Informacje

04.10.2013 14:30 POŁUDNIOWA OBWODNICA WARSZAWY

PiS: "POW nie ma w dokumentach". Nowak: "Ordynarnie manipulują"

SERWISY:

Drogowa wojna na załączniki. Prawo i Sprawiedliwość przekonuje, że Południowa Obwodnica Warszawy nie ma finansowania, a obietnicom rządu brakuje pokrycia w faktach. Minister Nowak odpowiada: to manipulacja.

26 września na konferencji prasowej szef rządu wyjaśnił, że Południowa Obwodnica Warszawy jest absolutnie kluczowa i trzeba jej budowę rozpocząć jak najszybciej. Ponieważ jednak nie będzie żadnych dodatkowych pieniędzy na inwestycje drogowe w stolicy, konieczna jest racjonalizacja. - Oznacza ona, że ktoś  będzie miał mniej i później - zaznaczył wtedy Tusk.

Padło na wylotówki - trasę S7 w kierunku Gdańska i w kierunku Krakowa.

"Nie słowa, a czyny"

W czwartek na konferencji PiS Jarosław Kaczyński stwierdził, że na wtorkowej radzie ministrów wymieniono wprawdzie 13 obwodnic, ale obwodnicy Warszawy wśród nich nie było (chodzi o załącznik nr 6 do Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015- red) . – Żeby to nie były słowa, tylko czyny - przestrzegał prezes PiS.

Na te zarzuty odpowiedziało ministerstwo transportu. „W związku z dzisiejszą konferencją prasową prezesa PiS, na której po raz kolejny Jarosław Kaczyński wprowadza opinię publiczną w błąd informujemy, że realizacja Południowej Obwodnicy Warszawy jest dla Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej zadaniem priorytetowym i będzie realizowana”- możemy przeczytać w komunikacie na stronie internetowe resortu.

Jak tłumaczy ministerstwo, Południowa Obwodnica Warszawy jest ciągiem drogi ekspresowej S2 i jako taka musi być wpisana w docelowym Krajowym Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2014 - 20 oraz w załączniku nr 5 do obecnego programu (załącznik numer 6 obejmuje obwodnice na drogach niższej rangi - m.in. obwodnicę Góry Kalwarii czy Kłodzka).

"Deklaracja bez pokrycia finansowego"

Oczywiście odpowiedź resortu nie przeszła bez echa. Prawo i Sprawiedliwość odpowiedziało na nią kolejnym pismem: "Resort Transportu w komunikacie jasno i wyraźnie stwierdza, że proceduje się zmianę załącznika nr 5 do Programu Budowy Dróg Krajowych i Autostrad, w którym ostatecznie znajdzie się inwestycja pod nazwą Południowa Obwodnica Warszawy w ciągu drogi krajowej S2. Do dziś nie jest znany i nie jest dostępny projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie zmiany załącznika nr 5, ani też projekt uchwały Rady Ministrów dotyczącej nowego załącznika, np. załącznika nr 7 do Programu Budowy Dróg Krajowych i Autostrad na lata 2011-2015, w którym znalazłaby się deklarowana przez premiera obwodnica Warszawy w ciągu drogi krajowej S2"- możemy przeczytać.

I dalej: "Rada Ministrów uchwalając przed trzema dniami załącznik nr 6, mogła uzupełnić go o inwestycje dotyczące Południowej Obwodnicy Warszawy. Jeżeli jednak to z różnych względów nie było możliwe, Rada Ministrów mogła znowelizować załącznik nr 5 do Programu Budowy Dróg Krajowych i Autostrad czy też przyjąć załącznik nr 7. Niczego takiego nie zrobiono."

Według klubu parlamentarnego PiS, jest to rzecz nie do przyjęcia, że premier składa deklaracje budowy drogi bez pokrycia finansowego. - Składanie zaś na dwa tygodnie przed referendum obietnic mówiących, że POW zostanie wybudowana i udzielanie odpowiedzi dziennikarzom, że strona rządowa posiada wszystkie potrzebne w tej sprawie dokumenty, a zwłaszcza zabezpieczające stronę finansową przedsięwzięcia, kompromituje nie tylko ministra transportu, ale również samego premiera - komentują.

"Ordynarnie manipuluje"

Bardziej dosadnie rzecz skomentował na swoim Twitterze minister Nowak: Widzę, że metoda:"wielokrotnie powtarzane kłamstwo stanie się prawdą" przypadło prezesowi PiS do gustu.W spr. POW znowu ordynarnie manipuluje.


su/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • astro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.10.2013 21:15 ~astro


  Jack TorranceJack Torrance

  Korki na Puławskiej,korki w Al.Krakowskiej,natomiast POW w godzinach szczytu praktycznie pusta...
  lolz~lolz

  to wina HGW...

  Większość ludzi nawet nie ma pojęcia że drogi budowane w Polsce na EURO 2012, były projektowane za rządów PiS-u. Co ciekawe nikt się nie zastanawia jak długo trwa ten cały proces(plan, grunty, kontrakty itd.).

 • gonzo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.10.2013 20:33 ~gonzo

  Ten człowiek jest chory , ale jak bym stracił w katsastrofie lotniczej brata, pewnie też bym zwariowaał.

 • patriota

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.10.2013 09:36 ~patriota

  Drodzy Państwo czy wiece dlaczego Polska przez lata dostawała w dupsko od wszystkich? Przez niezgodę w narodzie...
  a teraz poczytajcie sobie komentarze poniżej... Każdy mądry, najmądrzejszy ...
  Dziękuje.

 • Jarek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.10.2013 09:34 ~Jarek

  A skoro nie ma jeszcze wszystkich dokumentów to żeby kasa nie leżała odłogiem wybudujmy kilka pomników.

 • Wawka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.10.2013 00:34 ~Wawka

  ~ewa

  W ciągu kilku lat wybudowano S8 od Marek do Wisły i od Bemowa do Konotopy oraz S2 od Konotopy do Ursynowa. Razem 40 km.
  A prezes co wybudował?
  ///////////////////////////////////
  A za co miał budować. Za jego kadencji nie było jeszcze kasy z UE. Przecież do UE wstapiliśmy w 2004, potem dopiero można było pisac wnioski do wykonanych projektów i czekac na zakończenie wszystkich procedur.

 • lolz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.10.2013 23:16 ~lolz

  Jack TorranceJack Torrance

  Korki na Puławskiej,korki w Al.Krakowskiej,natomiast POW w godzinach szczytu praktycznie pusta...

  to wina HGW...

 • latorodek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.10.2013 22:16 ~latorodek  JOHN H~JOHN H

  Dlaczego dopiero teraz jest projektowany odcinek czerwony do Lubelskiej?
  Nie można było tego zrobić wcześniej?
  Tak nie wygląda poprawne zarządzanie projektem...
  do Johna H~do Johna H


  JAK NIE MASZ POJĘCIA O CZYM PISZESZ OT NIE PISZ!
  NIE MOŻNA ZROBIĆ PROJEKTU TRASY BEZ DECYZJI ŚRODOWISKOWEJ!!!!!!!!!!!!
  Uzyskiwanie decyzji środowiskowej trwa lata, bo potrzeba do tego wielu uzgodnień m.in. trzeba przeprowadzić konsultacje społeczne itd.
  DOPIERO POTEM MOŻNA PROJEKTOWAĆ!!!!
  Tak_właśnie_jest~Tak_właśnie_jest

  Jak najbardziej można projektować trasę bez decyzji środowiskowej. Powiem więcej: to tak musi być projektowane. To się nazywa wariantowanie, czyli projektowanie kilku przykładowych przebiegów dróg. I to się robi właśnie przed konsultacjami społecznymi i wydaniem decyzji środowiskowej. Dlatego tak jest, bo trzeba ludziom właśnie podczas konsultacji społecznych pokazać przykładowe projekty do wglądu. Co chcesz pokazać, jak nie będzie projektu? Poza tym uzyskanie decyzji środowiskowej nie trwa kilka lat. Tak samo konsultacje społeczne nie trwają w nieskończoność. Gdyby tak było, to nic by nie zostało nigdy zbudowane, bo zawsze znalazłby się ktoś, komu coś w tym wszystkim nie pasuje. Następnym razem zanim coś napiszesz, to się dwa razy zastanów.

  A ty zacznij od technikum budowlanego. Potem jakaś szkoła wyższa w Swornigaciach Dolnych i już możesz się wypowiadać naukowo o sprawach, o których i tak nic nie wiesz. To, co napisałeś, to brednie na poziomie Faktu albo R M.

 • pimpek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.10.2013 21:36 ~pimpek

  Ludzie przestancie przekrecac fakty razem z Pisem, budowa obwodnic wymienionych jest z budzetu 2011-2015 a POW ma byc budowana z budzetu 2016-2020. Wiec nie podniecajcie sie tak ze nie zostala wymieniona w ostatnich dniach z innymi obwodnicami.

 • krzyhoo1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.10.2013 21:23 ~krzyhoo1

  Na własne uszy słyszałem kilka dni temu w TOKFM min. Nowaka przyznającego, że na dokończenie autostrady TRZEBA BĘDZIE POSZUKAĆ PIENIĘDZY W NOWEJ PERSPEKTYWIE FINANSOWEJ UE. Ergo, w żadnych planach tej obwodnicy nie było i dopiero wrzask przedreferendalny ze strony opozycji obudził i ministra i przysypiajacego po trudach walki z Gowinem premiera. Głosowałem i będę głosował na PO (na post-komunę nie mam apetytu, a na PiS niech głosują emeryci), ale życzę HGW pięknej klęski, która może wstrząśnie premierem, który dokona wymiany gabinetu na polityków-fachowców (w czystych fachowców wierzę ale na stołkach dyrektorów departamentów, ew. podsekretarzy stanu)

 • Jack Torrance

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.10.2013 19:59 Jack Torrance

  Korki na Puławskiej,korki w Al.Krakowskiej,natomiast POW w godzinach szczytu praktycznie pusta...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »