Informacje

28.04.2017 10:45 po konsultacjach

PiS ustąpiło w sprawie metropolii. Sasin: wycofujemy projekt ustawy

SERWISY:


- Podjęliśmy decyzję, by wycofać projekt dotyczący metropolii warszawskiej, jeszcze w piątek pismo w tej sprawie skierowane zostanie do marszałka Sejmu - poinformował poseł Prawa i Sprawiedliwości Jacek Sasin. Jednocześnie podkreślił, że nie oznacza to całkowitego odejścia od idei metropolii, a dyskusja na temat jej kształtu powinna się toczyć.

PiS od kilku tygodni prowadziło konsultacje społeczne dotyczące projektu. Jacek Sasin, jeden z autorów proponowanych zmian, zapewniał, że ich wynik będzie miał decydujący wpływ na kształt przyszłej metropolii. Tydzień temu konsultacje się zakończyły. Dziś miały zostać podsumowane, ale zamiast tego ogłoszono, że projekt ustawy trafi do kosza.

"Ustawa jest potrzebna"

Sasin, podczas zorganizowanej w tej sprawie konferencji prasowej, podkreślił, że w czasie konsultacji pojawiło się bardzo wiele pytań.

- To przekonało nas również do tego, że ten projekt powinien być w dalszym ciągu konsultowany, dyskutowany - projekt czy sama idea w tej chwili metropolii warszawskiej, tego, jak ona powinna być skonstruowana - mówił.

Poseł podkreślił, że wyniki konsultacji zostaną przekazane do Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego, żeby eksperci współpracujący z instytutem dokonali analizy uwag i informacji mieszkańców.

- Aby w dalszym ciągu próbować czy zaproponować nowe rozwiązania metropolitalne, to najlepszą drogą byłaby droga budowania czy stworzenia projektu rządowego w oparciu również o tę dyskusję i w oparciu o te uwagi mieszkańców, które zostały zgłoszone - stwierdził.

Poseł PiS zaznaczył, że jako wnioskodawcy projektu politycy PiS będą oczekiwać na analizy ekspertów i wówczas będą mogli powiedzieć o "jakichś dalszych pracach, które dotyczyłyby ustawy o metropolii warszawskiej".

- Uważamy, że taka ustawa o metropolii warszawskiej jest potrzebna i w jakieś przyszłości, aby stworzyć dobry projekt, który będzie cieszył się powszechnym poparciem mieszkańców, taka ustawa powinna zafunkcjonować - podkreślił.

"Podsycane emocje"

Gorzkie słowa skierował do opozycji, które - jego zdaniem - dezinformowała w sprawie projektu. - Mamy przekonanie, że ten projekt budzi dzisiaj bardzo duże emocje, które były również z powodów politycznych bardzo mocno podsycane przez opozycję. Ona wprowadziła do obiegu informacyjnego bardzo wiele nieprawdziwych informacji, które w jakiś sposób do części mieszkańców dotarły - powiedział Sasin.

Polityk PiS pytany o to, czy ten obrót spraw odbiera za swoją porażkę, odpowiedział, że porażką dla mieszkańców jest to, że dyskusja na temat metropolii przebiegała "w tak skrajnie niemerytoryczny sposób". - Opozycja postanowiła wykorzystać tę dyskusję do wzniecenia wojny politycznej, bo ten temat, jak żaden być może inny, do takiej wojny politycznej się nie nadaje - stwierdził.

- To jest temat, który nas do niedawna wszystkich łączył, niezależnie od różnic politycznych, bo zarówno PiS jak i PO, jak i inne ugrupowania opozycyjne twierdziły, że taka ustawa metropolitalna jest potrzebna, ale nasi konkurenci postanowili idee metropolii warszawskiej (złożyć - red.) na ołtarzu walki politycznej - ocenił poseł PiS.

Sasin wyraził przekonanie, że prace nad projektem będą nadal trwały i efekt w postaci ustawy o metropolii warszawskiej "zostanie osiągnięty".

"Ustawa spotkała się z dużym oporem"

Do sprawy odniósł się także marszałek Senatu. - Wycofujemy się z tej ustawy, ponieważ ta ustawa spotkała się z dużym oporem i sprzeciwem, i nie chcemy tej ustawy. Natomiast jesteśmy zdania, że Warszawa zasługuje na to, aby być metropolią - skomentował Stanisław Karczewski pytany o przyczyny wycofania projektu.

- Zrobimy wszystko, żeby Warszawa w przyszłości była silną stolicą europejską, żeby współpracowała z silnymi, dużymi stolicami państw europejskich i nie tylko europejskich - podkreślił marszałek Senatu.

I dodał, że o te kwestie będzie "zabiegał i dbał" prezydent Warszawy, który zostanie wybrany w przyszłorocznych wyborach samorządowych. - Jestem przekonany, że to będzie prezydent z Prawa i Sprawiedliwości - podsumował Karczewski.

Kontrowersyjny projekt

Projekt ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy trafił do Sejmu pod koniec stycznia. Pomysł zakładał, że stolica stałaby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, obejmującą ponad 30 gmin.

Jedną z nich byłaby gmina miejska Warszawa (obecne miasto stołeczne Warszawa), składająca się z 18 dzielnic. Planowana metropolia obejmowałaby obszar około 2/3 dawnego województwa warszawskiego (do końca 1998 r.). Propozycja wywołała duże kontrowersje i sprzeciw okolicznych gmin. W kilkunastu z nich zaplanowano referenda w tej sprawie.

PAP/kz/b/jb

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Toms

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.04.2017 20:14 ~Toms

  Underworld~Underworld

  Czyi PO jest przeciw własnym pomysłom ?  PO dało furtkę do połączenia się zainteresowanych gmin z Warszawą, PiS chce zagarnąć wszystkich do wora na siłę.

 • Underworld

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.04.2017 19:04 ~Underworld

  Czyi PO jest przeciw własnym pomysłom ?

 • wsiok

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.04.2017 18:04 ~wsiok

  O jaka szkoda !!! A już miałem nadzieję że moja babcia wreszcie będzie mieszkała w STOLYCY !!!

 • kool

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.04.2017 17:56 ~kool

  Wcale mnie to nie dziwi. To kolejny niewypał tego rządu.

 • p0isioreko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.04.2017 17:17 ~p0isioreko

  Co mu się stało ? Czy akceptuje to Lepszy sort

 • Yosef

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.04.2017 16:18 ~Yosef

  dobry pan, ustapił

 • stonka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.04.2017 15:39 ~stonka

  Jano~Jano

  Sasin ręce precz od Warszawy. Siedź w tej swojej Zielonce.

  Co Ci mieszkańcy Zielonki uczynili, że tak straszliwie chcesz ich karać?!

 • doposażyć Wojsko i Marynarkę

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.04.2017 15:20 ~doposaży…

  Te Wasze Misiewicze, Macierewicze, Metropolie i Lasy bokiem Wam wyjdą!!!! przy następnych wyborach!

  Nie tędy droga!

 • hologram

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.04.2017 15:17 ~hologram

  To sie przestraszyli spadających sondaży O! Trzeba najpierw myśleć a później działać!!!!

  I po co Im to było?

 • maniak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.04.2017 15:10 ~maniak

  ejd~ejd

  No i dzięki PO i mediom Warszawa będzie biedniejsza o kilkaset miliardów dopłat z unii!!!1 Brawo PO - napewno nagroda w unii bedzie. Nawet czeska Praga jest już metropolią... Głupota ludzka nie zna granic

  twoja najwyraźniej nie zna żadnych granic,albo przelewy od karakana czekają.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »