Informacje

11.07.2017 16:51 TWARDA

PiS zapowiada wniosek do prokuratury.
"To była zabawa środkami publicznymi"

SERWISY:

Jesteśmy na etapie przygotowania zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz - poinformował poseł PiS Jan Mosiński. Sprawa dotyczy działek przy Twardej.

W poniedziałek komisja weryfikacyjna uchyliła decyzje prezydent Warszawy o przyznaniu Maciejowi M. prawa użytkowania wieczystego nieruchomości przy Twardej. Komisja stwierdziła rażące naruszenie interesu społecznego przez prezydent Gronkiewicz-Waltz i jej bierność. W związku z roszczeniami Macieja M. rada miasta przeniosła z Twardej gimnazjum i to jeszcze przed przyznaniem mu w lipcu 2014 r. prawa użytkowania wieczystego do działek.

Gronkiewicz-Waltz oraz członek komisji weryfikacyjnej z ramienia PO Robert Kropiwnicki twierdzą jednak, że miasto nigdy nie straciło nieruchomości przy Twardej.

"Zabawa środkami publicznymi"

Mosiński, członek komisji weryfikacyjnej, powiedział na wtorkowej konferencji w Sejmie, że przeniesienie gimnazjum to koszt kilku milionów złotych, a według kosztorysu wykonanego przez dyrektora gimnazjum remont szkoły sięgałby kwoty 290 tys. zł.

- Więc widzimy jak bawiono się środkami publicznymi, to było jedno wielkie nie tyle złodziejstwo, co niegospodarności ze władz miasta stołecznego Warszawy - zaznaczył poseł.

Podkreślił, że przeniesienie gimnazjum nastąpiło na rok przed podjęciem decyzji przez Radę Warszawy. - Innymi słowy wyczyszczono ten teren dla jednego z tymczasowo aresztowanych handlarzy nieruchomości - powiedział Mosiński.

Zwrócił uwagę na art. 50 ustawy o samorządzie gminnym, który - jak referował - mówi wyraźnie o należytej trosce, jeśli chodzi gospodarowanie mieniem komunalnym. - Oczywiście ten artykuł nie zawiera sankcji za niegospodarność, tutaj mamy ewidentną niegospodarność. Odnoszę się w tym układzie do art. 231 Kodeksu karnego, który zawiera całą gamę kar za niegospodarność, za źle zarządzany majątek, jeśli chodzi o interes publiczny - zaznaczył poseł.

"Kryje to złodziejstwo"

W ślad za tym korzystając z art. 304 paragraf 1 Kodeksu postępowania karnego jesteśmy na etapie przygotowania wniosku do prokuratury o zawiadomieniu o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez prezydent m.st. Warszawy - powiedział Mosiński.

Wyraził nadzieję, że Gronkiewicz-Waltz nie będzie unikać komisji weryfikacyjnej. Dodał, że drugi dzień po decyzji komisji ws. Twardej nie ma żadnego odzewu ze strony PO, która "kryje to złodziejstwo, kryje nieudolność prezydent m.st. Warszawy, kryje Hannę Gronkiewicz-Waltz".

Na konferencji stołeczni radni PiS przekazali, że zamierzają złożyć wniosek o zwołanie sesji nadzwyczajnej Rady Warszawy. - Wkrótce złożymy wniosek o zwołanie sesji nadzwyczajnej, na której zajmiemy się tym, żeby funkcja oświatowa pozostała na terenie tej nieruchomości i żeby to słynne gimnazjum 42, już nie w formie gimnazjum, wróciło na ulicę Twardą - powiedział radny PiS Paweł Terlecki.

Dodał, że PiS chce jak najszybciej złożyć wniosek o zwołanie sesji, co - jak mówił - jest kwestią "jednego, dwóch dni". - Sesja mogłaby się odbyć w ciągu tygodnia od złożenia wniosku - zaznaczył Terlecki.

Radny PiS Filip Frąckowiak powiedział, że jeżeli PO, która ma większość w radzie miasta będzie "robić uniki", PiS rozważy rozszerzenie porządku obrad uroczystej sesji 31 lipca na Zamku Królewskim. Wtedy wręczane są tytułu honorowych obywateli Warszawy.

Terlecki dodał, że rada miasta głosami PO zdecydowała o przeniesieniu gimnazjum z Twardej na Mokotów wbrew radnym PiS, rodzicom i dzieciom ze szkoły.

Przeniesione gimnazjum

Gimnazjum Dwujęzyczne numer 42 im. Bohaterek Powstania Warszawskiego z ulicy Twardej 8/12 w Śródmieściu zostało przeniesione na Mokotów. Mieści się w budynku przy Żywnego 25 po Technikum Elektrycznym w Zespole Szkół nr 28 (przeniesionego z Mokotowa na Żoliborz).

W związku z reformą edukacji i stopniowym wygaszaniem gimnazjów od 1 września 2017 r. Gimnazjum nr 42 będzie przekształcanie z zupełnie nowe CLV Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi.

PAP/ran/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Kieszen

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.07.2017 21:10 ~Kieszen

  Kijowski~Kijowski

  Decyzja o przeniesieniu szkoły z ul. Twardej na Mokotów kosztowała budżet miasta 12 mln zł.

  HGW stać, sięga do nie swojej kieszeni.

 • Kijowski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.07.2017 11:18 ~Kijowski

  Decyzja o przeniesieniu szkoły z ul. Twardej na Mokotów kosztowała budżet miasta 12 mln zł.

 • Profesor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.07.2017 10:41 ~Profesor


  asd~asd

  Po pierwsze: całkowitym absurdem są szkoły podstawowe i gimnazja w Śródmieściu, gdzie każdego praktycznie bachora trzeba przywieźć, a potem się dziwią że korki.
  matthew84~matthew84


  Zabawny argument. Ciekawe, ze haneczka twierdzi dokladnie to samo :) Przeciez w srodmiesciu (i Woli, z ktora bezposrednio sasiaduje Twarda) nikt zwyczajny nie mieszka. A jak juz mieszka to oddamy nieruchomosc z jego mieszkaniem naszym znajomym, bo plebs nie bedzie sie nam tu krecil po srodmiesciu. Zrobmy wszystkie szkoly na peryferiach. By zylo sie lepiej.

  Wojciech Sadurski ma pretensje do Kaczyńskiego, że dał nieoświeconemu plebsowi poczucie dostępu do władzy.

 • kubat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.07.2017 10:31 kubat

  Wystarczy im "podejrzenie" popełnienia przestępstwa i już skaczą do góry, bo z dowodami przestępstwa to chyba cieniutko. No ale ich prokurator już znajdzie jakiegoś haka, w stylu w stylu ich wzorca Feliksa Edmundowicza: "dajcie mi człowieka a paragraf się znajdzie".

 • tango

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.07.2017 09:48 ~tango

  nie zdziwie sie jak niebawem uslyszymy w mediach ze kilka celi na grochowie zostalo podstepnie zreprywatyzowaych

 • sasa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.07.2017 09:33 ~sasa

  2 lata rządów i nic się nie dzieje(ani wyroków ani widoków).
  Straciliście PISowcy wyborcę.

 • zbi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.07.2017 09:18 ~zbi

  Mosiński chyba z choinki się urwał remont szkoły za 290 tys.to olbrzymie marnotrawstwo ha ha starzyło na malowanie,może.A 440 tys na gusła smolenskie na Kr.Przedmieściu to pryszcz ni mówiąc o podkomisji zajmującej się wysadzanem blaszaków na poligonie kTóra kosztuje miliony.Jaja.

 • matthew84

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.07.2017 08:58 ~matthew84

  asd~asd

  Po pierwsze: całkowitym absurdem są szkoły podstawowe i gimnazja w Śródmieściu, gdzie każdego praktycznie bachora trzeba przywieźć, a potem się dziwią że korki.


  Zabawny argument. Ciekawe, ze haneczka twierdzi dokladnie to samo :) Przeciez w srodmiesciu (i Woli, z ktora bezposrednio sasiaduje Twarda) nikt zwyczajny nie mieszka. A jak juz mieszka to oddamy nieruchomosc z jego mieszkaniem naszym znajomym, bo plebs nie bedzie sie nam tu krecil po srodmiesciu. Zrobmy wszystkie szkoly na peryferiach. By zylo sie lepiej.

 • matthew84

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.07.2017 08:42 ~matthew84


  niko~niko

  "pis jest na etapie"... no własnie... na jakim ? od 2 lat wszystko ich, ale Warszawy i tak nie przejmą tępe buce... ps. wyjaśni mi ktoś okrzyki "zwyciężymy!"na miesięcznicach ??? ktoś notorycznie leków nie bierze czy ktoś zapomniał preziowi powiedzieć, że "zwyciężyli" 2lata temu i rządzą niepodzielnie...
  Mafia HGW~Mafia HGW

  Mieli też nie wziąć Polski :)  Przypominam, ze hanke (celowo z malej litery) juz raz chciano odwolac przez referendum. Nie udalo sie to mimo miazdzacej przewagi glosow za odwolaniem, bo bufetowa poinstuowala swoja trzode wyborcow, aby w ogole nie brali udzialu w referendum, gdyz wtedy nie bedzie wymaganej liczby glosujacych aby stalo sie ono wazne. Oczywiscie publicznie obwiescila wtedy swoj "sukces".
  Pali sie haneczce grunt pod nogami, oj pali :)

 • mafia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.07.2017 08:35 ~mafia


  Podwójne standardy PIS~Podwójne standardy PIS

  PIS-podwójne standardy Mniej niż minutę temu
  Obciążają Panią Prezydent osoby podejrzane, albo w konflikcie z nią.Wiarygodnośc takich osób jest zerowa.Lech Kaczyński też dokonywał zwrotów kilku mocno kontrowersyjnych nieruchomości, w tym rodzinie obecnej pani preydent, burmistrzem był Błaszczak, Sasin był wojewodą, Zieliński-obecny wiceminister spraw wewnetrznych był c.-ca Błaszczka, Ziobro był ministrem sprawiedliwości-nic nie zrobił w sprawie tych kontrowersyjnych zwrotów.A zasada jest ta sama- odpowiedzialność urzędnika i to Prezydenta miasta za decyzje zwrotowe.Wprawdzie PIS mówi, że Lecha Kaczyńskiego wprowadzono w błąd, to na jakiej podstawie twierdzi, że pani Prezydent w błąd nie wprowadzono?Ewidentna gra polityczna, aby skazać panią prezydent, uderzyć w nią i stosowanie podwójnych standardów.Na ostatniej miesięcznicy, Ci co wołali Bolek-brawa.Ci co wołali :Wałęsa byli legitymowani i stawiano im zazruty zakłocania uroczystości religijnej.Podwójne standardy PIS.Precz z tą partią
  waws~waws

  jest show dla mediów i dla publiki. Wszyscy się odwołają od decyzji tej komisji do sądów. A sądy albo doprowadzą do odszkodowań albo unieważnią decyzje komisji - tylko że to będzie za 2-4 lata

  Fakt, sądy też mają osobisty interes, by "reprywatyzacja" się toczyła :)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »