Informacje

13.10.2013 22:12 po referendum

PiS o referendum. "Podeptano zasady konstytucyjne. Standardy białoruskie"

SERWISY:


Premier i prezydent, angażując się w kampanię przedreferendalną, podeptali zasady konstytucyjne i standardy europejskie - uważa Mariusz Kamiński, szef warszawskich struktur Prawa i Sprawiedliwości. - To standardy, które w Polsce nie mogą obowiązywać, to są standardy białoruskie - komentował tuż po ogłoszeniu pierwszych wyników sondażowych.

- Zobaczyliśmy inną twarz Platformy Obywatelskiej, partii, która w nazwie ma obywatelskość, która przeprowadziła kampanię sprzeczną z podstawowymi zasadami konstytucyjnymi - powiedział Kamiński na wieczornym briefingu.

"Jawne referendum"

- W Warszawie doszło do sytuacji, że to referendum de facto stało się jawne - powiedział Kamiński. Wyjaśnił, że sam akt udziału w referendum oznaczał, że osoba biorąca udział w referendum "jest przeciwko rządowi, przeciwko władzy". - Podeptano zasady konstytucyjne, standardy europejskie - ocenił.

Według niego władze naruszyły wydany przez Radę Europy Kodeks praktyk referendalnych, który nakazuje zachowanie władzom innego szczebla neutralność. - W Polsce Donald Tusk, Bronisław Komorowski podeptali tę fundamentalną zasadę, bezpośrednio ingerując i wzywając do określonych zachowań referendalnych - powiedział Kamiński.

Według niego, mogło to zaważyć na wyniku referendum, bo "Warszawa jest miastem w dużej mierze urzędniczym". Wyjaśnił, że urzędnicy przez sam akt wzięcia udziału w referendum "określiliby się jako przeciwnicy rządu". - To standardy, które w Polsce nie mogą obowiązywać, to są standardy białoruskie - ocenił Kamiński.

Kamiński dziękuje warszawiakom

Szef mazowieckich struktur PiS powiedział w kontekście sondaży, że wynik, jeśli się utrzyma, nie jest satysfakcjonujący.

- Chciałbym podziękować bardzo serdecznie tym wszystkim mieszkańcom Warszawy, którzy czują się gospodarzami tego miasta, czują się odpowiedzialni za to miasto, którzy nie dali się zastraszyć tej akcji organizowanej przez Platformę Obywatelską - powiedział na koniec.

Sondaż: prezydent zostaje

Hanna Gronkiewicz-Waltz pozostaje na stanowisku prezydent Warszawy - wynika z sondażu TNS Polska dla TVN24. Choć, według wstępnych wyników, za jej odwołaniem było aż 93,8 proc. osób biorących udział w głosowaniu, to frekwencja okazała się być zbyt niska - dane z godz. 20.30 mówią, że wyniosła 27,2 proc.

CZYTAJ TEŻ NA TVN24.PL

pk//kdj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • lelelelelelele

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.10.2013 16:34 ~lelelelelelele

  jużpo~jużpo

  oczy hoffmana - ciekawe, ciekawe...

  Repilianin? xD

 • qń_

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.10.2013 14:28 ~qń_

  teraz to standardy białoruskie ale nawoływanie w 2011 w łodzi do bojkotu referendum to już nie?

 • znawca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.10.2013 14:12 ~znawca

  jużpo~jużpo

  oczy hoffmana - ciekawe, ciekawe...

  DOBRE DOBRE ... to jakiś speed czy adhd ? do gory ten koment

 • kubat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.10.2013 13:24 kubat

  obs~obs

  Wybrany przez nieporozumienie, niepolskie sądy, stronnicze trybunały, standardy białoruskie...

  To nie, jak wielu uważa, partyjna propaganda. W rzeczywistości to sposób postrzegania świata, w którym istnieje wielki spisek, wszystkich ciemnych sił przeciwko jedynej prawdziwej krynicy patriotyzmu i sprawiedliwości. Każda porażka to kolejny dowód na istnienie takiego spisku.

  Reasumując, problem PIS polega na tym, że inaczej chłopcy nie potrafią, a działając w ten sposób, nigdy nie osiągną celu, którym jest wymarzony przez Prezesa Budapeszt.

  ...i bardzo dobrze!

  Może Polskę jeszcze nie, ale Warszwę Jarosław już zbawił.

 • vpw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.10.2013 12:43 ~vpw

  realista~realista

  Jeżeli ich zapchajdziura "znam się na wzystkim" Gliński mówi, że pierwsze co zrobi to pomnik na Krakowskim Przedmieściu to już mnie odrzuciło. Jeżeli Hofman wymyślił (jak mówią wiewiórki, choć nie wierzę, że on może coś samodzielnie wymyśleć) plakat z "Godziną W" i to referendum zostało porównane do Powstania Warszawskiego to znów mnie odrzuciło.
  Jak Kaczyński gwarantuje, że nad Ursynowem nie będą latały samoloty, ale o innych dzielnicach nie wspomina to potwierdza, że ten człowiek ma coś z głową.
  Każde wystąpienie PiS-owca to wtopa, populizm i demagogia i to sobie a nie konstytualnosci powinni podziękować za kolejne przerżnięte wybory.
  Tak trzymać panowie z PiS.  Z tym się z Tobą w pełni zgodzę. PiS rozłożył to referendum koncertowo. Gliński i Guział opowiadający o pomnikach Lecha na każdym rogu i o nakazowym blokowaniu lotów nad Ursynowem. Ich sposób myślenia nawet zagorzałego przeciwnika Hanny odstraszył od pójścia do głosowania.

  Gdyby ta grupa politycznych nieudaczników umiała utrzymać język za zębami przez kilka dni, to frekwencja byłaby na bardzo dobrym poziomie. Tak była świetna i zaskakująca. Ponad 300 tysięcy ludzi idących aby powiedzieć nie aktualnemu układowi? Tyle Rydzyk z całej Polski nie zwiózł do Warszawy. To budzi mój szacunek.

 • jużpo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.10.2013 11:52 ~jużpo

  oczy hoffmana - ciekawe, ciekawe...

 • szakal

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.10.2013 11:15 ~szakal

  Nie wiem, czy wszyscy wrócili uwagę na oczy p. Hofmana, ciekawe co to za choroba?

 • obs

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.10.2013 10:09 ~obs

  Wybrany przez nieporozumienie, niepolskie sądy, stronnicze trybunały, standardy białoruskie...

  To nie, jak wielu uważa, partyjna propaganda. W rzeczywistości to sposób postrzegania świata, w którym istnieje wielki spisek, wszystkich ciemnych sił przeciwko jedynej prawdziwej krynicy patriotyzmu i sprawiedliwości. Każda porażka to kolejny dowód na istnienie takiego spisku.

  Reasumując, problem PIS polega na tym, że inaczej chłopcy nie potrafią, a działając w ten sposób, nigdy nie osiągną celu, którym jest wymarzony przez Prezesa Budapeszt.

  ...i bardzo dobrze!

 • mruk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.10.2013 10:09 ~mruk

  Mina Hofmana warta każdych pieniędzy.

 • jacek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.10.2013 10:07 ~jacek

  Ludzie - przestańcie podchodzić do tego tak koniunkturalnie i politycznie PiS / PO co za róznica.
  Zasady rzeczywiście zostały złamane, a władze robiły wszystko aby utrudnić dostęp i informacje o referendu:
  - na Targówku również nie było żadnych obwieszczeń referendalnych (w przeciwieństwie do wszystkich dotychczasowych wyborów) - to jest FAKT i niezmieni tego żadne gadanie, "że jak ktoś chciał głosować...". Podobnie było z dostępem do list komitetów referendalnych w internecie. Aby ją znaleźć trzeba było miec całkiem spore doświadczenie w serfowaniu. Klinknięcie ostatecznego linku powodował niewidocze zapisanie pliku pdf z obwieszczeniem refendalnem na dysku pod nic nie mówiąca nazwą składającego się z cyfr.
  Komisje wyborcze były prawie nie oznaczone itp. itp. Nie wspomnę a manipulowaniu informacjami o referendum przez media - było to widoczen dla inteligentnych, a mniej bystrzy "cieszyli się sukcesami władz stolicy".
  Zwolennicy Pani Prezydent niech się cieszą dalej, ale mają to ostrzeżenie w pamięci. To jest powolne łamanie zasad demokracji. Ciąg dalszy zapenie nastapi

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »