Informacje

02.09.2016 16:19 Komentarz Jacka Sasina

PiS o projekcie ustawy PO: próba ratowania Gronkiewicz-Waltz

SERWISY:

- Projekt "dużej" ustawy reprywatyzacyjnej składany przez Platformę Obywatelską to nieudolna próba ratowania Hanny Gronkiewicz-Waltz – powiedział na konferencji prasowej poseł PiS Jacek Sasin. Partia rządząca przeanalizuje propozycję PO i odniesie się do niej dopiero w poniedziałek.

Platforma Obywatelska przedstawiła całościowy projekt ustawy reprywatyzacyjnej. Prawo i Sprawiedliwość uważa, że rozwiązanie problemu reprywatyzacji jest potrzebne, ale do konkretnych zapisów projektu nie chce na razie się odnosić.

- To wymaga dogłębnej analizy. Klub PiS zbierze się w poniedziałek i wtedy przedyskutujemy ten problem – powiedział Sasin.

Dlaczego dopiero teraz?

Poseł dodał jednak, że PiS niepokoi "instrumentalne traktowanie problemu reprywatyzacji przez Platformę".

- Ten projekt składany jest w momencie nieprzypadkowym. Kiedy media informują o nieprawidłowościach, które dzieją się w Warszawie. To nieudolna próba ratowania Hanny Gronkiewicz-Waltz – uważa.

Sasin wypomniał politykom PO, że rządzili krajem przez 8 lat, a sama Gronkiewicz-Waltz jest prezydentem stolicy od dekady. - Do tej pory nie widziała powodu, by zaproponować taki projekt. Potrzebę zajęcia się reprywatyzacją dostrzeżono dopiero wtedy, kiedy na światło dzienne wyszły fakty niekorzystne dla Platformy Obywatelskiej - punktował.

PiS nie ma własnej ustawy

- Te najbardziej złodziejskie przykłady reprywatyzacji nie były spowodowane brakiem odpowiedniej ustawy, ale jawnym łamaniem prawa. Przykładem jest Chmielna 70. Nawet dobra ustawa, jeśli będzie obowiązywać, nie ustrzeże przed nieprawidłowościami, jeśli urzędnicy nie będą przestrzegać prawa – ostrzegał dalej Sasin.

Kiedy dziennikarze zapytali o własny pomysł Prawa i Sprawiedliwości na rozwiązanie problemu reprywatyzacji, Sasin odpowiedział krótko: Nie chcemy się z Platformą ścigać.

- Była zapowiedź złożenia przez nich tego projektu, zapoznamy się z nim. Jeśli uznamy, że nie jest projektem, który odpowiada na aktualne potrzeby, wtedy jesteśmy w stanie zaproponować swoje rozwiązania. Ale decyzja zapadnie dopiero w poniedziałek – zastrzegł Sasin.

PO: koniec z handlem roszczeniami

Główne punkty złożonego przez PO projektu ustawy to ograniczenie handlu roszczeniami i zakaz zwrotu kamienic, w których mieszkają lokatorzy. W takich sytuacjach prawowici właściciele lub ich spadkobiercy mają uzyskać odszkodowanie odpowiadające wartości danych nieruchomości jeszcze w latach 40.

PO chce również sprawdzić osoby, które domagały się zwrotów nieruchomości pod kątem ewentualnego oszukania czy wprowadzenia w błąd prawowitych właścicieli.

CZYTAJ WIĘCEJ O "DUŻEJ" USTAWIE ZAPROPONOWANEJ PRZEZ PO:

 

kw

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ichael

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.09.2016 18:50 ~ichael

  Media donosza o stanowisku skrzywdzonych lokatoróe, a nie mówi się , że jest wsrod włascicieli grupa podwójnie skrzywdzona-to własciele gruntów warszaawskich-mający promesy.Byli to własciciele, którzy sami we własnym zakresie i na własny koszt odbudowywali swojen nieruchomości.Ruch Własciceli Nieruchomości Warszawskich już protestuje ptrzeciwko projektowi ustawy reprywatyzacyjnej zgłoszony przez Platformę Obywatelską.Dlaczego? Bo w projekcie postawiono znak równości co do handlarza roszzeń, kuratorów sprzedajacych sobie mienie, a właścicieli, którym wydano decyzje gwarantujace, że jesli odbudują nieruchomosci, to nie odbierze sie im ich wlasnosci.Jak mozna stawiac znak rownosci pomiedzy tymi roszczeniami?Co innego kamienice odbudowane przez Warszawiaków, a co innego nieruchomosci odbudowane przez samego wlasciciela.Ci ludzie powinni otrzymac 100 % zwrotu, i to bez wzgledu na to, czy są, czy nie ma lokatorów.Bo owe promesy nie zezwalały, na dokwaterowanie do domow odbudowanych przez ich wlascicieli -lokatorów .Ich tam do dnia dzisiejszego nie powinno byc.

 • Bl0to

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.09.2016 22:20 Bl0to

  Sasim człowiek z Ząbek niech wraca do Ząbek i wstydu oszczędzi. Warszawa mu doskonale pokazała co o nim sądzi i jego partiokracji.

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.09.2016 22:01 ~warszawiak

  Dosyć tej chorej polityki.Zróbcie tą Ustawę ponad swoimi podziałami.Zróbcie to w imię "dobrej zmiany"

 • zdumiony wielce

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.09.2016 16:39 ~zdumiony wielce

  I kto to ma gotową ustawę w kilka godzin po Sesji Rady? Posłowie Kierwiński i Halicki. Teraz ich będą lansowali na prezydencki stołek? Wystartowali obaj. PO liczy, że któryś dobiegnie szczęśliwie do mety. Obaj byli tysiące razy informowani o problemach. Kierwiński był najpierw szefem klubu PO Rady. Potem siedział w biurze z szefową komisji Rady Panią Zofią Trębicką. To jakieś koszmarne przedstawienie. Wczoraj dwaj zastępcy Waltzowej zagadali posiedzenie Rady. Wydzierali się ile to dobra robią dla wyrzuconych z mieszkań mieszkańców. Nawet im z trudem przechodziło to przez gardło.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »