Informacje

01.10.2013 17:40 "Podwyżka cen biletów doprowadziła do strat"

PiS chce biletów za 2 złote. ZTM odpowiada

Zdaniem PiS warszawiacy płacą za dużo za komunikację miejską, a usługi im oferowane są dużo gorsze niż przed podwyżkami cen biletów. Krytykują Ratusz m.in. za likwidację niektórych linii autobusowych.

- Mamy teraz bilety za około dolara, a powinny być znacznie tańsze, na przykład za 2 złote. Trzeba zachęcać warszawiaków do korzystania z komunikacji miejskiej - mówił na konferencji prasowej Piotr Gliński. - To, że w komunikację miejską zainwestowano tak wiele, nie przełożyło się na liczbę ludzi, którzy z niej korzystają. Podwyżka cen biletów, zamiast ratować budżet komunikacyjny, doprowadziła do strat, ponieważ od stycznia do maja przyniosło to straty ok. 16 mln - dodał Gliński.

- Te dane pochodzą z odpowiedzi ZTM na interpelację Jarosława Krajewskiego, radnego z PiS, który pytał o wpływy ze sprzedaży biletów po podwyżce – wyjaśnia Maciej Wąsik, przewodniczący klubu PiS w Radzie Warszawy.

Ratusz zdementował dane przekazane radnemu i przekonywał, że w rzeczywistości przychody miasta z biletów wzrosły. Po zamieszaniu z danymi ze sprzedaży biletów odwołano Leszka Rutę ze stanowiska szefa Zarządu Transportu Miejskiego. CZYTAJ WIĘCEJ

"Wydatki większe o 111 procent"

Zdaniem Glińskiego, trzeba przeprowadzić konsultacje społeczne na temat cen biletów i na temat koncepcji komunikacyjnej.

Gliński zauważył, że w ciągu ostatnich siedmiu lat koszty transportu miejskiego w stolicy wzrosły o 111 procent, do ponad 2 mld złotych. - Nie poszły za tym ani przychody, ani nie zwiększyła się ilość osób, która jest przewożona - mówił.

Jak podkreślił, w tym samym czasie w stołecznym Zarządzie Transportu Miejskiego administracja wzrosła o ponad 100 procent i obecnie zatrudnionych jest ponad 700 osób.

WSZYSTKO O REFERENDUM - CZYTAJ RAPORT TVNWARSZAWA.PL

Warszawski poseł PiS Adam Kwiatkowski zwrócił z kolei uwagę, że zmiany w komunikacji miejskiej ogłaszane są dopiero w ostatniej chwili, a warszawiacy dowiadują się o nich wyruszając w podróż. - To pokazuje, że prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz nie chce dialogu - ocenił.

Kwiatkowski skrytykował kasowanie linii tramwajowych i autobusowych oraz na kwestię linii, które - jak mówił - jedynie wożą powietrze. - Linie są likwidowane z często kuriozalnym uzasadnieniem - podkreślał. - Przy wyższych cenach biletów mamy dostęp do dużo gorszego poziomu usług - ocenił poseł PiS.

ZOBACZ REPORTAŻ "FAKTÓW" TVN:

Przedreferendalna kampania

Wtorkowa konferencja prasowa PiS to element kampanii przed referendum w sprawie odwołania prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz, które odbędzie się 13 października. Podwyżki cen biletów były jednym z zarzutów Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej, która zainicjowała akcję zbierania podpisów pod wnioskiem o referendum o odwołanie Gronkiewicz-Waltz.

ZTM odpowiada

Po konferencji polityków PiS, rzecznik ZTM rozesłał do mediów informację, w której przypomina o głównych zapisach nowej taryfy biletowej. Przekonuje jednocześnie, że informacja nie ma nic wspólnego z wtorkową konferencją, a pojawiła się właśnie teraz w związku z "licznymi pytaniami pasażerów".

Igor Krajnow przypomina o przygotowaniach do wprowadzenia Karty Warszawiaka, dzięki której osoby rozliczające w Warszawie podatek PIT będą mieć prawo do zakupu tańszych niż pozostali biletów komunikacji miejskiej. Decyzję o wprowadzeniu "Biletu Warszawiaka" rada miasta ma podjąć w czwartek.

Dzięki zniżkom 30-dniowy bilet imienny - ważny w strefie miejskiej - będzie od stycznia 2014 r. kosztować 98 zł; pozostali zapłacą za niego 110 zł. Bilet 90-dniowy ma dla warszawskich podatników kosztować 250 zł, tj. tyle, co obecnie. Pozostali zapłacą za niego 30 zł więcej.

Radni mają też wprowadzić ważny w miejskiej strefie "Bilet Młodego Warszawiaka". Kupić go będą mogły dzieci rozliczających w Warszawie podatek PIT rodziców lub samotnego rodzica - do ukończenia 20. roku życia, mieszkające w stolicy i rozliczające tu podatek PIT sieroty (także do 20. roku życia), a także mieszkający w Warszawie studenci do 26. roku życia (gdy sami rozliczają w stolicy podatek PIT lub gdy robią to rodzice/samotny rodzic).

Ratusz wstrzymał też podwyżkę biletu 20-minutowego oraz wprowadził bilet 75-minutowy (ważny 75 minut od skasowania, uprawniający do przesiadek).

Zlikwidowane zostaną za to bilety 40 i 60 minutowe, które jak twierdzi ZTM są najmniej popularne.

REWOLUCJA BILETOWA - CZYTAJ WIĘCEJ

PAP/ij/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • hops

    zgłoś naruszenie odpowiedz 03.10.2013 15:25 ~hops

    noise~noise

    A ja jezdze od 10 albo i wiecej , moze z 5x mnie zlapali z czego 4 sie dogadalem i mnie puscili.heheh, powodzenia wszystkim z kartami miejskimi.

    ależ duma :) gratuluję. dzięki takim złodziejom nigdy nie będzie lepiej ;)

  • Sake

    zgłoś naruszenie odpowiedz 03.10.2013 14:40 ~Sake

    Kuba 84~Kuba 84

    ... Nawet w grach strategicznych, ...


    I to jest dopiero wiedza :D

  • sveNN

    zgłoś naruszenie odpowiedz 03.10.2013 01:16 ~sveNN

    a pan Gliński to chyba nie z Warszawy tylko południa, tak? ciekawe czy chociaż raz korzystał z komunikacji w stolicy czy tylko gada to co mu PR'owcy z PISu napiszą na kartce...
    Ja np. domagam się biletów w Chorzowie po 1,5zł bo tam jest sporo górników bez pracy!

  • mnia

    zgłoś naruszenie odpowiedz 02.10.2013 22:49 ~mnia

    Zakładając, że posiadacz biletu miesięcznego (I strefa 100zł) codziennie, 2 razy dziennie jeździ komunikacją miejską jeden przejazd kosztuje go 1,67zł.

    100zł/30dni=3,33 zł dziennie
    3,33/2przejazdy= 1,67 zł za przejazd

  • Kowalski

    zgłoś naruszenie odpowiedz 02.10.2013 21:11 ~Kowalski

    JA BYŁEM PIERWSZY!

    NIE SŁUCHAJCIE INNYCH!

    ONI MAŁO OBIECUJĄ!

    JA WIEM JAK DAWAĆ!

    JA DAM DRUGIE TYLE!

    ALBO NAWET TRZECIE!

    TRZECIĄ LINIE METRA!

    A POTEM CZWARTĄ, PIĄTĄ ... ILE DUSZA ZAPRAGNIE!

    TYLKO JA OBIECUJĘ PEWNIE!

  • Rysiek z Kranu

    zgłoś naruszenie odpowiedz 02.10.2013 20:47 ~Rysiek z Kranu

    MY, NARÓD, STANOWCZO ŻĄDAMY OBIETNIC!

  • dyzma

    zgłoś naruszenie odpowiedz 02.10.2013 19:55 ~dyzma


    Jarobieczyczyslaw~Jarobieczyczyslaw

    Obiecam wam co chcecie, jak mnie wybierzecie. A co. No, to co chcecie, żebym wam obiecał?
    płaszczak~płaszczak

    M6 z basenem dla każdego. I helikopter.

    Obiecuję bilety po 1, 99. Szwagier dopłaci do każdego. I co, panie Gliński?

  • kulturalny

    zgłoś naruszenie odpowiedz 02.10.2013 19:47 ~kulturalny

    Można obiecać co się chce, gdy wiadomo, że nie będzie
    się wybranym. Biedny ten tabletowy... wstyd po prostu.

  • Kuba 84

    zgłoś naruszenie odpowiedz 02.10.2013 18:01 ~Kuba 84

    Za 2 zł??? jak tak, to samochód odstawiam i jeżdze tylko komunikacją. Bo teraz samochód jest bardziej opłacalny, bo mam bliko i nie kalkuluje sie. Jak kosztował 78 zł miesięczny, to kupowałem z checią, ale jak juz 100 zł, to juz ani razu i sądzę, że nie tylko mi. Nawet w grach strategicznych, jak coś drożeje, to nie zawsze będzie więcej wpływów. Własnie zyski są, jak ma się nie drogo i w miarę dobrze.

  • noise

    zgłoś naruszenie odpowiedz 02.10.2013 17:03 ~noise

    A ja jezdze od 10 albo i wiecej , moze z 5x mnie zlapali z czego 4 sie dogadalem i mnie puscili.heheh, powodzenia wszystkim z kartami miejskimi.

  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

  • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »