę o partiach politycznych - ocenił Kierwiński.

Posłowie zapowiedzieli skierowanie pytania w tej sprawie do Państwowej Komisji Wyborczej.

"Opanujemy zamęt"

W poniedziałek lider Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej, Piotr Guział u komisarza wyborczego złożył 232 tysiące podpisów za przeprowadzeniem referendum ws. odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz. Podpisy były zbierane przez kilka tygodni. W akcję oprócz Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej włączyło się warszawskie Prawo i Sprawiedliwość, Ruch Palikota oraz Republikanie posła Przemysława Wiplera.

A tak Małgorzata Kidawa-Błońska (również PO) w rozmowie z reporterką TVN24 skomentowała fakt złożenia podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum. - Zdajemy sobie sprawę z tego, że referendum może być w Warszawie. Powody są dla mnie nie zrozumiałe, bo w Warszawa jest dobrze działającym miastem. Żaden obszar życia warszawiaków nie jest zagrożony – przekonywała Kidawa-Błońska.

Jak dodała: - To jest chęć zrobienia zamętu w Warszawie, mam nadzieję, że ten zamęt opanujemy – powiedziała posłanka.

PAP/bf/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Awatar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.08.2013 14:35 ~Awatar

  Panie Halicki, rozumiemy, że tonący brzytwy się chwyta, ale nie aż tak głupio. To jest smętna demagogia, panie Halicki.

 • Rivski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.07.2013 16:56 ~Rivski

  Małgorzata Ki.. tylko komisarz czy już nowy prezydent Warszawy?

 • sdfgh

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.07.2013 15:52 ~sdfgh

  ricus57~ricus57

  ale nawet wymiana HGW czy cos da? teraz jest HGW i jej przyduasy, a potem będzie Guział i jego przydupasy. Zmiana nic nie da. Obudźcie się. Zmieniajcie swoje życie każdy z osobna, a nie zwalajcie winy na polityków. Im nie zależy na waszym losie. Weźcie sprawy w swoje ręce i zmieniajcie sami.

  amen...
  Strasznie mnie bawi to wielkie oburzenie na HGW. Jarek powiedział to owczym pędem powtarzają za nim. Niektórym się wydaje że odwołają HGW a będzie cudownie, problem tylko w tym że nic się nie zmieni a miasto tylko straci kupę kasy.

 • ricus57

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.07.2013 14:59 ~ricus57

  ale nawet wymiana HGW czy cos da? teraz jest HGW i jej przyduasy, a potem będzie Guział i jego przydupasy. Zmiana nic nie da. Obudźcie się. Zmieniajcie swoje życie każdy z osobna, a nie zwalajcie winy na polityków. Im nie zależy na waszym losie. Weźcie sprawy w swoje ręce i zmieniajcie sami.

 • mx1000

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.07.2013 10:10 ~mx1000

  ok. Rozumiem że PO i HGW muszą odejść - sami sobie na to zasłużyli. Bezład, brak koordynacji, fatalne zarządzanie inwestycjami, pomyłki urzędników - moi przedmówcy wymienili mnóstwo grzechów HWG.

  Ale - nie usłyszałem na razie żadnej konkretnej propozycji co w zamian. Pokażcie mi kogoś kto będzie ma wizję jak wybrnąć w Wawie z bagna nieudolności.

  Wizja PiSu - nie robić NIC - pokazali nam to już - dziękuję nie chcę ponownie czterech lat kompletnego zastoju i budowy muzeów.
  SLD ? też już mieli swój czas.
  Guział? Czy ten facet ma jakąś wizję oprócz wywalenia HGW? Na Ursynowie za wiele nie pokazał....

  Czekam na kogoś kto będzie potrafił wywalić na taczce nieusuwalnego od kilkunastu lat i kilku prezydentów Miejskiego Inżyniera Bezruchu GALASA. I jeszcze znajdzie kogoś kto udrożni Wawę i sprawi że nowe inwestycje nie będą w całości kosztem kierowców..

 • Nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.07.2013 10:07 ~Nick

  Jak już zauwazył kóryś z przedmówców, PO, broniąc HGW, sama łamie wspomnianą ustawę. Więc to trochę tak, jak złodziej kradnie, a potem dla odwrócenia uwagi krzyczy: "łapać złodzieja".
  A PO próbuje "ukręcić łeb" referendum, tak samo, jak w przypadku sprzedaży SPECu. (A tutaj sprawdziły się przepowiednie - od razu ciepło zdrożało i systematycznie drożeje nadal).
  Warto dodać, że Ratusz angażuje pierwszoligowych, najdroższych warszawskich prawników, którzy są w stanie obronić każdą tezę. Tak jak np. UWAGA (!!!) fakt, że kierownicy miejskich jednostek organizacyjnych / urzędów, jesli nie wydają decyzji administracyjnych, to nie muszą składać oświadczeń majątkowych. Fajnie, bo z ustawy wynika co innego.
  Wiadomo, czemu to służyło i dlaczego wielu dyrektorów / kierowników nagle oddało kompetencje do wydawania decyzji swoim podwładnym.

 • TiK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.07.2013 09:19 ~TiK

  PiS już dawno powinni pozamykać.

 • bezściemy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.07.2013 08:44 ~bezściemy

  a czy PO aby nie łamie ustawy anagażując się w obronę pani prezydent? Jak to jest panie premierze, panowie i panie ministrowie, panie wojewodo?

 • waseee

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.07.2013 08:24 ~waseee

  Już cwaniaki z PO szukają kruczka prawnego, żeby utrzymać się przy żłobie.

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.07.2013 07:44 ~nick

  To co dzieje się w Warszawie a szczególnie w warszawskich nieruchomościach nie da się już opanować. Tu jest konieczna wymiana całej ekipy urzędniczej. Dopuszczono w Warszawie do powstania złych uchwał i zarządzeń. Uznaniwe i korupcjogenne prawo miejscowe w sposób patologiczny reguluje życie mieszkanców. Urzędnicy czują się z tym doskonale. Mieszkańcy nie. Trzeba przywrócić proporcje. Pod tym przywództwem zmiany nie są możliwe. Pani Posłanka zna rachunki krzywd. Przyjmuje ludzi na dyżurach i wie co się wyprawia choćby w warszawskich nieruchomościach. Opanowywanie trzeba zacząć tam. Tam jest najwięcej uznaniowego i korupcjogennego prawa miejscowego i najwięcej ludzkiej krzywdy.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »