Informacje

16.09.2014 16:55 Posłowie domagają się wyjaśnień

PiS walczy o Muzeum Historii Polski.
"PO przykłada rękę, żeby go nie było"

SERWISY:


Posłowie PiS uważają, że decyzje polityków PO przyczynią się do znacznego opóźnienia lub wręcz zaniechania budowy Muzeum Historii Polski. Domagają się wyjaśnień w tej sprawie od minister kultury i prezydent Warszawy.

- Nagle po kilku latach, kiedy wybrano lokalizację, rozstrzygnięto konkurs architektoniczny, okazuje się, że projekt za drogi i w związku z tym niedobry i trzeba go zmienić oraz szukać nowej lokalizacji. Rzecz wydaje się dziwna. Trzeba wyjaśnić, dlaczego pani minister chce odwlec, bądź uniemożliwić budowę Muzeum Historii Polski - powiedział poseł Dariusz Piontkowski

Zbyt kosztowna inwestycja?

Na wtorkowej konferencji, odnosząc się do zapowiedzi minister kultury prof. Małgorzaty Omilanowskiej i decyzji Rady Warszawy ws. muzeum.

Minister kultury powiedziała w ub. tygodniu, że rozważane jest umieszczenie Muzeum Historii Polski w siedzibie innej niż wcześniej planowano. Jej zdaniem budowanie gmachu nad Trasą Łazienkowską - jak zakłada projekt architektoniczny - jest zbyt kosztowne.

Z kolei Rada Warszawy postuluje przesunięcie dyskusji o uchwaleniu zmian w studium zagospodarowania przestrzennego terenu, na którym ma powstać Muzeum Historii Polski, co najmniej o kilka miesięcy i przeprowadzenie dalszych analiz dotyczących m.in. kwestii parkingów.

Będzie interpelacja

Piontkowski zapowiedział, że klub parlamentarny PiS zwróci się o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia sejmowej komisji kultury w tej sprawie. Posłowie PiS złożą też interpelację skierowaną do minister kultury.

Jak przekonywali we wtorek politycy PiS, słowa minister kultury wpłynęły na Radę Warszawy. - Konkretnie na radnych PO. Nikt, tak jak warszawski samorząd, nie powinien być zainteresowany, żeby ta inwestycja jak najszybciej powstała. O stołeczności Warszawy decydują nie tylko decyzje infrastrukturalne, ale i instytucje kultury - podkreślił poseł Jacek Sasin, kandydat PiS na prezydenta Warszawy.

- Politycy PO w Warszawie zamiast przekonywać panią minister, że jej decyzja, aby zmienić lokalizację oznacza de facto od nowa zaczęcie wieloletniego procesu przygotowania tej inwestycji, zamiast lobbować za tym, aby muzeum powstało w założonym kształcie, przykładają rękę, żeby go nie było - dodał.

Sasin poinformował, że zwróci się do prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz, aby "sprecyzowała zamiary miasta wobec inwestycji".

Kiedyś znacznie większy rozmach

Konkurs architektoniczny na projekt budynku Muzeum Historii Polski rozstrzygnięto w 2009 roku. Zgodnie z nim gmach muzeum miał stanąć w pobliżu Zamku Ujazdowskiego, nad Trasą Łazienkowską. Koszt inwestycji oszacowano na 350 mln zł.

Zdaniem Omilanowskiej projekt przykrycia wąwozu Trasy Łazienkowskiej i budowy gmachu Muzeum Historii Polski w miejscu zadaszenia był projektem "bardzo ambitnym".

- Nadal uważam, że był także projektem dobrym, bo warszawskiej skarpie przyda się rekonstrukcja w tym miejscu. Ale to również projekt, który nie uwzględniał skutków ekonomicznych bankructwa banku Lehmana dla całego świata. Dzisiaj ten świat jest ekonomicznie inny niż ten, w którym powstawała ta koncepcja. Musimy się pogodzić z tym, że jeszcze pięć, osiem, dziesięć lat temu marzenia o nowych inwestycjach były snute ze znacznie większym rozmachem niż dzisiaj - po głębokim kryzysie światowym - zauważyła Omilanowska.

Jak dodała, wszystko wskazuje też na to, że budowa gmachu MHP musiałaby być finansowana z budżetu państwa. - Nie odważę się wnioskować do Rady Ministrów o wyasygnowanie tak wysokiej kwoty na tę inwestycję w czasach tak trudnych ekonomicznie. Kilkusetmilionowy wydatek na ten projekt, choć fantastyczny, wydaje mi się nieodpowiedzialnością - powiedziała.

Bez dyskusji o studium dla muzeum

Rada Warszawy w czwartek przyjęła zmiany w studium zagospodarowania przestrzennego miasta. P.o. dyrektor Biura Architektury stołecznego ratusza Marek Mikos zapowiedział, że dyskusja o uchwalaniu studium dla obszaru, w którym ma powstać Muzeum Historii Polski, odbędzie się w drugim etapie.

- W tym pakiecie jest już kilka obszarów. Jeżeli wszystkie kwestie zostaną rozwiązane, to przedstawienie ich na Radzie Warszawy miałoby miejsce najdalej przed przyszłorocznymi wakacjami - powiedział Mikos.

Przeniesienie dyskusji na późniejszy termin jest związane ze zgłaszanymi wątpliwościami odnośnie lokalizacji placówki.

PAP/jb/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Vars

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.09.2014 11:08 Vars

  Żeby PiS walczył z takim zacięciem o pamięć pułkownika Leopolda Lisa-Kuli ale jakoś nie walczy. Ciekawe dlaczego?

 • seanakawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.09.2014 09:51 ~seanakawa

  Niech ktoś zrobi sondaż wśród warszawiaków, czy w ogóle ktoś chce to muzeum, a potem zamacha wynikami przed oczami Kaczora. Może wtedy da sobie spokój, albo będzie budował tam, gdzie ma większe poparcie. (swoją drogą też pewnie chce mieć tablicę pamiątkową jak jego brat na muzeum powstania).

 • der

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.09.2014 09:51 ~der

  ależ jeśli chcą niech budują!
  Ze składek członków i sympatyków pis. Przecież na pewno nie pożałują pieniędzy, na tak szczytny cel.

 • Drakoni

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.09.2014 09:46 ~Drakoni


  lsdlsd

  A po co to muzeum? Czy dowiemy się tam, że nasi królowie siedzieli w żydowskich kieszeniach, że magnaci wiązali się z rodzinami żydowskimi dla pieniędzy, itd. A skąd nasi arystokraci mają takie semickie rysy. Jaka jest nasza historia wszyscy wiedzą, wszysko zależy od tego kto ją pisze i na czyj użytek. Np: historia Litwy dziś serwowana młodzieży szkolnej upstrzona jest narodowym patriotyzmem i martrologią powodowaną przez polskiego okupanta. I dzieciaki to kupują. Czy nasze muzeum i przedstawiana w nim historia byłaby inna?...
  ktosiek~ktosiek

  A kiedy to Polska niby okupowala Litwę ??  Zgodnie z oficjalnym stanowiskiem partii komunistycznych, a zwłaszcza kierownictwa w Moskwie, unia polsko-litewska była zdradą narodową i wpędzeniem Litwy w okupacją polską, którą przerwała dopiero heroiczna akcja wyzwoleńcza "przyjaciół" z ZSRR.

  ..i na Litwie niestety wielu wciąż w to wierzy

 • Boom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.09.2014 09:01 ~Boom

  Robert~Robert

  Co do Powstania Warszawskiego to pamiętajcie, że lepiej umrzeć stojąc, niż żyć na kolanach!


  Jak jesteś taki głupi by się dać zabić samemu i posyłać na śmierć swoje dzieci w imię jakiś politycznych mrzonek to droga wolna. Ale nie wciągaj w to innych ludzi.

 • GGGG

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.09.2014 09:00 ~GGGG

  warszawiak~warszawiak

  To już Muzeum Narodowe nie wystarcza?! To może je zamknąć?! Co za debile? Nie ma innych, ważniejszych potrzeb w Warszawie?!  Byłeś kiedyś w Muzeum Narodowym? To tak jabyś na hasło "zróbmy muzeum Chopina!" krzyczał "po co, przecież mamy muzeum techniki!".

 • Patriota

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.09.2014 09:00 ~Patriota

  Muzeum Historii Polski musi byc, bo o czym sie nie mowi zostaje zapomniane, tak jak kresy wschodnie, UPA, tej historii nie ucza w szkolach a zginelo tyle ludzi za to ze byli Polakami

 • wyjek dobra rada

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.09.2014 07:56 ~wyjek dobra rada

  kolejne muzeum? niech poslowie PIS wezma sie do uczciwej roboty a nie dalej ograna nute eksploatuja
  gospodarka od kolejnego muzeum nie bedzie w lepszej kondycji

 • Robert

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.09.2014 07:15 ~Robert

  Co do Powstania Warszawskiego to pamiętajcie, że lepiej umrzeć stojąc, niż żyć na kolanach! Więc Powstanie było słuszne, gdyby taka sytuacja miała miejsce dziś, nie chciałbym żeby okupant mordował, znęcał się nad moimi bliskimi, przyjaciółmi, czy kolegami. Czy z bronią czy bez, udział w powstaniu byłby dla mnie obowiązkiem! Druga sprawa to Muzeum Historii Żydów, tam pieniędzy jakoś nie brakowało, ale to też wiadomo z jakich względów...

 • Warszawiak69

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.09.2014 04:19 Warszawiak69

  lsdlsd

  A po co to muzeum? Czy dowiemy się tam, że nasi królowie siedzieli w żydowskich kieszeniach, że magnaci wiązali się z rodzinami żydowskimi dla pieniędzy, itd. A skąd nasi arystokraci mają takie semickie rysy. Jaka jest nasza historia wszyscy wiedzą, wszysko zależy od tego kto ją pisze i na czyj użytek. Np: historia Litwy dziś serwowana młodzieży szkolnej upstrzona jest narodowym patriotyzmem i martrologią powodowaną przez polskiego okupanta. I dzieciaki to kupują. Czy nasze muzeum i przedstawiana w nim historia byłaby inna?...


  Też jestem za tym aby nie budować tego muzeum a po przeczytaniu twoich wypocin chce aby pieniądze przeznaczyć na lepszą opiekę psychiatryczna dla takich jak ty i tobie podobni.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »