Informacje

13.02.2017 15:45 SASKA KĘPA

PINB wstrzymał zrzut wody.
Deweloper dalej pompuje

SERWISY:

Deweloper odprowadza wody gruntowe do Kanału Wystawowego – alarmują mieszkańcy Saskiej Kępy. Władze dzielnicy zawiadomiły nadzór budowlany. Ten wstrzymał prace, bo inwestor nie ma odpowiednich zezwoleń i sprawę skierował do prokuratury. Budowa jednak trwa.

Chodzi o inwestycję przy ulicy Zwycięzców 63 na Saskiej Kępie. Powstaje tam budynek mieszkalny z podziemnym garażem.

Najpierw o sprawie poinformowali mieszkańcy na profilu w serwisie społecznościowym: "Sytuacja z Kanałem Wystawowym coraz gorsza, a woda zaczyna zmieniać kolor (jak na zdjęciu). Wygląda też na to, że nadal nie ma zgody Biura Ochrony Środowiska na zrzut wody z budowy do Kanału. Przede wszystkim jednak mieszkańcy nie chcą, by Kanał Wystawowy był zapleczem dla jakiegokolwiek placu budowy. Wszelkie służby pozostają jednak bezradne i nie są w stanie przerwać tego procederu" – czytamy na profilu Samorządu Mieszkańców Saskiej Kępy.

Woda regularnie wypływa

Na załączonych zdjęciach widać, że woda przybiera miejscami rudobrązowy kolor. Na miejscu był nasz reporter Mateusz Szmelter.

- Na końcu ulicy jest budowa, na niej pompy, urządzenia odsysające. Z terenu inwestycji poprowadzona jest rura w ziemi pod chodnikiem i trawnikiem wprost do kanału. Regularnie wypływa z niej woda, wokół robi się rodzaj piany – relacjonuje reporter tvnwarszawa.pl.

Na zgłoszenia mieszkańców zareagowały władze dzielnicy. Urzędnicy postanowili sprawdzić inwestycję w terenie. - Zrobiliśmy dokumentację fotograficzną. Woda wypływająca z wykopu jest zażelaziona i schodzi razem z piachem. Kanał jest zamulony – mówi Jerzy Gierszewski, rzecznik urzędu dzielnicy Praga Południe. - Ponadto deweloper poprowadził kilkudziesięciometrową rurę przez działkę należącą do miasta. Bez zgody - dodaje.

PINB: nie ma pozwolenia

Sprawa trafiła do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, który zlecił kontrolę kontrolę kontrowersyjnej inwestycji, a w jej efekcie 3 lutego wstrzymał budowę.

- Inwestor przystąpił do odwadniania i odprowadzenia wód z wykopu budowlanego do kanału wystawowego [...] przed uzyskaniem decyzji udzielającej pozwolenia wodnoprawnego na wyżej wymienione czynności. Inwestor uzyskał wyłącznie zgodę Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Warszawie na odprowadzenie wód pochodzących z odwodnienia wykopów budowlanych do Kanału Wystawowego – czytamy w uzasadnieniu decyzji PINB.

Jak poinformował nas Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego Andrzej Kłosowski zostało w tej sprawie złożone zawiadomienie w tej sprawie. - Mamy obowiązek z urzędu zgłaszać wszelkie nieprawidłowości. Obecnie inwestor jest na etapie uzyskiwania niezbędnych pozwoleń – dodaje Kłosowski.

"Budowa idzie pełną parą"

Jednak roboty nie zostały wstrzymane. - Budowa idzie pełną parą – mówi Hubert Zalewski, radny południowopraski. - Zaczęło się od skarg mieszkańców na zakłócanie ciszy nocnej, ale szybko okazało się, że sprawa jest poważniejsza. Ze względu na to, że roboty mogą spowodować zagrożenie dla środowiska także złożyłem w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury – dodaje radny.

Czy doszło do zanieczyszczenia wód Kanału Wystawowego? Tego na razie nie wiadomo. Władze dzielnicy złożył wniosek do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska o sprawdzenie ich czystości. - Sprawa jest w toku. Jesteśmy usatysfakcjonowani postawą mieszkańców. Mamy nadzieję, że się uda zablokować tak prowadzoną inwestycję – dodaje Jerzy Gierszewski.

Sam deweloper - firma Casa Bella Development - nie zabrał głosu. W piątek wykonawca robót odesłał nas do inwestora. Ten w poniedziałek rano poinformował nas, że na nasze pytania odpowie… wykonawca. Do czasu opublikowania materiału nie otrzymaliśmy odpowiedzi od żadnej z firm.

skw/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • słabo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.02.2017 14:08 ~słabo

  PINB to wydaje dużo decyzji, których później nie egzekwuje i nikt ich nie wypełnia, chyba biorą duże łapówy od deweloperów, przykładów jest wiele

 • asdf1234

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.02.2017 11:26 ~asdf1234

  Jak to bezradni? Skoro nie ma zgody to wysłać tam kontrolę i wlepić karę o wartości budynku, który ma tam powstać. Zobaczycie jak szybko rurę zawiną.

 • and

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.02.2017 10:20 ~and

  Tylko, że ta woda z wykopu, to woda gruntowa, z pewnej głębokości i najprawdopodobniej jest znacznie czystsza niż woda powierzchniowa, która płynie w kanałku. Co nie zmienia faktu, że pozwolenie musi być

 • DeKKeR

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.02.2017 09:38 DeKKeR

  gość2~gość2

  Kiedyś w tym kanałku pływały stada ryb,sam osobiście je łapałem na wędkę no i było dużo więcej wody.I to wszystko za komuny.Teraz podobno jest lepiej.


  Kiedyś były rybki a teraz nie ma. Ojoj za komuny było lepiej. I jeszcze prace wszyscy mieli, nie?

 • gość2

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2017 23:01 ~gość2

  Kiedyś w tym kanałku pływały stada ryb,sam osobiście je łapałem na wędkę no i było dużo więcej wody.I to wszystko za komuny.Teraz podobno jest lepiej.

 • abc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2017 22:14 ~abc

  Jak zwykle. Papiery i maile krążą nieprzerwanie, urzędnicy ocierają pot z czoła , nadzór budowlany nie ma pojęcia co tak naprawdę dzieje się na placach budów, a woda jak się lała tak się leje. Pompowanie do kanałku miało być tańsze niż odprowadzanie do kanalizacji (MPWiK policzyłby sobie za każdy m3).

 • edward

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2017 21:34 ~edward

  I takie mamy PRAWO.
  Za batona dostaniesz wyrok kilku miesięcy.
  Za straty i fakt że w d...pie developer ma prawo nic się nie dzieje.
  Polska to dziki kraj.

 • wawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2017 21:08 ~wawa

  Proste. Łamią bezczelnie przepisy to Policja powinna ściągnąć posiłki z Piaseczna i aresztować całe towarzystwo na budowie i w administracji inwestora. Jedna doba na dołku i jak nie wróci rozum to powtórzyć parę razy. W końcu kiedy nie będzie miał kto budować to ktoś z łaski swojej może po rozum pójdzie.
  A w międzyczasie codziennie naliczyć milion zł kary. Ciekawe jak długo by pociągnęli. Niestety to tylko marzenia, bo ci co przestrzegają prawa są traktowani jak frajerzy:-(

 • kubat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2017 20:51 kubat

  Zwykłe pieniactwo i tyle.

 • Podpowiadacz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2017 20:19 ~Podpowiadacz

  Sąd 24 godzinny, 100 tys dziennie kary za nielegalne pompowanie wody, kolejne 100 tys za bezumowne wykorzystanie miejskiego terenu (rura) a następnie codzienne zajęcie przez komornika jakiejś maszyny budowlanej z powodu niepłaconych kar.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »