Informacje

04.02.2015 07:39 PiS SKŁADA PROJEKT UCHWAŁY, PO NIE CHCE "HUCPY"

PiS wraca do tematu Czterech Śpiących.
Radny PO: to hucpa

SERWISY:

PiS złożył projekt uchwały w sprawie przeniesienia pomnika Czterech Śpiących na Ochotę. - To hucpa - opowiada radny PO, podkreślając, że opozycja nie rozumie "wrażliwości stosunków polsko-rosyjskich". Monument, zdemontowany na czas budowy metra i wówczas wyremontowany, nadal przebywa w magazynie. Jego powrotu na Pragę na razie nie należy się spodziewać.

- Złożyliśmy na ręce przewodniczącej Malinowskiej-Grupińskiej projekt uchwały, zakładający przeniesienie pomnika do Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich przy ul. Żwirki i Wigury - informuje przewodniczący klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Krajewski i dodał, że liczy na poddanie projektu pod głosowanie na najbliższym posiedzeniu rady miasta (12 lutego - red.).

O tym pomyśle w trakcie kampanii wyborczej mówił kandydat PiS na prezydenta stolicy Jacek Sasin.

Z kolei radni PiS w poprzedniej kadencji samorządu proponowali, by na pl. Wileńskim, zamiast pomnika polsko-radzieckiego Braterstwa Broni, stanął monument upamiętniający rotmistrza Witolda Pileckiego. Projekt uchwały w tej sprawie nie został wprowadzony do porządku obrad Rady Warszawy. Przeciwni byli radni PO i SLD.

 

"Liczę, że znajdą odwagę"

Teraz o poparcie najnowszego projektu uchwały radny Krajewski apeluje do przedstawicieli Platformy Obywatelskiej.

- Liczę, że znajdą w sobie odwagę, by zdecydować, że komunistyczne pomniki nie powinny być w centralnych miejscach Warszawy. Ten zupełnie nie pasuje do placu Wileńskiego - podkreśla radny Krajewski. Jako jednego z polityków, mogących zagłosować za projektem PiS, wskazuje np. Michała Czaykowskiego (PO).

"PiS robi hucpę"

Wywołany do tablicy Michał Czaykowski nie skłania się jednak do poparcia projektu PiS. Twierdzi, że nie chce tego pomnika w Warszawie, jednak otwieranie przez PiS debaty w tej sprawie nazywa "polityczną hucpą".

- W tej chwili problemu nie ma, bo pomnik jest w magazynie i moim zdaniem, na razie, powinien tam pozostać - mówi nam Czaykowski.

Nie zamierza, wbrew temu co mówi Jarosław Krajewski, głosować za przeniesieniem pomnika do mauzoleum na Żwirki i Wigury.

- Może są lepsze miejsca, na przykład muzeum w Kozłówce - ocenia Czaykowski. - Każda taka decyzja to może być zaognianie stosunków z Rosją, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że mogą nastąpić reperkusje - twierdzi.

Radny obawia się, że na takich decyzjach, mogą ucierpieć, w ramach odwetu, polskie cmentarze w Rosji. Dodaje, że PiS przez swoje pomysły pokazuje, że nie rozumie polityki i "wrażliwości w stosunkach polsko-rosyjskich".

Bez pośpiechu

Ostrożny w sprawie od dawna jest stołeczny ratusz.

- Nie spieszymy się z tym, mamy inne priorytety, czekamy, aż w tej sprawie wypowie się nowa Rada Warszawy - powtarza rzecznik urzędu miasta Bartosz Milczarczyk.

O tym, że pomnik ma powrócić na miejsce sprzed remontu, mówi uchwała Rady Warszawy poprzedniej kadencji. Został rozebrany w 2011 r. w związku z budową II linii metra.

- Trwają jeszcze remonty przy pl. Wileńskim, a więc to nie do końca jest tak, że wszystko już zakończono - tłumaczy Milczarczyk. - W uchwale jest jedynie napisane, że ma wrócić na swoje miejsce po remoncie. Nie jest napisane, ile po - mówi wymijająco.

Rozebrany w 2011 r.

Pozwolenie na rozbiórkę pomnika Polsko-Radzieckiego Braterstwa Broni, wydał 27 października 2011 roku ratusz.

Monument - po odrestaurowaniu i zakończeniu prac przy budowie centralnego odcinka II linii metra miał wrócić na Pragę i stanąć około 80 metrów od dotychczasowej lokalizacji.

Na ponowne ustawienie monumentu nie zgadzają się przede wszystkim politycy prawicy, część mieszkańców. Swój sprzeciw wyrazili artyści i dziennikarze.

ZOBACZ MATERIAŁ "FAKTÓW" O PROTESTACH W SPRAWIE POMNIKA.

W czerwcu 2014 roku ratusz poinformował, że pomnik nie wróci na Pragę Północ w tej kadencji samorządu.

We wrześniu "Gazeta Stołeczna" napisała, że jest nieoficjalna decyzja o tym, że pomnik na Pragę nie wróci.

W listopadzie miejsce, w którym stał, było miejscem nietypowej dyskusji światopoglądowej - zobacz więcej.

TAK DEMONTOWANO POMNIK:



ep/lulu

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • wefwefweferghe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.02.2015 15:44 ~wefwefweferghe

  Szeryf Nottingham~Szeryf Nottingham

  Deptak moskiewski nawet nie zamierzam odpowiadać bo po 1 primo to nie post o znajomości Warszawy a o wychwalaniu okupanta, po 2 primo to że jestem rodowitym Warszawianinem nie oznacza że muszę znać odpowiedzi na wszystkie pytania (grunt że ty je znasz i zawsze chętnie na nie odpowiesz), po 3 primo ultimo Warszawiak używają a raczej przywłaszczyli sobie "rodowici" Warszawiacy którzy postawili krok z pociągu na peron dworca centralnego mówiąc: -" No, teraz to ja Warszawiak"... Taka prawda.

  heheh, dobre :D To jak to się odmienia? :D

  "Warszawianin"
  "Warszawianie" (l. mnoga?)
  "Warszawianina" (biernik?)

  :D

  Tak, stanowczo jesteś "Warszawianinem" :D

 • jaWarszawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.02.2015 14:42 ~jaWarszawa

  Te "cfaniak" deptalski... Jak taki "słodowy" jesteś to powiedz proszę gdzie w Warszawie jest "trójkąt Bermudzki"?

 • Szeryf Nottingham

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.02.2015 14:53 ~Szeryf Nottingham

  Deptak moskiewski nawet nie zamierzam odpowiadać bo po 1 primo to nie post o znajomości Warszawy a o wychwalaniu okupanta, po 2 primo to że jestem rodowitym Warszawianinem nie oznacza że muszę znać odpowiedzi na wszystkie pytania (grunt że ty je znasz i zawsze chętnie na nie odpowiesz), po 3 primo ultimo Warszawiak używają a raczej przywłaszczyli sobie "rodowici" Warszawiacy którzy postawili krok z pociągu na peron dworca centralnego mówiąc: -" No, teraz to ja Warszawiak"... Taka prawda.

 • Szeryf Nottingham

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.02.2015 14:44 ~Szeryf Nottingham

  no jak~no jak

  Te, szeryf bieszczczadzki, cwaniaczku. Czytam twoje wypociny i mam propozycję. Skoro jesteś "rodowity" jak twierdzisz. I to urodzony w Warszawie. To na pewno odpowiesz na proste pytania.
  1) Jakie są barwy flagi Warszawy i skąd się wzięły?
  2) O jakiej ulicy warszawskiej mówiono, że jest najdłuższa w Europie?
  3) Kiedy i w jakich okolicznościach Polacy zrobili niemieckich dygnitarzy w konia?


  Paparuchu grzeczniej... Przypomnij proszę gdzie napisałem że jestem historykiem? Mnie w przeciwieństwie do ciebie nie udało się nauczycielom w podstawówce wyprać mózgu (choć jest ci to słowo obce jak widać) i wychwalać kacapów jako wyzwolicieli uciśnionego ludu Polskiego. Czerwony to czerwony i nic tego nie zmieni a gadanie że Polscy żołnierze przyszli tu z ruskimi zakrawa o pomstę do nieba!!! Skoro byli tacy Polscy to czemu nie przeciwstawili się czeronemu okupantowi?! Ha, nie mieli takich jaj jak AK. Dalej. Odmień proszę (jeżeli potrafisz): mieszkaniec Krakowa to..., mieszkaniec Lublina to..., mieszkaniec Warszawy to... I tu niespodzianka ;) tak samo jak poprzednicy kończy się tak samo

 • ugryź

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.02.2015 10:28 ~ugryź

  A to polska właśnie ,jest o czym pisać,bić pianę.Szukać bohaterów lepszych ,gorszych ,przerabiać historię jak tylko potrzeba. To zajęcie dla prawdziwego polaka, katolika.

 • ciekawski george

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.02.2015 08:56 ~ciekawski george

  kropla goryczy~kropla goryczy


  Idąc tym tropem należy usunąć równiez pomniki wszystkich pozostałych "aliantów" z Warszawy.
  Jakby nie patrzyć sprzedali nas w Jałcie.
  Prawda ?

  Jakie pomniki pozostałych aliantów ?

 • kropla goryczy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.02.2015 08:31 ~kropla goryczy



  A co mnie obchodzą wasze przepychanki czy Warszawiak jest bardziej warszawski od Warszawianina. Ale powiem Ci jedno mieszkam w Warszawie od urodzenia i nie czułem aby ten pomnik był częścią mojej warszawskiej tradycji, a raczej intruzem, nie dość że szkaradny to jeszcze postawiony przez zbrodniarzy żeby pomagał im udawać wyzwolicieli. W jednym się jednak z Tobą zgodzę - Pomnik powstał ku czci żołnierzy walczących Z Niemcami (znaczy wspólnie z Niemcami, przeciwko Polsce no przynajmniej do 1941 roku)
  [/cytat_2087841]


  Idąc tym tropem należy usunąć równiez pomniki wszystkich pozostałych "aliantów" z Warszawy.
  Jakby nie patrzyć sprzedali nas w Jałcie.
  Prawda ?

 • JAR

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.02.2015 08:25 ~JAR

  Polak~Polak

  owinno. ŻADNEGO POMNIKA OKUPANTÓW POLSKI (1939-1989) ani ich nazw ulic w wolnej i demokratycznej III RP być nie pPrzy "wyzwalaniu" FINLANDII zginęło tyle samo czerwonoarmistów, co przy "wyzwalniu" Polski i w FINLANDII nie ma ANI JEDNEGO pomnika "wyzwolicieli". Ale FINOM udało się obronić przed ich "wyzwoleniem" a POLSCE niestety nie :(

  ŻADNEGO POMNIKA OKUPANTÓW POLSKI W TYM WATYKANU ani ich nazw ulic w wolnej i demokratycznej RP być nie powinno!
  ZGADZAM SIĘ!

 • Poleczka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.02.2015 07:26 ~Poleczka

  Wszelkie symbole sowieckiej okupacji powinny zniknąć z życia publicznego Polaków.

 • Polak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.02.2015 23:42 ~Polak

  ŻADNEGO POMNIKA OKUPANTÓW POLSKI (1939-1989) ani ich nazw ulic w wolnej i demokratycznej III RP być nie powinno. Przy "wyzwalaniu" FINLANDII zginęło tyle samo czerwonoarmistów, co przy "wyzwalniu" Polski i w FINLANDII nie ma ANI JEDNEGO pomnika "wyzwolicieli". Ale FINOM udało się obronić przed ich "wyzwoleniem" a POLSCE niestety nie :(

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »