Informacje

26.07.2011 16:39 pis nie rezygnuje z referendum

PiS: sprzedaż SPEC wyrazem arogancji władz miasta

SERWISY:

 

Prawo i Sprawiedliwość jest przekonane, że ratusz sprzedał SPEC poniżej wartości rynkowej. Politycy tej partii nie rezygnują też z referendum w sprawie prywatyzacji przedsiębiorstwa. Mimo, że ratusz podpisał wstępną umowę sprzedaży spółki, to opozycja jest przekonana, że przed zawarciem wiążącej umowy głos powinni zabrać warszawiacy.

- Decyzja o sprzedaży SPEC-u jest wyrazem arogancji władz miasta - mówił podczas wtorkowej konferencji prasowej Zbigniew Romaszewski, senator z ramienia PiS. - Trwa akcja zbierania podpisów pod referendum w tej sprawie - dodaje.

"Jesteśmy o krok"

PiS wierzy, że wymaganą ilość podpisów złoży 2 sierpnia. Jak twierdzą politycy, na razie mają ich ok. 100 tys. - Jesteśmy o krok przed zebraniem wymaganej ilości – zapewnia Artur Górski, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Decyzję o sprzedaży SPEC-u musi jeszcze zatwierdzić rada miasta, musi być także podpisana ostateczna umowa ratusza z firmą Dalkia, która ma się stać nowym właścicielem SPEC-u. Ale opozycja już punktuje władze miasta za decyzję o sprzedaży. - Uważamy, że SPEC ma zostać sprzedany poniżej wartości rynkowej - sugeruje Piotr Ciompa, przedstawiony na konferencji jako ekspert Prawa i Sprawiedliwości. - Władze miasta chciały sprzedać spółkę przed końcem roku inaczej groziło to załamaniem planu inwestycyjnego i kompromitacją prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz - dodaje.

Niekorzystne dla miasta?

Jego zdaniem zapisy w umowie z firmą Dalkia nie są korzystne dla Warszawy. - Znalazł się zapis, który mówi o tym, że firma musi zainwestować w SPEC miliard złotych w ciągu siedmiu lat. O ile pamiętam prezes SPEC zapowiadał w lutym, że zainwestuje miliard złotych, ale w pięć lat - zastrzega Ciompa. Jak podkreśla władze miasta nie wykonały profesjonalnej wyceny gruntów przedsiębiorstwa, więc nie wiadomo do końca, jaka jest ich wartość.

Zdaniem Ciompy inwestor może też pokryć połowę kosztów zakupy spółki ciepłowniczej poprzez zadłużenie SPEC-u. - Inwestor mógłby zadłużyć SPEC nawet na 700 mln zł - zaznacza Ciompa.

Jak podkreśla również Urząd Regulacji Energetyki może nie powstrzymać inwestora przed podwyżkami cen za ciepło. – Są różne techniki podnoszenia cen, np. przez przeszacowanie aktywów - sugeruje Ciompa.

ran/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Krka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2011 23:18 ~Krka

  PiS będzie zatrzymywał sprzedaż SPEC-u bo w Radzie Nadzorczej i Zarządzie usadowił swoich ludzi, ma nadzieję że jak uda się usiąść na fotelu prezydenta miasta to wtedy sprzeda SPEC według własnych reguł. Czy lepszych???????

 • carto

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.07.2011 15:32 ~carto

  Uśmiałem się jak Warszawiak zasugerował, że będą obniżki... Widzę, że wielu z was boi się PIS'u i z tego powodu chce więcej płacić za wodę i ogrzewanie, ale także m.in. za komunikację miejską. Jest mi was żal, bo widzicie tylko logo partyjne. To jest zwyczajny projekt obywatelski, a przecież to właśnie PO narzeka, że nie tworzymy społeczeństwa obywatelskiego.

 • Dill

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.07.2011 16:54 ~Dill

  Trzy dni po podpisaniu umowy dostałem podwyżkę cen ze specu, haha, trzy dni później!!! nie tracą czasu.

 • sebastian

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.07.2011 14:32 ~sebastian

  Moje zdanie - populizm pis-u. Sami chętnie by sprzedali tylko nikt nie chce ich dopuścić do władzy ( wyborcy ). Swoje 5 minut już mieli.

 • Nick;Mokotów

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.07.2011 13:21 ~Nick;Mokotów

  PRZYPOMINAM ŻE PIERWSZYMI KTÓRZY CHCIELI SPRZEDAĆ SPEC BYLI LUDZIE PIS-u ZA CZASÓW SWOICH NIEUDOLNYCH RZĄDÓW W WARSZAWIE.

 • mark

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.07.2011 12:49 ~mark

  sprzedała spec bo musi dotrwać do końca kadencji, a później to już nie jej problem. kary nie będzie bo u nas urzędas za nic nie odpowiada. złodziejskie platfusy.

 • za referendum

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.07.2011 09:21 ~za referendum

  Referendum aby ograniczyć koszty odbyłoby się najprawdopodobnie razem z wyborami parlamentarnymi. Mieszkańcy mogliby cofnąć podwyżki, jakie rządy HGW chcę wprowadzić. Oszczędności należy szukać u siebie bo w w 2006 r. w urzędzie miasta było zatrudnionych 5,7 tys. pracowników: 3,4 tys. w ratuszu i 2,3 tys. w urzędach dzielnic a dziś Warszawą rządzi ponad 7,5-tysięczna rzesza samorządowców. Utrzymanie stołecznej administracji kosztuje 857 mln zł w tym 50 mln pójdzie na premię. I gdzie te tanie państwo wg Tuska i PO?!

 • qba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.07.2011 08:48 ~qba

  Z jakiej racji mam płacić za referendum? Dla celów politycznych PiS-u? Przecież PO od dawna mówiło o sprzedaży SPEC-u. Miało to w swoim programie wyborczym w 2010r. I mieszkańcy Warszawy dali PO mandat do rządzenia. Więc opozycja niech teraz nie struga bohaterów. Bo mieszkańcy decyzję w tej sprawie już podjęli. A ciekawe czemu od 2007r. poseł Górski i senator Romaszewski w sprawy Warszawy się nie angażowali. dopiero teraz przed wyborami Parlamentarnymi.

 • znawca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.07.2011 08:47 ~znawca

  SPEC nie został(!) jeszcze sprzedany. Na razie podpisany została podpisana umowa przedwstępna. Finalizacja sprzedaży to kwestia 3-4 miesięcy. Referendum o które zabiega PiS solidarność i inne stowarzyszenia warszawskie mogą zablokować sprzedaż a przez to podwyżkę ciepła.

 • warszawianka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.07.2011 07:57 ~warszawianka

  rzesz w morde jeża ! Ci to zawsze na NIE! A ja jak dotąd nie uslysząłam od nich zadnej ALTERNATYWNY na problemy w Warszawie czy w karju. Zawsze tylko krytykują! NIC NIE OFERUJĄC W ZAMIAN! co za ludzie w tym pisie siedzą? przecież tak zyć sie nie da będac ciagle na NIE...to powoduje depresje i prblemy z psychiką

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »