Informacje

09.02.2017 19:03 Poszerzenie granic stolicy

PiS chce wielkiej Warszawy,
ale po szerokich konsultacjach

SERWISY:

Po fali krytyki jaka przeszła przez stolicę i samorządy wokół Warszawy w sprawie utworzenia metropolii warszawskiej PiS zamierza poddać swoją propozycję szerokim konsultacjom. Jednocześnie pilotujący projekt Jacek Sasin zapowiedział, że nie zostanie on wycofany z Sejmu. Natomiast "kosmicznym pomysłem" nazwał referendum w Warszawie, którego przeprowadzenie w sprawie zmian granic podjęła rada miasta.

Poseł PiS powiedział, że obecny projekt ustawy o metropolii warszawskiej to propozycja, wizja, którą PiS chce poddać szerokiej dyskusji. - Chcemy słuchać ludzi, bo to będzie służyło sukcesowi tego pomysłu - zaznaczył Sasin.

Jak poinformował PiS będzie chciało organizować spotkania, panele ekspertów, którzy będą dyskutować nad projektem.

- Pierwsze takie analizy ekspertów zresztą już się pojawiły - mam nadzieję, że będzie ich więcej - pokazują, że sam kierunek zmierzający do tego, żeby takie uregulowania prawne dotyczące metropolii powstały jest jak najbardziej słuszny, nie mamy co do tego wątpliwości, musimy pracować nad szczegółami - powiedział.

Projektu nie wycofają

Dodał, że PiS chce budować państwo silne i nowoczesne, czego elementem są metropolie. Zaznaczył, że w Polsce naturalnie ukształtowały się dwie metropolie: śląska i warszawska, które - podkreślił Sasin - potrzebują uregulowań prawnych. Poseł PiS zapewnił, że od początku założeniem posłów - autorów projektu było wywołanie dyskusji na temat metropolii.

Pytany przez dziennikarzy, czy w związku z konsultacjami, które PiS zamierza przeprowadzić, będzie przygotowywany nowy projekt, a obecny zostanie wycofany odpowiedział, że nie ma powodów, żeby wycofywać projekt. - Jeśli ten projekt w wyniku tych rozmów ulegnie poważnym zmianom, to będziemy się zastanawiać: albo wniesiemy nowy projekt, albo będziemy poprawiać ten, który jest - powiedział Sasin.

"Kosmiczny pomysł PO"

Poseł PiS był również pytany o przeprowadzenie referendum w Warszawie, w którego sprawie uchwałę podjęła rada miasta. - Dzisiaj organizowanie referendów ws. przyłączania kogokolwiek do czegokolwiek, łączenia, jest dosyć kosmicznym pomysłem, ponieważ nie dotyka w ogóle problemów, o których rozmawiamy, to jest wirtualny, wymyślony przez PR-owców PO na to, jak przykryć gigantyczną aferę reprywatyzacyjną w Warszawie - mówił.

Pytany o sprawę ewentualnego "przyłączania" gmin do Warszawy odpowiedział, że metropolia warszawska będzie zorganizowana na zasadzie powiatu. - Czyli zastępuje dzisiejsze powiaty zarówno w wymiarze warszawskim, jak i podwarszawskim, nie ma budowania dodatkowego szczebla, nie ma budowania dodatkowej administracji, nie ma żadnych dodatkowych urzędów - zaznaczył.

Inny poseł PiS Jarosław Krajewski zaznaczył, że jego partia jest zwolennikiem tego, aby metropolia warszawska składała się z niezależnych gmin. Podkreślił też, że do polityków PiS docierały sygnały od radnych dzielnic Warszawy oraz aktywistów miejskich, że warto byłoby podczas zmian ustroju m. st. Warszawy również rozwiązać problem kompetencji burmistrzów i rad dzielnic.

Od petenta do gospodarza

- Chcemy też dać wyraźny sygnał, że warto upodmiotowić dzielnice m. st. Warszawy oraz wzmocnić rolę burmistrzów dzielnic - powiedział Krajewski. Jak dodał, "nie może być tak, że burmistrz dzielnicy nie jest realnym gospodarzem, a niestety często występuje w roli petenta wobec prezydenta m. st. Warszawy".

Według złożonego w Sejmie przez PiS projektu ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy stolica stałoby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, która objęłaby ponad 30 gmin. Jedną z nich byłaby gmina miejska Warszawa (obecne miasto stołeczne Warszawa), składająca się z 18 dzielnic. Zgodnie z propozycją miasto stołeczne Warszawa swoim zasięgiem objąć ma gminę Warszawa oraz 32 okoliczne gminy. Projekt spotkał się z krytyką samorządowców i opozycji.

Referendum jedno po drugim

W poniedziałek Rada Warszawy głosami PO przyjęła uchwałę ws. przeprowadzenia 26 marca referendum ws. zmian w ustroju Warszawy i zmiany jej granic. We wtorek natomiast o przeprowadzeniu referendum ws. przyłączenia do Warszawy zdecydowali radni Podkowy Leśnej. Podobne referendum ma się też odbyć w Legionowie.

W środę 8 lutego odbyło się spotkanie u wojewody mazowieckiego z udziałem samorządowców z podwarszawskich gmin, w którym uczestniczył m.in. poseł Jacek Sasin, który w ostatnim czasie prezentował projekt PiS ws metropolii warszawskiej. Na czwartkowej konferencji prasowej Sasin zaznaczył, że uczestnicy środowego spotkania, umówili się na kolejne, które ma odbyć się za trzy tygodnie.

- Spotkanie za trzy tygodnie będzie startem prac nad tym projektem - powiedział Sasin. Dodał, że są plany rozmów z mieszkańcami, a także organizowania paneli ekspertów na temat projektu.

PAP/skw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ytr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.02.2017 15:19 ~ytr

  Super, po tej akcji Pis nie tylko nie wygra w Warszawie ale potracił wyborców pod Warszawą. Jak wprowadzą tą ustawę w życie to pies z kulawą nogą na nich nie zagłosuję w rejonie 60 km od Warszawy.

 • hhhyhyhy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.02.2017 14:12 ~hhhyhyhy

  idź pan stąd i nie psuj powietrza

 • Rena

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.02.2017 08:03 ~Rena

  Ten facet kojarzy mi się z egoistą, który nie ma zamiaru robić niczego dla społeczności a jedynie dla siebie. Patrz obwodnica północna

 • niedlaSasina

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.02.2017 21:45 ~niedlaSasina

  Przenieście stolicę do Krakowa i cyrk z Wiejskiej również tam postawcie. No i codziennie składajcie hołd Lechowi Wielkiemu, ale od Warszawy wara!

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.02.2017 21:13 ~warszawiak

  A Warszawa NIE CHCE IDIOTYZMÓW PiS-u! CZY TO JEST JASNE?!

 • zzx

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.02.2017 20:55 ~zzx

  zrobi sie spotkania w parafiach i będzie po konsultacjach.
  pan. s. facet o wyglądzie ......i minie....mieszka w ząbkach - niech tam spróbuje bo w ożarowie już próbował.

 • Czesiek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.02.2017 20:51 ~Czesiek

  Sasin umoczony w samolocik, amen.

 • Jojo złodziej Waszych butów

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.02.2017 20:22 Jojo…

  konsultacje będą ale i tak zrobimy co chcemy. Przykład z reformą oświaty

 • rychelie77

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.02.2017 19:24 rychelie77

  Maly człek, może zrobi tyle ile sam mierzy, czyli mało.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »