Informacje

05.10.2013 19:00 Radni Warszawy o udziale w referendum

PiS idzie, PO nie, a lewica się zastanawia

SERWISY:

Platforma broni swojej liderki, Prawo i Sprawiedliwość oraz Ruch Palikota są na "nie", a lewica się waha - tak kształtują się sympatie wśród warszawskich radnych. Referendum w sprawie odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz już za nieco ponad tydzień.

Ile partii w Radzie Warszawy, tyle deklaracji w kwestii udziału w referendum w sprawie odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz. Radni PiS już nie mogą doczekać się tej chwili i deklarują swój udział w głosowaniu. To samo zapowiada radny Ruchu Palikota. PO, co nikogo nie dziwi, na referendum się nie wybiera, a SLD jeszcze nie podjęło decyzji.

- Wybieram się na referendum - deklaruje Marcin Rzońca, radny Warszawy z Ruchu Palikota. - Chcę razem z innymi mieszkańcami Warszawy wyrazić swoje zdanie na temat złych rządów prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz - dodaje. Rzońca zarzuca Gronkiewicz-Waltz między innymi arogancję i niekonsultowanie swoich decyzji z mieszkańcami. - Podejmowała wiele decyzji, które uderzyły warszawiaków po kieszeniach i za to 13 października należy ją odwołać - przekonuje Rzońca.

- Ja się wybieram zdecydowanie na referendum i będę głosował za odwołaniem pani prezydent. - deklaruje Krystian Legierski, choć równocześnie twierdzi, że Hanna Gronkiewicz-Waltz zrobiła dla Warszawy bardzo dużo. - Nie uważam, żeby była najgorszym prezydentem. Wręcz uważam, że zrobiła w ostatnich latach najwięcej dla Warszawy- dodaje.

Sojusz bez decyzji

Klub radnych Sojuszu Lewicy Demokratycznej podejmie decyzję w spawie udziału w referendum w niedzielę. - 6 października podejmiemy decyzję, jak klub będzie głosował -  odpowiada na pytanie o referendum Sebastian Wierzbicki, przewodniczący warszawskiego SLD. I zapewnia, że radni nie będą zachęcać do bojkotu referendum. Wierzbicki zauważa przy tym, że w ostatnich dniach referendum przestało być inicjatywą obywatelską, a stało się polem walki PiS i PO.

- Z tyłu głowy trzeba mieć cały czas to, żeby nie obudzić się w Warszawie Antoniego Macierewicza - dodaje.

PiS już zaciera ręce

W klubie radnych PiS nikt nie ma wątpliwości - wszyscy na referendum się wybierają. Swój udział potwierdził Maciej Wąsik, przewodniczący klubu. - Wybieram się ja, moja rodzina i moi przyjaciele. Ludzie, którzy mają takie same poglądy jak ja i którzy mają diametralnie inne poglądy niż ja – mówi Wąsik. Dlaczego weźmie udział w referendum? - Pani prezydent nie dorosła do tego miasta, nie ma pomysłu na to miasto - tłumaczy.

Radni Prawa i Sprawiedliwości zarzucają Hannie Gronkiewicz-Waltz przede wszystkim podniesienie cen w wielu sferach życia, takich jak komunikacja miejska, użytkowanie wieczyste, żłobki.

Tego samego zdania jest klubowy kolega Wąsika, Jarosław Krajewski, który też na referendum się wybiera. - Będę głosował, ponieważ sprawa dotyczy przyszłości Warszawy. Żeby zmieniać Warszawę, należy zmienić prezydenta - ocenia Krajewski. - Ceny zaproponowane przez radnych Platformy Obywatelskiej są zbyt wysokie. W trakcie dwóch kadencji Hanny Gronkiewicz-Waltz wzrosły czterokrotnie - dodaje.

PO nie głosuje

Na referendum z całą pewnością nie wybierają się natomiast radni z Platformy Obywatelskiej.

- Nie, ja się nie wybieram na referendum. Wybieram się na wybory za rok - mówi Anna Nehrebecka. Jej zdaniem, referendum na rok przed wyborami nie ma sensu i nie przyniesie nic dobrego. - Ja jestem zbyt odpowiedzialnym człowiekiem - dodaje radna.

- Zdecydowanie się nie wybieram - mówi jej partyjna koleżanka Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady Warszawy z PO. I wyjaśnia: - Dlatego, że referendum jest przeciw, a ja uważam, że Hanna Gronkiewicz-Waltz jest bardzo dobrą prezydent.

Przewodnicząca Rady Warszawy uważa, że zbliżające się referendum pozwoliło zebrać wcześniejsze dokonania prezydent Gronkiewicz-Waltz. - Kobiety tak mają. Ciężko pracują i patrzą do przodu, a ten moment spowodował, że można było zebrać wszystkie osiągnięcia i pokazać warszawiakom.

Referendum 13 października

Referendum w sprawie odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz z funkcji prezydent Warszawy odbędzie się 13 października. Tego dnia lokale wyborcze będą czynne od 7 do 21. Na kartach do głosowania znajdzie się jedno pytanie: Czy jest Pan/Pani za odwołaniem Hanny Beaty Gronkiewicz-Waltz Prezydenta m.st. Warszawy przed upływem kadencji?

Referendum będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział 3/5 liczby wyborców, którzy głosowali wyborach na prezydenta Warszawy w 2010 roku. Wtedy w głosowaniu wzięło udział 649 049 osób. Oznacza to, że październikowe referendum w stolicy będzie ważne, jeśli zagłosuje co najmniej 389 430 osób. Wynik referendum będzie rozstrzygający, jeżeli za jednym z rozwiązań oddanych zostanie więcej niż połowa ważnych głosów.

Inicjatorem referendum jest Warszawska Wspólnota Samorządowa. Podpisy pod wnioskiem o jego przeprowadzenie zbierały też m.in. PiS i Ruch Palikota. Gronkiewicz-Waltz zarzuca się m.in. podwyżki cen biletów, nieprzygotowanie miasta do przejęcia gospodarki odpadami od 1 lipca br., źle prowadzone inwestycje i rozrost biurokracji.

CZYTAJ TEŻ: Warszawiacy oceniają: Komunikacja i bilety

Jak Wam się podróżuje samochodem po stolicy?

Jak oceniacie inwestycje drogowe?

Wpisujcie swoje oceny (od 1 do 5) wraz z uzasadnieniem na forum tvnwarszawa.pl.

WSZYSTKO O REFERENDUM W WARSZAWIE - ZOBACZ.

ij/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • warszawiak adresy lokal wybor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.10.2013 08:58 ~warszawiak…

  informacje o lokalach wyborczych( czesc z nich została zmieniona) oczywiście bez informaowania mieszkańcow bo frekwencja nie ma znaczenia
  adresy lokalii wyborczych na stronie poniżej

  http://wybory.um.warszawa.pl/obwody-wyborcze

 • niko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.10.2013 11:42 ~niko

  Niech się lewica zastanawia dalej a my się zastanowimy czy wybrać ich na następną kadencje

 • wars

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.10.2013 10:59 ~wars

  Gronka,Gronka daj się odwołać

 • SEBBAX

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.10.2013 09:42 SEBBAX

  80% WAWRA pójdzie głosować bo jest to najmniej doinwestowana dzielnica... część nie ma nawet kanalizacji i co gorsza - nawet nie ma planów jej wybudowania. co prawda HGW bardzo pomogła Wawrowi nie budując mostu południowego - bo dzięki temu jest ciszej i mniej spalin, bo cały ruch ciężarowy idzie ul.płowiecką, ale tego nie należy uznać za plus... ja idę głosować za odwołaniem tego niegospodarnego i niesłownego gospodarza !!!

 • ren

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.10.2013 09:37 ~ren

  Obecna Prezydent Warszawy zbudowała sieć dróg szybkiego ruchu w Warszawie. Ja sam z Ursusa na Służewiec jadę teraz 25 minut krócej, niż za Kaczyńskiego z bratem. Dla mnie to 50% oszczędności kosztów paliwa i godzina więcej dla rodziny. Kaczyński wolał muzeum PW od potrzeb Warszawiaków. Prócz tego - ta dodatkowa godzina dziennie w domu zamiast w samochodzie /autobusie to dużo.

 • jar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.10.2013 08:50 ~jar

  PIS I PO SIĘ ŻRĄ O WŁADZE A INNI TYLKO CZEKAJĄ ABY WSKOCZYĆ NA TRZECIEGO.....A ONI SIĘ CIESZĄ ŻE GŁOSUJECIE..JESTEŚCIE TRYBIKAMI W ICH MASZYNIE!!!!!!IDŻCIE DALEJ GLOSOWAĆ IMBECYLE.

 • jjj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.10.2013 08:40 ~jjj

  Rzonca rób ty referendum w Radomiu chłopie. wracaj skad przyjechalesw

 • g29

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.10.2013 07:56 ~g29

  Najlepsze w tej całej zabawie jest SLD(nic od nich nie zależy) a są w takim rozkroku że niedługo jeżeli nie podejmą żadnej decyzji to sobie coś rozerwą.
  A najlepszy jest dziadek Miler opowiada takie bajki jak z Warszawy na Księżyc, zapomniał biedak o tym że aby z powrotem być przy żłobie zapisał się nawet do Samoobrony - zapisał się wówczas tam bo nikt takiego wspaniałego gościa nigdzie nie chciał.
  Tak panie Miler to żenada aby pan teraz określał kto jest OK. a kto nie, lepiej niech pan spojrzy w lustro.

 • AdiRiderr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.10.2013 01:19 ~AdiRiderr

  Ludzie! Przypomnijcie sobie jak pewien Jarosław K. był prezydentem Warszawy! Pamięta ktoś jakieś masowe wydarzenia np. koncerty? Nie? A może to dlatego, że wydał on kategoryczny zakaz ich organizowania?

  HGW. oczywiście zaniedbała wiele spraw mieszkańców Warszawy, co i mnie się bardzo nie podoba, no ale zrobiła też wiele dobrego, ahh oczywiście najlepiej wytykać tylko i wyłącznie błędy.

 • Consomme

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.10.2013 00:33 ~Consomme

  SEBBAXSEBBAX

  HGW oczywiście zrobiła wiele, ale bardzo wiele rzeczy zaniedbała i nie troszczy się o WARSZAWIAKÓW. to że powstało wiele inwestycji, nie oznacza, że były one dobre np. most północny zamiast południowego - wybudowano most widmo, który ledwo po oddaniu zaczął się sypać.... remonty trwające wieczność i straż miejska gnębiąca WARSZAWIAKÓW !!! ja idę bo ma dość prywaty i niedbania o mieszkańców.
  PS komunikacja jest utrzymywana przez miasto, a miasto utrzymuje się z moich podatków i ja muszę po raz drugi kupując bilet płacić za komunikację !!!

  A cóż to, Kaczor jest na garnuszku HGW? Ona gotuje mu zupę i przesala ? Oj, nie sądzę, żeby ona kiedyś w życiu shańbiła się ugotowaniem zupy. Od tego ma służbę i kucharkę.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »