Informacje

02.12.2013 14:28 "Oczekujemy od ministra kultury zdecydowanej reakcji"

Piotr Guział chce przenieść
tęczę na Ursynów

SERWISY:

Warszawska Wspólnota Samorządowa zwróciła się do ministra kultury i dziedzictwa narodowego z listem otwartym w sprawie "Tęczy" - instalacji artystycznej na pl. Zbawiciela. WWS uważa, że konstrukcja nie powinna się znajdować w miejscu objętym ochroną zabytków.

Minister kultury Bogdan Zdrojewski powiedział PAP, że sprawa ta przynależy do miasta stołecznego Warszawy. Rzecznik ratusza Bartosz Milczarczyk zapewnił, że przed postawieniem "Tęczy" zostały dopełnione wszystkie formalności prawne, w tym konserwatorskie.

Zdrojewski powiedział w poniedziałek, że w tego typu sytuacjach należy pamiętać o "podziale odpowiedzialności za przestrzeń publiczną". - Ta przynależy do miasta stołecznego Warszawy, do radnych, do pani prezydent. Niewłaściwe byłoby ingerowanie ministra kultury w taką sferę - uznał Zdrojewski.

"Nie ma przeciwwskazań, by instalacja nadal stała na placu"

Jak powiedział Milczarczyk, przed postawieniem "Tęczy" na pl. Zbawiciela zostały dopełnione wszystkie formalności prawne, w tym konserwatorskie, dlatego nie ma żadnych przeciwwskazań, by instalacja nadal stała na placu. Podkreślił, że pozwolenie zostało udzielone do końca 2015 r.

Rzecznik ratusza zaznaczył, że "Tęcza" zostanie odbudowana (po podpaleniu jej 11 listopada, podczas Marszu Niepodległości) prawdopodobnie dopiero w przyszłym roku. Dodał, że trwa przegląd budżetu w poszukiwaniu środków na jej renowację, co - jak mówił - może potrwać kilka tygodni, następnie zostanie ogłoszony przetarg na wykonawcę prac.

W poniedziałek, podczas briefingu przed gmachem MKiDN, lider WWS i burmistrz Ursynowa Piotr Guział podkreślił, że "Tęcza" znajduje się na tzw. Osi Stanisławowskiej, wpisanej do rejestru zabytków. - Tęcza nie powinna się w tym miejscu znajdować. Oczekujemy od ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego zdecydowanej reakcji - powiedział Guział. Zaproponował przeniesienie "Tęczy" na Ursynów.

"Nastąpiło rozluźnienie troski o zabytki"

Maciej Białecki z WWS przypomniał, że "Tęcza" powstała na zlecenie Instytutu Adama Mickiewicza, nad którym nadzór sprawuje Zdrojewski. - Pod tego samego ministra podlegają służby konserwatorskie, pod których pieczą jest Oś Stanisławowska, tak jak każdy inny zabytek w Polsce. Wydaje się, że nastąpiło lekkie rozluźnienie troski o zabytki w Warszawie. Bardzo nas to niepokoi. Jesteśmy miastem otwartym i chcemy, żeby tęcza stała, ale nie tak, żeby niszczyć to, co zostało po starej Warszawie - powiedział Białecki.

Instalacja "Tęcza" pierwotnie złożona z 16 tys. sztucznych kwiatów nawleczonych na ogromną stalową konstrukcję, autorstwa gdańskiej rzeźbiarki i performerki Julity Wójcik, stanęła na placu Zbawiciela w czerwcu 2012 r. Wcześniej, podczas polskiej prezydencji, zdobiła plac przed Parlamentem Europejskim; powstała na zlecenie Instytutu Adama Mickiewicza. Przez niektóre osoby kojarzona jest ze środowiskiem LGBT (lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transseksualnych), którego symbolem jest tęczowa flaga. Instalacja była już kilkakrotnie podpalana; ostatnio 11 listopada podczas zorganizowanego przez środowiska narodowe Marszu Niepodległości.

Wartość zniszczonej "Tęczy" na pl. Zbawiciela Zarząd Oczyszczania Miasta oszacował na 70 tys. zł. Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz zapowiedziała, że instalacja stanie tam ponownie.

CZYTAJ WIĘCEJ: TĘCZA ZOSTANIE ODBUDOWANA.

Tęcza płonęła już pięć razy.


ZOBACZ REPORTAE DOTYCZĄCE ZAJŚĆ NA PL. ZBAWICIELA:

PREZYDENT ZAPOWIADA ODBUDOWĘ:


PAP/lata

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • DumnyZPochodzenia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.12.2013 12:06 ~DumnyZPochodzenia

  @KOLOROWA , od kiedy Ursynów jest prowincją ?

 • JużWystarczy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.12.2013 10:29 ~JużWystarczy

  kolorowa~kolorowa

  My - obrońcy tęczy nie damy jej przenieść na prowincję.
  Nie oddamy tęczy!
  Nie oddamy tęczy!
  Nie oddamy tęczy!
  Nie oddamy tęczy!
  Nie oddamy tęczy!
  Nie oddamy tęczy!
  Nie oddamy tęczy!

  O matuchno jak mi Ciebie szkoda ...
  Tęcza jest znakiem przymierza "między idącymi sa Panem" a Bogiem i nie powinno się bezcześcić takiego symbolu przez homoseksualistów, ponieważ jest to obrzydiwośc w oczach Pana i naszych starających się za nim kroczyć.

 • mmk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.12.2013 02:46 ~mmk

  Bardzo dobry pomysl: tecza na Stoklosy (Ursynow), najlepiej okolice Herbsta. Jest tam tak ohydnie, ze nawet tandetna tecza z chinskich platyskowych kwiatkow nie zaszkodzi. I niech sobie tam stoi az sie zrobi szara.

  Uwolnic jeden z najpoiekniejszych placow Warszawy od tej TANDETY!!!!!

 • facio aligacio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.12.2013 20:48 ~facio aligacio

  bardzo mnie dziwi, że to szczytowe osiągniecie sztuki pe dryli
  nie budzi pożądania kolekcjonerów. Dlaczego gazeta pedzi milczy na temat nadzwyczajnej wartości tej cudownej instalacji? to smutna.

 • Dreptak Warszawski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.12.2013 20:37 ~Dreptak Warszawski

  Projektantka tęczy jest spoza Warszawy więc nie wie, że Plac Zbawiciela nie potrzebuje żadnego symbolu tolerancji. Sam jest takim symbolem. Od lat zgodnie sąsiadują tu dwa kościoły różnych wyznań - katolicki i protestancki.
  Dreptak Warszawski

 • Staford

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.12.2013 16:20 ~Staford

  OLO~OLO

  Brawo Pan Guział Brawo PiS !!! Postawcie tęcze na skwerku pomiedzy ursynowskim ratuszem a kosciołem

  Myślę, że Kościół nie będzie miał nic przeciwko. Precież w Starym Testamencie tęcza jest symbolem przymierza pomiędzy Bogiem a człowiekiem.

 • aaad

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.12.2013 16:15 ~aaad

  Proponuję zamiast wspomagać emerytów i przeznaczac pieniądze na przedszkola, drogi i edukację budowę ogromnej tęczy na placu defilad. Największej na świcie. A jak będzie mało pieniędzy to niech zrzucą sie kierowcy i unia...

 • tubylec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.12.2013 14:03 ~tubylec

  OLO~OLO

  Brawo Pan Guział Brawo PiS !!! Postawcie tęcze na skwerku pomiedzy ursynowskim ratuszem a kosciołem

  W tym miejscu jest zaplanowany dzielnicowy ośrodek kultury. Tyle, że z braku środków finansowych nie wiadomo kiedy zostanie zbudowany. Ale plany są i to dawno zatwierdzone.

 • tangens

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.12.2013 13:06 ~tangens

  Z którego wiaduktu urwali ten łuk konstrukcyjny?

 • OLO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.12.2013 12:35 ~OLO

  Brawo Pan Guział Brawo PiS !!! Postawcie tęcze na skwerku pomiedzy ursynowskim ratuszem a kosciołem

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »