Informacje

14.11.2011 12:41 sprawa zamieszek na sesji dzielnicy

PiS kontra Krytyka:
"Pokażemy nagrania"

SERWISY:

- Podczas dzisiejszej sesji rady dzielnicy chcemy pokazać filmy i zdjęcia z tego, co działo się 11 listopada na Nowym Świecie - mówi w rozmowie z tvnwarszawa.pl Piotr Kazimierczak, śródmiejski radny PiS, wiceprzewodniczący rady. Prawo i Sprawiedliwość zgłosi stanowisko w sprawie rozwiązania umowy najmu środowisku Krytyki Politycznej. Na razie udało się przegłosować wprowadzenie do porządku obrad punktu dotyczącego informacji zarządu dzielnicy nt. wydarzeń pod klubem Nowy Wpaniały Świat.

Sesja rady dzielnicy rozpoczęła się punktualnie o godz. 16. Radni PiS zgłosili wprowadzenie nowego podpunktu do porządku obrad. Został zaakceptowany głosami PiS i PO (SLD wstrzymało się od głosu). O wydarzeniach u zbiegu Nowego Świata i Marszałkowskiej radni będą rozmawiać dopiero na koniec sesji.

Filmy z antifą

Czy dzielnica rozwiaze umowę z Nowym Wspaniałym światem, jak chcą tego rani PiS? Pozostałe kluby są sceptyczne. - Żeby rozwiązać umowę, musi być konkretny powód - odpowiadają z kolei miejscy urzędnicy.

- Będziemy chcieli pokazać filmy i zdjęcia z tego, co działo się 11 listopada na Nowym Świecie. Mamy nadzieję, że przewodnicząca rady dzielnicy się zgodzi - mówi w rozmowie z tvnwarszawa.pl Piotr Kazimierczak, śródmiejski radny PiS.

Radni zainteresowali się  środowiskiem Krytyki Politycznej po tym, jak w piątek schroniła się tu grupa osób, zatrzymana później przez policję. - To byli bojówkarze i nie sądzę, żeby znaleźli się tam przez przypadek - ocenia radny PiS.

PiS liczy na poparcie

Jego klub chce rozwiązania umowy najmu ze środowiskiem Krytyki Politycznej.

"Przypominamy, że zgodnie z wytycznymi zespołu rekomendującego najem lokalu, najemca m.in. zobowiązany był do realizowania programu kulturalnego (...) budującego pozytywny wizerunek Warszawy i Dzielnicy Śródmieście i odzwierciedlającego prestiżowe położenie lokalu przy Trakcie Królewskim" – piszą radni w oświadczeniu. Czytaj więcej.

Ich zdaniem najemca nie spełnia warunków zapisanych w umowie. Stanowisko w tej sprawie złożą również na poniedziałkowej sesji rady Śródmieścia.

- Liczymy, że spotka się z szerszym poparciem - mówi Kazimierczak.

Reszta radnych sceptyczna

Zapał radnych PiS studzą samorządowcy z SLD.

- Nie mamy pewności, czy doszło do złamania warunków najmu. Poza tym nie chcę, żeby rada dzielnicy była "przedłużeniem" tego, co działo się 11 listopada w Warszawie - komentuje Grzegorz Walkiewicz (SLD).

Z kolei radni Platformy (mają większość w radzie dzielnicy) nie chcą komentować wniosku, do czasu aż go nie zobaczą.

- Stanowiska jeszcze nie znamy, musielibyśmy się z nim zapoznać, przypuszczalnie stanie się to podczas sesji - mówi Marcin Rolnik, przewodniczący klubu radnych PO. - Jeżeli dokument będzie zawierał mocne dowody, to będziemy musieli przeanalizować argumenty. Złamanie prawa musi być udowodnione - podkreśla.

Urzędnicy: Przeanalizujemy

W podobnym tonie wypowiadają się władze Śródmieścia, choć na razie urzędnicy są oszczędni w słowach.

- Aby rozwiązać umowę, musi być konkretny powód - mówi Arkadiusz Kujawa z wydziału organizacyjnego dzielnicy. A władze miasta dodają, że sprawie dokładnie się przyjrzą. - Musimy dokładnie sprawdzić, co się działo i ewentualnie zastanowić się nad wyciągnięciem konsekwencji - zaznacza Agnieszka Kłąb, rzecznik ratusza.

Przedstawiciele Krytyki Politycznej zapowiadają, że wniosek skomentują po dokładnym zapoznaniu się z argumentami samorządowców Prawa i Sprawiedliwości.

Lokal na trzy lata

Środowisko Krytyki Politycznej działa w lokalu przy ul. Nowy Świat 63 od dwóch lat. Powstała tam m.in. kawiarnia Nowy Wspaniały Świat.

Ze względu na roszczenia do nieruchomości, umowa została podpisana na 36 miesięcy. Wcześniej przez kilka lat dawna restauracja Nowy Świat stała pusta. Nie było chętnych na jej prowadzenie, więc władze Śródmieścia zdecydowały się wynająć lokal po preferencyjnych stawkach (12 zł za mkw.) organizacji, która wygra konkurs.

Niewykluczone, że umowa zostanie przedłużona na kolejne lata.

Co się stało na Nowym Świecie?

W kawiarni Nowy Wspaniały Świat 11 listopada zabarykadowała się grupa osób. Policja wyprowadziła tych ludzi. Trafili na komendę przy Wilczej. Łącznie w Nowym Świecie zatrzymano 95 osób, głównie antyfaszystów z Niemiec.

Jak mówił wówczas rzecznik KSP, Maciej Karczyński, wcześniej doszło do ataku na funkcjonariuszy.

Jak relacjonował z kolei później rzecznik Komendy Głównej Policji Mariusz Sokołowski, zatrzymani zaatakowali Polaków świętujących niepodległość. Po interwencji policji, część z nich ukryła się w Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat. Jak mówił Sokołowski, policjanci znaleźli tam później pałki, kastety, gaz łzawiący. - Teraz nikt się do nich oczywiście nie przyznaje - zaznaczył policjant.

Inne zdanie na temat zajścia mają Krytyka Polityczna i organizator Kolorowej Niepodległej,

Porozumienie 11 Listopada.

W niedzielę Agnieszka Wiśniewska z "Krytyki Politycznej" zapewniła, że organizatorzy wiecu nie planowali żadnego zgromadzenia grup radykalnych w Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat.

- Policja zepchnęła tam grupę antyfaszystów, którą następnie spokojnie wyprowadziła z lokalu, nie zgłaszając wobec nas żadnych zastrzeżeń. (...) Uważamy za skandaliczne wszelkie próby rozmycia odpowiedzialności za zniszczenia dokonane w Warszawie w wyniku Marszu Niepodległości - powiedziała Wiśniewska w niedzielę na konferencji prasowej.

- Wmawianie opinii publicznej, że było inaczej, rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji na temat wiecu lub innych działań "Krytyki Politycznej" zakończy się obroną naszego dobrego imienia na drodze sądowej - zapowiedziała.

Porozumienie 11 Listopada podkreślało z kolei na swojej stronie internetowej, że goście z Niemiec zmierzali Nowym Światem na Kolorową Niepodległą, "jednak bardzo szybko natknęli się na jedną z wielu krążących po centrum miasta grup skrajnie prawicowych".

"Zostali przez nich zaatakowani, najpierw werbalnie, chwilę potem fizycznie. W pobliżu było tylko kilku policjantów, więc byli oni zmuszeni do samoobrony. Doszło do zamieszania, w czasie którego do agresywnych nacjonalistów przyłączył się starszy pan z grupy rekonstrukcyjnej, który wykrzykując ksenofobiczne hasła (m.in: „Won szkopy!") zaczął okładać kolbą jedną z niemieckich antyfaszystek" - czytamy w oświadczeniu. "Po kilkunastu sekundach zainterweniowała policja i aresztowała kilku z najbardziej agresywnych nacjonalistów.Antyfaszyści ruszyli spokojnie dalej, w kierunku ronda De Gaulle'a, zostali jednak zatrzymani przez duży oddział policji, którego dowódca najwyraźniej nie znał przyczyny zajścia sprzed 2 minut i widząc duża grupę ludzi kazał ich zaatakować. Zdziwieni takim zachowaniem i agresją policji aktywiści zepchnięci zostali do najbliższego lokalu, którym był Nowy Wspaniały Świat. Tam przebywali przez następne godziny, gdyż policja szczelnie otoczyła lokal. Następnie zostali przewiezieni na komendę, na której pozostali do końca dnia. Większość z nich już wypuszczono bez jakichkolwiek zarzutów" - opisują członkowie Porozumienia.

Antyfaszysta opluł mundur - czytaj więcej na tvn24.pl

ran/mz//ec

 

 

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • tomi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2011 19:25 ~tomi

  ~STI Wilanów: wasze- czyli kogo? poza tym nie wiem co ty bredzisz o Boingu- mozę ty z Pisu:)

 • WARTO ZOBACZYĆ

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2011 18:41 ~WARTO ZOBACZYĆ

  http://www.wykop.pl/link/943969/dr-jan-zaryn-o-marszu-niepodleglosci-11-11-11/

 • ggtusc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2011 18:36 ~ggtusc

  ZANIM NAPISZECIE BZDETY, OBEJRZYJCIE JAK BYŁO NAPRAWDĘ:

  http://www.youtube.com/watch?v=7an085FdPc8&feature=player_embedded

  http://www.youtube.com/watch?v=PBUPYeLzCps&feature=player_embedded

  http://www.youtube.com/watch?v=tWCXBoodFTk&feature=player_embedded

  ZOMO JUZ WRÓCIŁO WRAZ Z GESTAPO!

 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2011 17:32 ~Warszawiak

  co słowo to kłamstwo. Najbliższy lokal na nowym świecie w rejonie ronda de gaull'a jest przy świętokrzyskiej. Proszę wejść na mapę w googlach to każdy może sprawdzić.
  Pozdrawiam

 • STI Wilanów

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2011 16:43 ~STI Wilanów

  ~tomi,
  wiesz ile są warte te wasze filmiki w necie? Tyle co PISlamskie opinie, że awarię Boeing 767 zaplanowano w celu odwrócenia uwagi od wydarzeń w Moskwie.

 • Al

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2011 16:37 ~Al

  34all: Dresiarstwo nie bylo prawicowe ani lewicowe, oni przyszli tylko dla rozroby.

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2011 16:13 ~warszawiak

  Powinna obowiązywać zasada - nie wynajmuje się na preferencyjnych warunkach miejskich lokali radykalnym organizacjom i musi to dotyczyć zarówno ONR, NOP, jak i Krytyki... Wtedy skończą się zarzuty o sponsorowanie skrajnych formacji z pieniędzy publicznych.

 • el

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2011 15:50 ~el

  Proszę sprawdzić nagrania z nocy poprzedzającej 11.11.

 • Joanna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2011 15:50 ~Joanna

  A ja nie chce pisu. Ani w Warszawie, ani w Krakowie, ani w zadnym innym miescie, czy wsi w Polsce. Niech jada rozrabiac na Bialorus.

 • LEWICOWA WARSZAWIANKA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2011 15:47 ~LEWICOWA…

  W DUPACH SIE POPRZEWRACALO

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »