Informacje

05.10.2016 12:44 TRAFI DO ZAMRAŻARKI?

PiS-u problem z reprywatyzacją:
myślą, czy poprzeć projekt PO

SERWISY:

Platforma Obywatelska złożyła swój projekt "dużej" ustawy reprywatyzacyjnej na biurko Marszałka Sejmu ponad miesiąc temu. Prawo i Sprawiedliwość miało dać odpowiedź, czy go poprze, "w poniedziałek". Na razie nie wiadomo, w który.

- Zostaliśmy poproszeni o uzupełnienie kilku kwestii – mówi poseł Marcin Kierwiński (PO), pytany o los projektu. - Myślę, że jeszcze w tym tygodniu to zrobimy, bo są to rzeczy dość oczywiste. Mam nadzieję, że wtedy pan marszałek jak najszybciej skieruje nasz projekt pod obrady i nada mu numer druku - dodaje.

Marszałek Marek Kuchciński (PiS) - jak twierdzi Kierwiński - zwrócił uwagę na brak odpowiednich rozporządzeń. – Wychodziliśmy z założenia, że rozporządzenia powinny być przygotowywane już przez rząd. Ale skoro nie, to oczywiście je dodamy – zapewnia poseł PO.

"To gra na czas"

Polska jako jedyny kraj byłego Bloku Wschodniego nie podjęła w tej kwestii ustawy, choć próbowano ponad 20 razy. W ubiegłym roku z inicjatywy senatorów i warszawskiego ratusza udało się jedynie uchwalić "małą" ustawę, która rozwiązuje kwestie budynków użyteczności publicznych (szkoły, przedszkola). Nie chroni natomiast lokatorów przed wyrzucaniem na bruk.

Do tego potrzebna jest kompleksowa ustawa, która ostatecznie ukróciłaby handel roszczeniami i gwarantowała bezpieczeństwo mieszkańców. Do tego z kolei konieczna jest polityczna współpraca. Aby zgłoszony na początku września projekt Platformy wszedł w życie, musi zdobyć poparcie Prawa i Sprawiedliwości.

- Docierają do nas pewne medialne wystąpienia różnych posłów PiS, które są bardzo sprzeczne. Jedni mówią, że to ciekawy projekt i trzeba o nim rozmawiać. Inni zaś, że absolutnie nie. Nie ma jednego wspólnego stanowiska – zauważa Kierwiński. - Widać, że PiS ma z tym problem. Myślę zresztą, że sam fakt nienadania druku naszemu projektowi i prośba o rozporządzenia, to po prostu gra na czas - dodaje.

Co na to PiS?

- Dopiero kiedy projekt PO będzie ostateczny i uzyska pozytywną opinię, będziemy mogli prowadzić dalsze prace – odpowiada Jarosław Krajewski, warszawski poseł PiS.

Jego zdaniem, dobry projekt ustawy reprywatyzacyjnej powinien być przygotowany przez Radę Ministrów. – Posłowie mogą nie posiadać wszystkich niezbędnych danych, służących chociażby do wyliczenia kosztów finansowych - wyjaśnia.

Z tej wypowiedzi można wyciągnąć wniosek, że o poparcie projektu PO będzie trudno. A to z kolei oznacza duże ryzyko, że problem reprywatyzacji po raz kolejny zostanie odłożony w czasie, którego przecież nie ma.

- Czy rząd da radę stworzyć taki projekt jeszcze w tej kadencji? – dopytujemy. - To jest pytanie przede wszystkim do przedstawicieli rządu. Zapowiadano, że ten temat jest i będzie obiektem zainteresowania – odpowiada enigmatycznie poseł PiS.

Partia rządząca ma też wątpliwości związane z faktem, że propozycja PO dotyczy tylko Warszawy. Tymczasem problemy z reprywatyzacją dotyczą też innych miejsc. Wystarczy przypomnieć przypadek Michałowic, gdzie wyrok sądu otworzył przedwojennemu właścicielowi drogę do ubiegania się o odszkodowanie za prawie całą miejscowość – 136 ha, na których mieszka około 1700 osób!

Istnieje obawa, że po przyjęciu rozstrzygnięć wyłącznie dla Warszawy, inne samorządy zaczną pytać: a co z nami? Platforma tłumaczy, że na bazie stworzonych zapisów w sprawie Warszawy można szybko zrobić analogiczne przepisy również dla innych miast.

Co zakłada projekt Platformy?

Zdaniem PO, najważniejszy punkt zgłoszonego przez nich projektu to zakończenie handlu roszczeniami. Zgodnie z jego zapisami, o odszkodowania będą mogli domagać się tylko prawowici właściciele lub ich spadkobiercy. - Nie będzie już obrotu roszczeniami – deklarowali na wrześniowej konferencji.

Kolejny i dla wielu najważniejszy punkt to zakaz zwrotów kamienic z lokatorami. - W tych przypadkach będziemy wypłacać odszkodowanie, które będzie równe wartości nieruchomości w 1945 roku Nie będzie więc sytuacji, że miasto będzie oddawać kamienicę, którą po wojnie odbudowano – zapewniali.

CZYTAJ WIĘCEJ O PROPOZYCJACH PO:

kw/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Co będzie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.10.2016 18:01 ~Co będzie

  Pan prezes ma zagwozdkę : " A co będzie, jak każą oddać willę na Żoliborzu ?

 • stonka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.10.2016 15:01 ~stonka

  Wiadomo, że PiS "złych" projektów nie uchwala... suweren nie pozwala!

 • Jan Niezbędny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.10.2016 14:24 ~Jan Niezbędny

  skoro ma być słusznie wypłacane wg wartości z dnia nacjonalizacji to co z tymi które już zostały zwrócone w naturze lub w pieniądzu wg obecnej wartości? Czy mamy przyjąć że tacy faktyczni lub fałszywi spadkobiercy dostali od społeczeństwa nagrodę w postaci poczwórnej kumulacji 6tki w totolotka? czy tez może Państwo powinno się upomnieć w postaci konieczności uiszczenia odpowiedniej renty planistycznej, opłaty adiacenckiej i innych kosztów które istotnie wpłynęły na wzrost wartości nieruchomości?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »